fbpx

Partneři sekce

První solární mobil v ČR: Jak dlouho vydrží nabitý?0

Mobil napájený solární energií je možné od 1. prosince koupit také v ČR. Jaké výhody přináší oproti klasickým mobilům, které jsou nabíjené elektřinou ze zásuvky? Vyplatí se do solárního mobilu investovat i v našich zeměpisných podmínkách? Jak dlouho s ním můžeme telefonovat, než se vybije?

Nevyčerpatelné zdroje energie hrají v dnešní době stále větší roli. Solární energie dokáže pohánět téměř vše – od dětských hraček až po automobily a výjimku netvoří ani mobilní telefony. V Asii  jsou k dostání mobily na sluneční energii od roku 2007, a teď jsme se jich konečně dočkali také u nás.

Ač se to může zdát zvláštní, nebyla „zelená“ politika jediným důvodem, díky kterému se začaly vyrábět mobilní telefony napájené sluneční energie. První příčiny byly ekonomické, neboť mobilní operátoři chtěli expandovat na rozvojové trhy především subsaharské Afriky. Energii ve zdejších zemích vyrábějí především vodní elektrárny a v období sucha zde tedy solární panely představují jediný možný způsob jejího alternativního získávání.

Reklama

„Necháte-li mobil půl hodiny nabíjet sluneční energií, vydrží baterie 15 minutový rozhovor.“

Cílovou skupinou nových výrobků se měli stát chudí obyvatelé Afriky, takže se jejich možnostem musela přizpůsobit i cena. Solární mobily určené pro rozvojové trhy se prodávají v přepočtu za pouhých 900 Kč (např. model Digicell Coral-200-Solar od čínského výrobce ZTE).

Solární energie na Nazeleno.cz

   – Nabíjejte a sviťte zadarmo!

   – Solární svítidla: ušetří energii?

   – Solární nabíječky pro mobily a notebooky

   – Solární energie: Kolik kWh lze získat?

Na přímém slunečním světle solární panel zprostředkuje až 50 mAh. Hodina na sluníčku by tak měla umožnit 15 minutový rozhovor nebo až sedmihodinový pohotovostní režim. Telefony je samozřejmě možné nabíjet i pomocí umělého osvětlení. Výrobci pamatují i na nepříznivé počasí, takže jsou mobily vybaveny také standardní nabíječkou.

Blue Earth: Solární mobil, který koupíte i v ČR

Zcela revoluční je výrobek Blue Earth od firmy Samsung. Jedná se o první mobil na sluneční pohon s dotykovým displejem. I sám název telefonu, který znamená „Modrá Země“, je přinejmenším netradiční a jde ruku v ruce s novým heslem společnosti „The Blue Earth Dream: Eco-living with Samsung mobile“ (Sen o modré planetě: Ekoživot s mobily Samsung).

Blue Earth je první ekologický mobil, který uspokojí i náročné uživatele, neboť kromě základních funkcí, jako je volání a posílání SMS zpráv, s ním můžete také fotit, připojit se k Wi-fi nebo využít krokoměr zobrazující, kolik stromů jste zachránili tím, že jste nejeli autem a neprodukovali tak CO2.

Mobil je napájen pomocí fotovoltaického článku umístěném na zadní straně. Navíc je přístroj vyroben z recyklovaných plastů, převážně ze zpracovaných PET lahví, což umožnilo snížit spotřebu pohonných hmot i emise uhlíku. Mobil ani nabíječka neobsahují žádné jedovaté látky jako berylium, ftaláty nebo bromované zpomalovače hoření a výrobci nezapomněli ani na obal, který je malý a zhotovený z recyklovatelného papíru a potištěný inkoustem ze sóji.

Samsung S7550 Blue Earth je od 1. prosince prvním solárním mobilem oficiálně dostupným v České  republice
Samsung S7550 Blue Earth je od 1. prosince prvním solárním mobilem oficiálně dostupným v České  republice

Voděodolný mobil napájený solární energií

Výrobní technologie jdou stále kupředu a tak odborníci přicházejí s novinkami téměř každý den. Od června je v Japonsku možné koupit solární mobil SH002, který je navíc vodotěsný, takže ho můžete používat třeba i ve sprše. Pochází z dílny firem SHARP a japonské KDDI a jedná se o skutečný unikát.

SH002 je možné sehnat hned ve třech barevných modifikacích a kromě obvyklých funkcí nabízí i speciální aplikace spojené se zdravím životním stylem. Můžete si spočítat, kolik kalorií jste spálili při sportu nebo se naučit golf ve speciálním kurzu. Zájem o tento mobil mají hlavně přímořské státy, neboť zde každoročně řeší tisíce případů utopení telefonů. Podle dostupných informací přístroj stojí v přepočtu asi 8 – 9 tisíc Kč, ale v Evropě jej zatím není možné sehnat.

Solární panel jako volitelné příslušenství

Pozadu nezůstává ani firma LG. K telefonu GD510 je možné dokoupit solární panel jako volitelnou výbavu. Tento smartphone funguje při opravdu slunečných dnech zcela bez nabíjení ze sítě. Při aktivaci solárního panelu se na displeji objeví speciální ikona a mobil je vybaven i kalkulačkou, která spočítá, jak dlouho budete muset telefon za aktuálního slunečního záření nabíjet.

K mobilu  GD510 od LG je možné dokoupit solární nabíječku
K mobilu  GD510 od LG je možné dokoupit solární nabíječku

Předností tohoto přístroje je dotykový displej s jednoduchou obsluhou. Interní pamět 8GB, kterou je možné rozšířit externí kartou, vám umožní nejen poslouchat oblíbenou hudbu, ale i dívat se na filmy. Hliníkové tělo dodává mobilu nadčasový design, takže se na trhu určitě neztratí. Telefon v základní výbavě je možné koupit i v ČR a stojí kolem 5 500Kč.

Jsou mobily nabíjené sluncem opravdu ekologické?

Nic však není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Největším problémem „ekologie“ mobilů není jejich spotřeba energie, ale spíše tekuté krystaly použité na výrobu displeje, a těžké kovy v akumulátorech. Díky nerovnoměrnému dobíjení se také pravděpodobně značně zkrátí funkčnost baterie, takže ji bude nutné častěji měnit.

Životnost slunečních kolektorů může přesáhnout 20 let, ale životnost mobilního telefonu je zpravidla tříletá, takže zůstává otázkou, zda bude mít novinka na naši přírodu skutečně pozitivní vliv, neboť investice do alternativních zdrojů se zpravidla vracejí až po několika letech.

Přesto, že současné „zelené“ mobily nejsou dokonalé a rozhodně nejsou tak ekologické, jak se jejich výrobci snaží tvrdit, je velmi pravděpodobné, že jsou to předchůdci telefonů, které budou pro naši planetu skutečně prospěšné.

Autor: Redakce Nazeleno.cz