fbpx

Partneři sekce

Trend: Integrace solárních zařízení přímo do střechy či fasády domu0

Na Veletrhu For Pasiv bylo možné vysledovat zajímavý trend. Výrobci se stále více snaží integrovat solární kolektory přímo do střechy nebo fasády domu – ať již jde o termické systémy nebo fotovoltaiku. Vznikají tak tu více tu méně zajímavé produkty.

Asi nejvíce v tomto směru návštěvníky upoutával systém nazvaný Solární tašky. Tedy střešní krytina, jejichž jednotlivé prvky mají v sobě integrován malý fotovoltaický panel. Integrace fotovoltaika má výhodu hlavně v tom, že pomineme-li barvu, nijak se nenaruší estetický vzhled střechy.

Tašky s FV panelem jsou spojené vždy po čtyřech – čtyři jsou tedy minimální použitelné množství – do jednoho modulu. Jeden modul má výkon 25 Wp, celkově pak výkon těchto panelů činí 75 Wp/m2. Na dotaz na cenu mi ve stánku trochu zdráhavě odpověděli zhruba 7 000 Kč/m2, což není úplně málo. Vedení kabeláže mezi řadami tašek mí ničemu nevadí a vlhkost se tudy do konstrukce střech nedostane. Ve srovnání s běžnými FV panely jsou solární tašky zatím trochu drahé, je to však zajímavá cesta, kterou by se další rozvoj domácí fotovoltaika mohl ubírat.

Reklama

Střešní krytina s integrovanými fotovoltaickými panely (Foto: autor)

Solární střecha a fasáda Ruukki

Integraci solárních panelů do fasády ukázala také společnost Ruukki. Na jejím stánku byl k vidění termický solární panel Ruukki Classic Solar, který je plně integrován do střešní krytiny. Jedná se vlastně o solární střechu. K dispozici jsou tři velikosti panelů 4, 6 a 8 m2 a firma samozřejmě dodává i další komponenty pro solární ohřev vody.

Panel pro solární termický ohřev vody je plně integrován do střechy – jedná se vlastně o solární střechu. (Foto: autor)

Integraci solárních panelů do fasády ukázala také společnost Ruukki. Ta má v nabídce solární fasádní systém Liberta Solar. Jde o fotovoltaické panely úplně integrované do fasády. Působivé přitom je, že na první pohled téměř vůbec fotovoltaiku nepřipomínají. Jde o skleněné panely s homogenní černou barvou, není vidět žádné napojení či instalace, vše je prostě součástí fasády.

Solární panel má rozměry 1200 x 650 mm, mezi panely nebo dalšími komponenty fasády vznikne spára o šířce pouze 8 mm. Výkon panelu je 90 Wp, což znamená 120 Wp/m2. Solární panely jsou podle údajů výrobce založeny na technologii tenké fólie CIGS (Copper Indium Galliun Diselenide), která umožňuje panelu pracovat i když je zataženo. Cenu panelu se mi bohužel nepodařilo zjistit, ale jistě bude vzhledem ke špičkovému produktu a skandinávskému výrobci nemalá.

Termický panel ve střeše

Dobrou integraci termického solárního panelu ukázala také společnost Bramac, která mimo jiné dodává tako kompletní systémy pro solární ohřev vody. V nabídce má Bramac také solární kolektory o velikostech od 4,10 do 10,20 m2 i s potřebnými prvky pro bezproblémovou integraci do střešní krytiny. Panel tedy není umístěn až na krytině, ale přímo v ní. Ceny panelů začínají něco málo pod 50 000 Kč a to také není málo, obzvlášť pokud si tuto cenu porovnáte s cenami běžné fotovoltaiky. Získáte ale kvalitní termický panel dobře zasazený do střechy, který si navíc můžete objednat přímo krytinou.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.