Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Navštívili jsme netradiční pasivní dům obalený látkou

V rámci Dnů pasivních domů jsme navštívili zajímavý obytný ateliér v Ostrově u Macochy. Jednoduchá stavba na nádherném místě s výhledem do Ostrovského žlebu nás zaujala hlavně aplikací moderních ekologických technologií a fasádou z černé syntetické textilie, z níž se běžně vyrábějí tašky a batohy.

15. 11. 2012 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Pasivní dům/ateliér koncipovaný jako ekologická stavba s nízkými finančními nároky na provoz. Vytápění a ohřev vody zajištuje rekuperace a malé tepelné čerpadlo, odpad z toalety se kompostuje. K vnitřní klimatické pohodě přispívají hliněné omítky. Dům by měl být v budoucnu úplně energeticky soběstačný.

Dům na první pohled zaujme použitím černé textilie na fasádě. Ta dodává domu poměrně „technologický“ vzhled, který prvoplánově neodkazuje na použité přírodní stavební materiály. Dům má jednoduchý tvar kvádru se zelenou pultovou střechou, doplňuje jej otevřený přístřešek, na jehož střechu majitel hodlá instalovat fotovoltaické panely. Jde o obytný ateliér, domek není příliš velký. Jeho architekt a majitel Mojmír Hudec jej popisuje, jako „domek pro jednoho nebo pro dva obyvatele, kteří se snesou“. Nejde ale o žádné nouzové řešení – užitná plocha domu činí 79 m2, k dispozici je kuchyňský kout, prostory pro ateliér, „relaxačním kout“ a v patře pak ložnice a další prostory. Vše včetně technologií je realizováno za cenu odpovídající běžnému bytu 1+1 ve městě.

Tepelné čerpadlo

O vytápění, větrání a ohřev teplé užitkové vody se stará kompaktní jednotka s rekuperací, tepelným čerpadlem a 180l zásobníkem na teplou vodu. Tepelné čerpadlo je typu vzduch-voda, odpadla proto nutnost vrtů či výkopů. 

Hliněné omítky

V interiéru jsou použity hliněné omítky, podlahu tvoří broušené OSB desky s povrchovou úpravou. Z broušených OSB desek je rovněž vyroben i nábytek. Technologicky jde o dřevostavbu, přičemž izolačním materiálem je sláma. Slaměná izolace má tloušťku ve stěnách 50 cm, ve stropě pak 80 cm. Sláma je použita v balících, jak je známe z polí. Balíkovací stroj byl pouze nastaven tak, aby slámu lisoval pod vyšším tlakem, než je pro zemědělské účely běžně potřeba.

Koupelna - marocký štuk - rekuperátor tepla

V koupelně zaujme hlavně na zakázku vyrobená dřevěná vana, pod vanou je pak kompaktní rekuperátor šedé vody, který předává teplo studené vodě. Jedná se kompaktní typ, který se jinak instaluje pod sprchové kouty. Součástí koupelny je separační kompostovací toaleta. Odpad se kompostuje a šedá voda pak končí v jezírku v zahradě, kde se přirozeně čistí.

Textilie na fasádě

Na fasádu je použita tkaná textilie ze syntetického vlákna. Tento materiál se už poměrně běžně používá na fasádě pasivních domů hlavně ve Švýcarsku a Francii. Na rozdíl od tamních domů však majitel zvolil nikoli specializovanou textilii, která by byla neúnosně drahá, ale syntetickou látku, z níž se vyrábí tašky a batohy. Takové řešení je efektní a levnější, avšak vyžádalo si víc práce při napínání textilie na rám. Pod vrstvou textilie je odvětraná mezera.

Dům ze slámy

Jediné přiznání slaměné izolace na fasádě domu tvoří sympatický detail u vchodových dveří.

Technické údaje stavby

 • Zastavěná plocha: 85.3 m2
 • Užitná plocha dle ČSN EN ISO 13789: 78.6 m2
 • Celková plocha: 85.3 m2
 • Vytápěný prostor: 327.5 m3
 •  Obestavěný prostor: 457.16 m3
 • Poměr A/V: 0.87
 • Celkové stavební náklady: 1 500 000 Kč
 • Stavební náklady / m2 užitné plochy: 24 390 Kč
 • Okna: Dřevěná okna s trojsky - celkové Uw: 0.8
 • Větrání, vytápění, ohřev TUV: kompaktní rekuperační jednotka Nilan s tepelným čerpadlem a 180l zásobníkem na teplou vodu
 • Provedení: dřevostavba
 • Izolace: polystyren (podlaha), slaměné balíky (stěny, střecha)
 • Omítky: hlína, marocký štuk (koupelna)
 • Další úsporné a ekologické technologie: separační kompostovací toaleta, rekuperátor tepla z odpadní vody, čistění šedé vody v malé kořenové čističce v zahradním jezírku

Související články

Tagy:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

THERMOIL s.r.o.

Prodáváme ekologický topný olej s certifikátem kvality po celé ČR za nejnižší ceny. Zajišťujeme dodávku,…

<!-- -->
VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!