fbpx

Partneři sekce

Největší větrná farma Roscoe o výkonu 781,5 MW stojí v USA0

V USA byla začátkem října spuštěna největší větrná farma na světě. Postavila ji zde elektrárenská společnost E.ON. Jaký je výkon této větrné elektrárny? Kolik domácností je schopna zásobovat energií? Stanou se USA mocností v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů?

V americkém státě Texas byla spuštěna největší větrná farma na světě. Celkový instalovaný výkon větrné elektrárny Roscoe je v porovnání s celou ČR pětinásobně vyšší a jejím majitelem je elektrárenský gigant, společnost E.ON.

„Největší větrná farma Roscoe o výkonu 781 MW zásobuje čistou energií 230 000 amerických domácností.“

V první polovině letošního roku tvořily obnovitelné zdroje v USA 11,1 % z celkové výroby elektrické energie. Nejvíce energie z obnovitelných zdrojů (až 31 % ročně) se dosud vyrábělo ve státu Kalifornie.  Přibližně 19 % připadalo  vodním elektrárnám a 12 % produkovaly  geotermální a větrné elektrárny. Spojené státy jsou ve světě považovány za největšího producenta energie z větru. V USA je využíváno také dalších obnovitelných zdrojů, jako je například vodní, solární nebo geotermální energie.

Reklama

Více o větrné energii na Nazeleno

   – Větrná energie v České republice

   – Malá větrná elektrárna. Vyplatí se?

   – Alternativní energie roste, ne z větru

   – Větrné elektrárny a veřejné mínění

Texas produkuje nejvíce energie z větrných elektráren

Největším dodavatelem větrné energie v USA je Texas, druhá Iowa a třetím, již zmíněným státem  je Kalifornie. Během roku 2008 tyto tři státy vyprodukovaly více než 12 000 MW elektřiny. Celé Spojené státy  za loňský rok vyrobily zhruba 25 000 MW (jen pro představu je to 166x více, než se vyrobí v ČR). Koncem druhého čtvrtletí roku 2009 větrné farmy tuto hodnotu zvýšily o celé 4 000 MW oproti roku 2008.

V USA byla dosud největším dodavatelem větrné energie větrná farma Horse Hollow v Texasu s instalovaným výkonem 735,5 MW, jejímž majitelem je společnost NextEra Energy Resources. Tato větrná farma se  rozkládá se na pozemku o rozloze 192 km2 a najdeme na ní celkem 421 větrných turbín, z toho je 291 větrníků o instalovaném výkonu 1,5 MW a 130 větrníků o výkonu 2,3 MW. Nyní je ve výstavbě další větrná farma Flower Ridge, která v instalovaném výkonu předčí i Horse Hollow. Staví se ve státě Indiana a její kapacita bude dosahovat 750 MW.

Největší větrná farma Roscoe je v Texasu (USA). Má výkon 781,5 MW a dokáže pokrýt spotřebu 230 000 domácností
Největší větrná farma Roscoe je v Texasu (USA). Má výkon 781,5 MW a dokáže pokrýt spotřebu 230 000 domácností

Největší větrná farma Roscoe je v Texasu

Největší větrná farma  na světě, která dostala jméno Roscoe a pyšní se obdivuhodným instalovaným výkonem 781,5 MW, byla poprvé spuštěna 1. října 2009. Rozloha pozemku, na němž byla farma vystavěna, je 400 km2 Najdeme zde celkem 627 větrných turbín, ze kterých může čerpat energii až  230 000 domácností. Majitelem farmy je elektrárenská společnost E.ON, která do této výstavby investovala 1 miliardu dolarů.

E.ON po celém světě vlastní několik větrných farem s celkovou instalovanou kapacitou 2 600 MW. Více než polovina je umístěna v USA v několika státech (1 488 MW), většina je ale vystavena v Texasu.

V roce 2006 se Texas jako jediný ze všech států v USA stal největším poskytovatelem větrné energie o celkovém instalovaném výkonu 2 400 MW. Tento trend se udržel až dodnes, přičemž se tato hodnota během tří let zvýšila na číslo 8 335 MW. V plánu jsou však další projekty, některé z nich jsou již ve výstavbě, a tím by se v několika dalších letech kapacita větrných elektráren v USA měla zvýšit na dvojnásobek.

Stát Texas je v USA největším poskytovatelem větrné energie
Stát Texas je v USA největším poskytovatelem větrné energie.

Plány na výstavbu dalších obřích  větrných elektráren/větrných parků

Další obří větrné parky, které by se měly vystavět v nejbližších letech v USA, společně plánují společnosti Clipper Windpower a BP Alternative Energy. Projekt nazvaný Titan by měl mít instalovanou kapacitu 5 050 MW a stavě by se měl v Jižní Dakotě. Druhým největším plánovaným, ale již z části postaveným, je větrný park Tehachapi v Kalifornii, který momentálně využívá kapacity 690 MW. Po rozšíření bude jeho kapacita více jak šestinásobná. Do roku 2013 by se tak mohly dočkat další 3 miliony domácností energie z větrných farem.

10 největších větrných farem ve Spojených státech

Stát
Větrná farma
Instalovaný výkon
Texas
Roscoe
781 MW
Indiana
Fowler Ridge
750 MW
Texas
Sherbino
750 MW (1. Etapa 150 MW)
Texas
Horse Hollow
736 MW
Kalifornie
Tehachapi Pass
690 MW
Texas
Capricorn Ridge
662 MW
Kalifornie
San Gorgonio Pass
619 MW
Kalifornie
Altamont Pass
606 MW
Texas
Sweetwater
585 MW
Texas
Buffalo Gap
523 MW

Pampa Wind Project, jak nazývá společnost Mesa Power svůj dosud nevybudovaný větrný park, by měl stát do roku 2014 a jeho celkový instalovaný výkon by měl pětinásobně převýšit nedávno spuštěný park Roscoe společnosti E.ON. Předpokládá se, že by jeho kapacita mohla dosahovat 4 000 MW, což pokryje spotřebu energie pro 1,5 milionu domácností. Stavět se má ve čtyřech etapách a začít by se mělo v roce 2010 na pozemcích Texasu. Rozloha tohoto větrného parku by měla činit přibližně 1 600 km2.

5 největších plánovaných větrných farem v USA

Stát
Větrná farma
Instalovaný výkon
Jižní Dakota
Titan Wind Project
5 050 MW
Kalifornie
Tehachapi (Reneval Project)
4 500 MW
Texas
Pampa Wind Project
4 000 MW
Nebraska
Banner County
2 000 MW
Oregon
Shepherds Flat
   909 MW

Energie z větrných elektráren v současnosti pokryje spotřebu energie zhruba osm milionů domácností ve Spojených státech. Pro životní prostředí to znamená obrovskou úlevu. Každoročně tak USA vytvoří přibližně o 52 milionu tun emisí oxidu uhličitého méně (je to stejné, jako kdyby se stáhlo ze silnic téměř 9 milionů automobilů).

Rozmohly se také malé domácí větrné turbíny, kterých se ročně v USA prodá asi 100 kusů. Lidé si je nechávají instalovat na střechu nebo v blízkosti domu. Jejich cena je cca 5 000 USD a výkon minimální. Počet žadatelů o domácí turbíny se ale rozrůstá a starosta New Yorku dokonce uvažuje o dotování malých domácích elektráren.

Autor: Redakce Nazeleno.cz