fbpx

Kotelna v obýváku? Krbová kamna vás při úklidu zahřejí0

Krbová kamna přinášejí příjemný a uklidňující pohled do zářících plamenů za sklem, krásně hřejí a topení dřevem či briketami je ve srovnání s elektřinou nebo plynem výrazně levnější. Léto je ideální období na to začít přemýšlet, jaká krbová kamna si na podzim pořídit.

Krbová kamna vypadají nejlépe na stránkách časopisů o bydlení nebo v prospektech výrobců. Většinou se vám budou líbit ještě poté, co je vyprostíte z nekonečných metrů obalových materiálů a možná ještě i několik následujících dní. Pokud je používáte jen k příležitostnému topení pro příjemnou atmosféru zimních večerů, budete je mít zřejmě rádi pořád. Jestliže jsou ale krbová kamna vaším jediným zdrojem vytápění, budete mít tu čest vyzkoušet si strastiplný život našich předků v praxi. Každodenní vybírání popela jednoduše nadělá velkou špínu a drobné částečky černého prachu se vzduchem šíří do všech obytných místností.

Reklama

Krbová kamna kolem sebe dokážou šířit velké množství prachu. (Foto: thinkstockphotos.com)

Na druhou stranu nemusíme být ke krbovým kamnům tak přísní. Teplo sálající z plamenů je velmi návykové a je možné, že se vyhřívání v blízkosti kamen stane v zimě vaší nejvyhledávanější aktivitou. Relaxace při pohledu do plápolajícího ohně je také něco, čeho byste se nechtěli vzdát. Krbová kamna však do vašeho života přinesou také hodně práce, obzvláště v případě, že jste byli celý život zvyklí na pohodlí ústředního topení.

Sálání nebo konvekce: Jaký je rozdíl?

Jednoplášťová (sálavá) kamna předávají teplo pouze sáláním. Jejich povrch tak při topení dosahuje vyšších teplot než je tomu u kamen dvouplášťových (konvekčních), kde se kromě sálání od skla navíc uplatňuje také proudění vzduchu (konvekce). Dvojí opláštění kamen umožňuje teplému vzduchu průchod do mezipláště a odchod horními průduchy. Proudění vzduchu by mělo zajistit lepší rozprostření tepla v místnosti, kdežto sálavé teplo má tendenci se o překážku zastavit. V praxi však rozdíl nebývá příliš patrný. Na druhé straně je proudění horkého vzduchu někdy kritizováno z hlediska rizika roznášení spálených prachových částeček vzduchem.

Pohled do plamenů zpříjemní „dlouhé zimní večery“. (Foto: thinkstockphotos.com)

Čím víc „vzduchů“, tím lépe?

Při výběru kamen se setkáme s pojmy primární, sekundární a někdy také terciární externí vzduch. Primární vzduch je do topeniště obvykle přiváděn přes popelník a rošt a slouží k dostatečnému zásobování vzduchem na začátku hoření. Bez primárního vzduchu se tedy neobjedou žádná kamna. Sekundární vzduch (tj. přisávání studeného vzduchu do spalovací komory) umožňuje lepší spalování prachových částic a kouřových plynů, čímž se lépe využije energie paliva a prodlužují se intervaly přikládání. Terciární vzduch se uplatňuje jen u některých typů kamen, přivádí se po bocích topeniště a slouží k zajištění ještě kvalitnějšího spalování. Čím kvalitnější spalování kamna nabízejí, tím komfortnější provoz vám nabídnou. Méně popela znamená méně práce s vybíráním i uklízením a také nemusíte tak často přikládat.

„Na trhu je k dostání velké množství typů krbových kamen s různými výkony.“

Možnost připojení externího přívodu vzduchu zajistí kamnům dostatek vzduchu pro hoření výhradně z venkovních prostor. Toto řešení je pro novostavby prakticky nezbytné, protože v místnosti s dokonale utěsněnými okny se mohou kamna potýkat s nedostatkem vzduchu. Pro starší vzduchově netěsné budovy je externí vzduch také výhodný, protože kamna nebudou „tahat“ vzduch přes stará okna a způsobovat tak studený průvan.

Kolik stojí krbová kamna?

Rozdíly v cenách vycházejí zejména z použitých materiálů, daného výkonu a technologie spalování. Orientační ceny některých typů krbových kamen včetně uvedení základních parametrů naleznete níže.

Orientační ceny krbových kamen od různých výrobců
  Označení Materiál Jmenovitý výkon Provedení Cena
Thorma Falun šedá Ocel 8 kW dvouplášťová od 11 000 Kč
Jotul F3 TD Litina 6 kW jednoplášťová od 17 200 Kč
ABX Bavaria K Ocel/litina/keramika 8,5 kW dvouplášťová od 15 140 Kč
Novapack Anna I

s výměníkem

Ocel 13,5 kw dvouplášťová od 12 000 Kč
Haas+Sohn Avola Ocel/keramika 7 kW dvouplášťové od 16 240 Kč
Timsistem Magic Stove Ocel 10 kW dvouplášťové od 4590 Kč
Guca Arina 2 Litina 10 kW jednoplášťové od 12 220 Kč
Romotop Riano 01 Ocel 8 kW dvouplášťové od 16 150 Kč

 Pozn. Ceny i fotografie produktů jsou čerpány z internetového nákupního srovnávače heureka.cz.

Jak dlouho krbová kamna vydrží?

Možná si pamatujete na stará kamna svojí prababičky, která bez větší újmy snesla jakékoli palivo a zacházení. Podobnou výdrž od dnešních kamen očekávat nemůžete, zvlášť ne od cenově dostupnějších ocelových kamen. Výrobci na ně obvykle neposkytují vyšší záruku než je zákonem stanovených 24 měsíců. Litinovým kamnům někteří výrobci věří více a poskytují záruku mnohdy delší než 10 let.

Plech mezi deflektorem a vstupem do kouřovodu se propálil a odpadl. Linie ve spodní třetině obrázku je původním místem napojení krycího plechu. (Foto: autorka)

Co se tedy s ocelovými kamny může stát? Na obrázku výše vidíte krbová kamna (Thorma Falun), kterým již po druhé topné sezóně odpadl krycí plech nad deflektorem (horní díl vyzdívky), což značně a citelně snížilo výkon kamen a zvýšilo spotřebu paliva. Kamna však i s touto poruchou sloužily dále ještě 3 roky. Pokud ale budete v kamnech topit jen občas a nebudete je přetěžovat, takový problém vás pravděpodobně nepotká. Tato kamna sloužila jako jediný zdroj vytápění pro celý byt a byla v topné sezóně v provozu nepřetržitě.

Krbová kamna s výměníkem nahradí kotel

Krbová kamna vytopí především pokoj, ve kterém jsou umístěna. Dobře si poradí ještě s přilehlými místnostmi, ve vzdálenějších místnostech už příliš velký tepelný komfort nenabídnou. Pokud ale máme teplovodní systém s radiátory, mohou krbová kamna s výměníkem ohřívat vodu v topných tělesech a vytápět celý dům.

Nezapomínejte při výběru kamen zjistit dostupnost náhradního příslušenství

Šamotové či vermikulitové vyzdívky topeniště jsou vyloženě spotřebním materiálem. Časem popraskají a nakonec se začnou rozpadat (životnost 1 až 3 roky, nebo dle intenzity topení). S chybějícím kusem vyzdívky topit nemůžete a pokud jste na kamnech závislí jako na jediném zdroji tepla, je dobré mít náhradní v zásobě, nebo alespoň vědět, kde ji rychle sehnat. Zajímavé je, že nejkvalitnější bývá první vyzdívka, se kterou vám kamna přivezou. Samostatně prodávané náhradní díly mnohdy nedosahují původní kvality. Drolí se, dříve praskají nebo se dokonce prohýbají.

S takovou prasklinou ve vyzdívce kamen ještě můžete topit, ale už začněte shánět novou. (Foto: autorka)

Dále se vám může stát, že budete časem potřebovat vyměnit sklo, hřeben, rošt nebo rozbitou kachli. Zjistěte si předem, zda jsou všechny komponenty snadno k dostání.

Autor: Jarmila Bajerova