fbpx

Partneři sekce

Edisonova pomsta – 2. část: Stejnosměrný proud v domácnosti0

Rozvod stejnosměrného proudu přináší výhodu v jednodušším napájení drobné elektroniky a bezproblémové integraci fotovoltaických panelů. Mimo jiné totiž odpadá investice do drahého střídače.

V minulém díle jsme si přiblížili okolnosti možné renesance rozvodů stejnosměrného proudu. Nyní si zkusíme jeho výhody přiblížit na konkrétním příkladu z mé domácnosti. Vše se zde vyvinulo jaksi samovolně a nenápadně postupnou evolucí. Před lety jsem si kvůli zálohování oběhového čerpadla kotle na tuhá paliva koupil sestavu akumulátor + nabíječ + měnič (z 12 V na střídavých 240 V). Přidal jsem k tomu přepínací relé, které při výpadku proudu přepne oběhové čerpadlo na zálohu a nehrozí tak přehřátí kotle.

12V rozvody mají své výhody

Postupem času jsem rozvedl 12 V SS do dalších místností a začal je stále více využívat k napájení různých spotřebičů. Má to své výhody. Například síťový zdroj pro notebook Macbook Pro má rozměry přibližně 80 x 80 x 25 mm a váží 241 g. Zdroj do autozásuvky (napětí 11 až 18 V) je váleček o průměru 20 mm, délce 80 mm vážící i s kabelem 86 g. Běžný síťový zdroj navíc při provozu dost hřeje, ten 12V jen málo a má tedy vyšší energetickou účinnost.

Reklama

Síťový zdroj pro Macbook a zdroj do 12V autozásuvky. (Foto: autor)

Podobné napájecí zdroje jsou k dispozici pro tablety a telefony. Zdroj na obrázku níže má dva výstupy a může být napájen jak z 12 tak i z 24V zdroje napětí. V zásuvce mám různé síťové napáječe s výstupním napětím 12 V k nabíječkám NiMH akumulátorů. Všechny jsou velké, některé těžké (ty se síťovým transformátorem) a bez výjimky při nabíjení dost hřejí. Od té doby, co mám 12V rozvod používám pouze kablík, kterým nabíječku připojím do zdířek 12V rozvodu.

Univerzální napájecí zdroj pro tablety a mobilní telefony. (Foto: autor)

Také pro nepřímé osvětlení při práci s počítačem nebo sledování televize jsem začal používat LED diodové pásky. Další na řadě bude nejspíš akumulátorový vysavač a napájecí zdroje pro internetovou a televizní anténu.

Dobré propojení s fotovoltaikou

Existence 12V rozvodu a spotřebičů navíc umožňuje velmi snadnou integraci solárních fotovoltaických panelů. Pokud je maximální výkon panelu menší nebo rovný trvalému odběru těch 12V spotřebičů, tak není třeba kupovat žádný regulátor nabíjení a vlastně není třeba ani akumulátor (pokud není požadována funkce zálohy při výpadku napájení ze sítě). Stačí prostě připojit fotovoltaický panel do nejbližšího bodu 12V rozvodu. Měřením jsem zjistil, že trvale odebírám z toho nabíječe akumulátoru přibližně 20 W. Je v tom spotřeba Wi-Fi routeru, ventilátorů ve sklepě, dobíjecí proud akumulátoru a klidová spotřeba notebooku s TV tunerem, který slouží pro nahrávání televizních pořadů (musí být ve stavu spánku či hibernace). Koupil jsem tedy 20W fotovoltaický panel a připojil jej k tomuto rozvodu (zatím jen provizorně, až se bude opravovat střecha tak jej umístím na vhodnější místo).

Množství různých nabíječek dokáže nahradit jeden kabel napojený na 12V rozvod. (Foto: autor)

Není to sice žádná velká úspora, ale díky tomu, že už není třeba investovat do žádného dalšího zařízení, a proto má tato kombinace velmi dobrou návratnost (dnes je cena panelů u malých ostrovních fotovoltaických systémů systémů už jen menší částí celkových nákladů). Podobný princip tj. výkon panelů=trvalý odběr by bylo možné uplatnit například v laboratoři, kde pracuji nebo v podobných institucích, kde je vždy několik přístrojů pracujících nepřetržitě a jejichž spotřeba není zrovna zanedbatelná. Zde by se s výhodou využilo i toho, že většina těchto přístrojů je připojena přes UPS (záložní zdroj), a moderní UPS mají na vstupu spínaný měnič, takže je možné je napájet usměrněným síťovým napětím a fotovoltaické panely prostě jen připojit paralelně k tomuto zdroji.

V příštím článku této série zkusíme prozkoumat, jaké výhody by přinesl stejnosměrný rozvod pro domy, které chtějí využívat solární energii ve větší míře a používají tedy hybridní ostrovní fotovoltaické elektrárny.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.