Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

   

Fotovoltaická elektrárna pro vlastní potřebu? Jde to překvapivě snadno

Malý ostrovní fotovoltaický systém může být dobrou volbou tam, kde není možné vybudovat přípojku k elektrické síti - například na chatě či v opuštěné zahradě. Poskytne dostatek proudu k provozu domácích spotřebičů. A není to už tolik drahé.

07. 02. 2013 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Nemáte na své chatě možnost realizovat přípojku elektrické energie? Nebo chcete být jen více nezávislí na distributorech energie? Ostrovní solární elektrárny, které nejsou připojeny k distribuční síti, se stávají zajímavou variantou výroby elektřiny nejen v domácnostech nadšenců, ale všude tam, kde jiná možnost prostě není.

Klíčovou a nejvíce viditelnou komponentou ostrovního solárního systému jsou fotovoltaické panely. Jejich cena v posledních letech klesla, za cca 240W panel nyní zaplatíte okolo 7600 Kč. Pro solární systém o celkovém výkonu necelých 2 kWp budete tedy potřebovat osm panelů. Panely by měly stejné značky a stejného typu.

Akumulátory - nenechte se zlákat marketingem prodejců

Další nezbytnou položkou jsou akumulátory. Na trhu najdete speciální akumulátory pro domácí elektrárny, ty běžné automobilové se totiž pro toto použití příliš nehodí, protože nejsou určené pro hluboké vybití. Je dobré dát si pozor na kapacitu a kvalitu baterií. „Rozhodně bych nedůvěřoval prodejcům trakčních olověných baterií ohledně papírové kapacity. Tuto kapacitu u olova nemůžete využít naplno, jinak baterie trpí a rychle ztrácí životnost. Kapacitu udávanou výrobcem vydělte vždy nejméně deseti a dostanete se na reálné množství energie, které můžete z baterií dostat, aniž by jim to nějak zásadně ublížilo. Rovněž dlouhodobé hluboké vybití - obchodně se to nazývá DEEP CYCLE - olovu vůbec neprospívá. Výsledkem je sulfatace a konec jejich životnosti,“ popisuje problémy u tradičních trakčních akumulátorů Filip Procházka, který musel také problémy s nevhodnými bateriemi ve své elektrárně řešit.

Je proto vhodné zvolit dražší LiFeYPO4 baterie, které nabídnou vysoký počet nabíjecích cyklů a snesou také úplné vybití.

Regulátor zajistí optimální nabíjení akumulátorů (Foto: Phocos)

Regulátor pro nabíjení akumulátorů

O nabíjení akumulátorů se stará další důležitá součást ostrovního solárního systému - regulátor. Jde o zařízení, které v sobě kombinuje stabilizátor napětí a nabíječku akumulátorů. Regulátor převádí napětí se solárních panelů na takovou hodnotu, která je v daném okamžiku nejvhodnější pro nabíjení akumulátorů. Zjednodušeně řečeno jde o podpůrnou elektroniku, která zajišťuje nabíjení akumulátorů a monitoruje jejich stav, aby pracovaly v optimálním režimu nabíjení-vybíjení.

Na trhu se nyní objevují nové regulátory s funkcí MPPT (Maximum Power Point Tracking), které umožňují měnit výstupní napětí a proud přesně podle aktuálního výkonu fotovoltaických panelů a požadavků akumulátorů. Využití regulátorů s MPPT umožňuje také lépe kombinovat solární panely, protože mohou pracovat s vyšším napětím více sériově zapojených solárních panelů.

Také výběru regulátoru je nutné věnovat velkou pozornost. Vyhněte se zejména pochybným levným modelům. „Je dobré si dávat pozor na to, zdali regulátory mají opravdu funkci MPPT a zdali to není jen obchodní označení na krabičce výrobku. Regulátor by měl mít možnost konfigurace pro více typů baterií, nebo možnost manuálního nastavení prahových hodnot, jako je tomu například u regulátorů firmy TriStar,“ popisuje nutnost dobrého výběru tohoto zařízení Filip. A varuje také před staršími tipy regulátorů. Dnes již možnosti konfigurace regulátorů jsou značně pokročilé, dříve tomu tak nebylo. „Například při přechodu z olova na LiFeYPO4 zjistíme, že baterie nejsou svými nabíjecími charakteristikami až tak kompatibilní. Je zkrátka dobré v tomto směru myslet do budoucna.“

Pozor na levné střídače s modifikovanou sinusovkou. Pomalu ničí některé spotřebiče

Střídač – měnič napětí

Měnič napětí neboli střídač má za úkol přeměnit stejnosměrné napětí generované solárními panely na střídavé 230V/50Hz pro napájení běžných domácích spotřebičů. Střídače se podle parametrů výstupního napětí rozdělují na přístroje s modifikovanou sinusovkou a sinusové. Střídače s modifikovanou sinusovkou jsou levnější (nevytváří čistě sinusový průběh střídavého proudu, ale jen hrubou skokovou „sinusovku“), mohou však působit problémy. „Měniče s modifikovaným sinusovým průběhem mohou pomalu likvidovat motory například u elektrického nářadí, čerpadel, či zařízení používaných na zahradě, mohou vypalovat úsporné žárovky a způsobovat nepříjemné rušení na monitoru počítače, televize či v audiosestavách,“ uvádí Filip Procházka. Střídač by měl být dostatečně robustní, schopný překonat krátkodobé přetížení například při rozjezdu elektromotorů. Problémy v tomto způsobují třeba větší ledničky.

Další součásti domácí fotovoltaické elektrárny

Ve výčtu nutných součást nesmíme zapomenut i další náklady, které si vyžádá zejména instalace rozvaděče. Chcete svůj ostrovní systém monitorovat? Pak budete potřebovat také příslušnou elektroniku. Zapomenout nesmíme ani na propojovací vodiče, konektory, a pokud nemáte přípojku do distribuční sítě elektrické energie, tak samozřejmě i elektrocentrálu. Slunce totiž nesvítí vždy a občasným startům elektrocentrály pro nabití akumulátorů se prostě nevyhnete. Starty elektrocentrály lze však omezit vhodným dimenzováním výkonu celého systému i kapacity akumulátorů a jistou optimalizací „spotřebitelských návyků“ při využívání elektřiny.

předchozí kapitolanásledující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Energie, Solární energie, Bydlení,

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Solární systémy

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!