fbpx

Pět jízdních kol, která vám vyrazí dech0

Jízdní kolo má spoustu součástek, bez kterých by nemohlo fungovat. Opravdu? Projet se ale můžete i na kole bez řetězu! Podívejte se na kola, která vás překvapí.

Sednu na kolo a jedu. Běžně si ani neuvědomím, že to kolo pode mnou musel někdo navrhnout a zkonstruovat. Autoři následující ukázek kol ale moc dobře vědí, jaká je to dřina. Navrhnout takový model, který jede a ještě dobře vypadá. Věřím, že i vás, kteří se zrovna za milovníky cyklistiky nepovažujete, následující obrázky zaujmou.

Skládací kolo Folder navrhnul český designér

Městská cyklistika u nás sice není populární tolik jako třeba v Holandsku nebo Dánsku, i tak ale spousta z nás dennodenně vyráží na kole do práce nebo do školy. Občas ale nastává problém – kam kolo během pracovní doby, anebo doma uložit? Na tuhle otázku sice vám sice odpověď nenabídneme, přesto poradíme. Pořiďte si skládací kolo! Vejde se skoro všude a svezete se na něm úplně stejně jako na tom klasickém. Nás nadchlo kolo od českého designéra Mikuláše Novotného. Jeho kolo má standardně velká kola (26 palců) a tak si na něm opravdu připadáte jako na svém běžném bicyklu. No a když je kolo složené, nemusíte ho složitě nosit, stačí tlačit nebo táhnout za sedlo. Takže – jak se vám líbí?

Reklama


Skládací kolo Folder. Foto: mikulasnovotny.tumblr.com

Rám kola ze dřeva? Firma Thonet vyvinula vlastní prototyp

Co dostanete, když zkombinujete práci architekta a nábytkářské firmy, z nichž oba milují jízdu na kole? Výsledkem je unikátní jízdní kolo, které nepostrádá klasické ohýbané křivky nábytku Thonet! Vyřádil se na něm londýnský architekt Andy Martin – rám kola navrhnul z bukového dřeva, které se dodnes ohýbá stejným způsobem, jakým v roce 1930 vznikaly Thonet židle. A když ze dřeva, tak i sedlo! I to je z buku, zbytek kola pak z lehkého materiálu z uhlíkových vláken. Kombinace moderního designu a komplexního inženýrství se promítá v limitované edici kol začínajících na ceně 43 tisících liber (asi 1 290 000 korun).


Projet se na kole ze dřeva je dnes celkem unikátní zážitek. Foto: andymartinstudio.com

Kompaktní kolo, které nezklame? Bycimple!

Ještě jednodušší? Ano! Na elegantním a jednoduchém vzhledu založil svůj návrh Josh Bechtel. A tak světlo světa spatřilo kolo založené na principu velocipedu, model Bicymple. Byť bicykl vypadá spíše jako experimentální model, jde o naprosto funkční dopravní prostředek.  „Je to více než stylové pojetí kola, Bicymple je pohodlný, jezdí se na něm snadno a je geniálně jednoduchý co do údržby,“ píšou tvůrci ze Scalyfish Designs. A to třeba díky tomu, že kolo postrádá klasický řetěz. „Díky lehké konstrukci s krátkým rozvorem je kolo předurčeno pro hbitou jízdu. Nastavitelná zadní náprava umožňuje ostřejší obraty, a tak si rozhodně užijete větší zábavu při jízdě,“ dodávají tvůrci.


Tak tahle jízda musí být zážitek! Foto: bicymple.com

Uhlíkový rám a váha 7 kilogramů. Svezli byste se?

Znáte společnosti UBC GmbH? Jde o německou firmu vyrábějící uhlíkové komponenty, které dodává do řady firem produkujících rychlé sportovní vozy jako Formule 1, Audi, Bugatti nebo Porsche. Tentokrát se společnost spojila s designérskou firmou Coren a společně se pustili do vytvoření modelu na dvou kolech. Použití uhlíkových vláken s vysokou pevností v tahu dává tušit neobyčejnému produktu o váze pouhých 7,7 kilogramu. Jízdní kolo za 32 000 dolarů je spíše luxusním uměleckým dílem. Patrný je zde důraz na detail – individuálně nastavitelná zadní světla integrovaná do sedlové trubky, řídítka a sedlo potažené kvalitní hovězí kůží. Není tedy divu, že kolo bylo oceněno cenou ISPO Brand New Award pro rok 2012.


Jízdní kolo za 32 tisíc dolarů. Foto: ubc-coren.com

Elektrická skládačka na cesty ušetří energii i prostor

Elektrické kolo Footloose vás doveze přesně tam, kam potřebujete, aniž byste se zapotili. Ve spolupráci britského designéra Marka Sanderse a holandského experta na elektrokola Hana Goese vzniknul koncept kola, které se má více přiblížit požadavkům běžných uživatelů. Váží méně a za jízdy umí dobíjet baterii! Když šlápnete do pedálů, energie odchází do alternátoru, který generuje elektřinu, jež pohání motor. Na plně nabitou baterii dojedete asi 20 kilometrů, energii ale může dále dodávat unikátní pedálový systém. Radost navíc tohle vozítko udělá i všem těm, kteří bojují se skladovacími prostory. Díky tomu, že kolo postrádá některé komponenty běžného kola, můžete ho v klidu složit do malého objemu. Kolo by mělo být představeno příští rok, kdy se dozvíme i jeho cenu.


Skládací kolo Footloose se vám vejde do kufru auta a pohodlně s ním můžete cestovat i mhd. Foto: designboom.com

K čemu je dobré skládací elektrokolo?

Autor: Redakce Nazeleno.cz