fbpx

Partneři sekce

Termojaderný reaktor v Česku aneb co možná v budoucnu nahradí Temelín0

Ústav fyziky plazmatu AV ČR přijal velkorysou nabídku anglického vědeckého centra UKAEA, které Česku darovalo svůj starší termojaderný reaktor COMPASS. Ten byl v dubnu minulého roku úspěšně reinstalován v prostorách pracoviště na Praze 8 před pár dny slavnostně uveden do provozu. Co od něj můžeme čekat?

Termojaderná fúze se v současnosti jeví jako nejschůdnější – tedy nejúčinnější a v rámci možností ekologický – způsob masové výroby energie. Samotný fyzikální princip této metody je znám už přes 50 let, nicméně o spoutání této energie pro mírové účely se vědci stále snaží marně, ačkoli armády Ruska a USA zbraněmi na bázi slučování vodíku již dlouho disponují. O technologii už jsme psali v samostatném článku.

„Jedním z výhod termojaderných reaktorů je dostatek paliva. Těžkého vodíku jsou na Zemi z dnešního pohledu nevyčerpatelné zásoby.“

Reklama

Co je termojaderný reaktor?

COMAPASS je zařízení typu tokamak, ve kterém se vědci snaží pomocí supersilných elektromagnetických polí simulovat podmínky panující na Slunci a odstartovat tak odpovídající jaderné procesy. Těžkého vodíku, paliva pro tyto reaktory, jsou na Zemi z dnešního pohledu nevyčerpatelné zásoby.

COMPASS má být zjednodušeným a zmenšeným modelem termojaderného fúzního reaktoru, který se už od roku 2006 staví u Cadarache ve Francii v rámci mezinárodního projektu ITER. ITER má být prvním pokusným reaktorem, který dokáže trvale více energie vyprodukovat, než sám spotřebuje, a sice asi v poměru 1 : 10 při celkovém výkonu 500 MW. To je ve srovnání s celým Temelínem asi čtvrtinový výkon, nicméně potenciál této technologie se zdá být větší, než si dosud dokážeme představit. Bohužel tento projekt provází neustálé komplikace a průtahy, proto nelze o jeho spuštění hovořit dříve než v roce 2020.

Reaktor COMPASS při demontáži v Británii
Reaktor COMPASS při demontáži v Británii

Cíle českého tokamaku

Úkolem českého týmu a přístroje COMPASS bude zkoumat vlastnosti horkého plazmatu a jeho chování v elektromagnetickém poli, přičemž s využitím těchto cenných informací se počítá při stavbě a vývoji materiálů pro samotný ITER, který bude unikátní záležitostí na celém světě. Mnoho otázek technického charakteru pro instalaci nadějného zařízení ve Francii totiž ještě není vyřešených, nicméně se zde počítá právě s cennou pomocí Akademie věd České republiky. Je to unikátní příležitost, kdy může český vědec přispět k významnému mezinárodnímu projektu, na který se soustředí největší fyzikální mozky celého světa.

Reaktor COMPASS sice není schopen sám energii produkovat, pro svůj účel však bohatě postačí. Obyvatelé Prahy 8 tedy nemůžou očekávat zvýšenou nabídku levné elektřiny, pro komerční účely ale není určen ani ITER, jenž se však může stát prototypem komerčního zařízení. Praktické využití metody termojaderné fúze, která je jedním z reálných řešení současné energetické krize, je nicméně hudbou příštích 50 let.

Česká republika se stane evropskou termojadernou velmocí
Česká republika se stane evropskou termojadernou velmocí

 

Více informací

   – Tisková zpráva AV ČR

   – Podrobnosti o termojaderné fúzi

Autor: Redakce Nazeleno.cz