fbpx

Partneři sekce

Solárních elektráren je přes 10 000. Stop velkým projektům!0

Počet solárních elektráren v České republice od počátku roku roste. Vláda se ale rozhodla solární boom zarazit – přestane podporovat instalace na polích. Jak se fotovoltaika promítne do ceny elektřiny? Jaká je největší sluneční elektrárna v České republice a kdo do fotovoltaiky investuje?

Trocha statistiky hned na začátku neuškodí. K 1. září 2010 vzrostl počet fotovoltaických elektráren na 10 145 a jejich instalovaný výkon činil 693,64 MW (pro srovnání, jeden blok jaderné elektrárny Temelín má instalovaný výkon 1 000 MW). Jen za srpen bylo postaveno 545 nových slunečních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 71,65 MW. Od začátku roku 2010 instalovaný výkon solárních zdrojů vzrostl o téměř 694 MW.

„Největší česká solární elektrárna má výkon 35 MW a vyrobí elektřinu pro 10 000 domácností.“

Reklama

Za boom solárních elektráren mohou především výhodné výkupní ceny elektřiny a pokles cen fotovoltaických technologií, které dělají investici do solární energetiky výhodnou. Příští rok bude ale vše jinak. Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky výrazně klesnou. Hovoří se o poklesu na 6 korun za kilowatthodinu (dnes se kilowatthodina vykupuje za cca 12 korun).

Solární energie a fotovoltaika

   – ČR jako solární velmoc?

   – Krize fotovoltaiky krok za krokem

   – Výkupní ceny elektřiny klesnou

   – Elektřina zdraží: Může za to fotovoltaika?

   – 5 největších slunečních elektráren

Na výkupní ceny elektřiny přispívá každý z nás, kdo doma svítí – v současné době se jedná o příspěvek cca 16 haléřů za každou odebranou kilowatthodinu. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) přispěje každý spotřebitel na solární energii asi 240 korunami (počítáno je s roční průměrnou spotřebou domácnosti 3 000 kWh).

Plánované snížení výkupních cen elektřiny zasáhne podle CZEPHO především obyčejné domácnosti, které si chtěli postavit vlastní solární elektrárnu. „Tito malí investoři do fotovoltaiky si umísťují solární panel na střechu za účelem snížení svého účtu za elektřinu, nikoli kvůli lukrativním ziskům. To je oblast, která by se měla dále rozvíjet. Přísná regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů,“ uvedl František Smolka CZEPHO.

Největší solární elektrárna v ČR má výkon 35 MW

Mezi největší investory do fotovoltaiky v České republice patří společnost Energy 21, FVE Czech a ČEZ. ČEZ se do sítě chystá letos připojit velkou solární elektrárnu u Ševětína o výkonu 30 MW. Největší plánovanou fotovoltaickou elektrárnou v České republice je solární farma v Milovicích, která by měla mít instalovaný výkon asi 50 MW. Ještě do nedávna stál za tímto projektem ČEZ. Podle včerejšího vyjádření ČEZ pro server ihned.cz však společnost s touto elektrárnou již nepočítá. Oficiálně za projektem stojí malá firma Mladá RP s.r.o.

Otevření největší české fotovoltaické elektrárny u obce Vepřek
Otevření největší české fotovoltaické elektrárny u obce Vepřek. Zdroj: http://www.ekoelektrarny.cz

Zatím největší solární elektrárnou v České republice, která je v provozu, je elektrárna u obce Vepřek. Ta byla otevřena 8. září 2010, její instalovaný výkon je 35 MW a rozprostírá se na ploše o velikosti více než stovky fotbalových hřišť. Tato elektrárna, která je zároveň největší fotovoltaickou elektrárnou ve střední Evropě, by měla pokrýt spotřebu elektřiny asi 10 000 domácností. Doposud držela mezi českými solárními elektrárnami prvenství fotovoltaická elektrárna u Stříbra (13,6 MW).

Výstavba největší české fotovoltaické elektrárny byla zahájena na jaře 2010 a investiční náklady se vyšplhaly na 2 miliardy korun. Na výstavbu fotovoltaické elektrárny padlo téměř 187 000 fotovoltaických panelů. Projekt realizovala společnost DECCI a.s., která své fotovoltaické elektrárny sdružuje pod obchodní značkou FVE CZECH.


Spočtěte si, kolik můžete ušetřit za elektřinu nebo plyn – www.cenyenergie.cz

Zájem o velké solární elektrárny mají zahraniční investoři

Není od zajímavosti, že o velké české fotovoltaické projekty mají zájem zahraniční investoři, především pak čínské firmy. Čeští podnikatelé, kteří si rezervovali výkon solární elektrárny u Energetického regulačního úřadu, buď sami na výstavbu fotovoltaické elektrárny nemají peníze a rezervaci proto prodají zahraniční firmě, nebo jsou se zahraničními investory již dopředu dohodnuti.
 
Mezi čínské firmy působící na poli české fotovoltaiky patří například Sky Solar, která je investorem další velké fotovoltaické elektrárny u Stříbra, jejíž instalovaný výkon by měl být 30 MW. Čínská firma si v České republice založila společnost Sky Solar Stříbro s.r.o., jejímž majitelem má údajně být německá firma.

Počet fotovoltaických elektráren k 1. září 2010
Počet fotovoltaických elektráren k 1. září 2010. Zdroj: ERU

Konec velkých fotovoltaických elektráren?

Příští rok čekají ale českou fotovoltaiku velké změny. V současné době je již připravena novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která přestane podporovat velké solární instalace na polích a loukách. Podporovány budou už jen malé solární elektrárny na střechách nebo fasádách budov. Dotovány přestanou být i tzv. ostrovní systémy. Ty vyrábí majiteli elektřinu pro vlastní spotřebu a jsou podporovány formou tzv. zelených bonusů.

Novela zákona, která by mohla začít platit na jaře příštího roku, by měla přispět k omezení fotovoltaického byznysu – stavět megalomanské projekty na polích už prostě nebude výhodné, protože investoři nebudou moct prodávat elektřinu za zvýhodněnou cenu.

O kolik elektřina podraží? To není zatím stále jasné
O kolik elektřina podraží? To není zatím stále jasné

Podle vlády se jedná o první z kroků proti skokovému zdražování elektřiny. Podle ministra průmyslu a obchodu, Martina Kocourka, by díky tomuto kroku neměly být do sítě připojeny elektrárny o výkonu cca 700 MW a na dotacích by se mělo ušetřit asi 7,8 miliard korun (to jsou peníze, které by jinak zaplatil každý, kdo odebírá elektřinu). Další (a mnohem rozsáhlejší) novela zákona o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů se ještě chystá a v současné době ji posuzuje legislativní rada vlády.

Stop stav fotovotaice stále trvá

V současné době stále trvá stop-stav novým solárním zdrojům. O pozastavení vydávání kladných stanovisek novým fotovoltaických a větrným elektrárnám požádal v únoru provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS. Jako důvod ČEPS uvedl, že by přenosová soustava nemusela nápor čisté elektřiny zvládnout. V únoru bylo vydáno souhlasné stanovisko o připojení více než 6 500 MW výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Neznamená to však, že se všechny z nich skutečně realizují.

Kolik MW bude do konce roku 2010 připojeno, rozhodne o tom, o kolik elektřina v příštím roce podraží. Podle odhadů ČEZ by mohla zdražit až o 18 % v případě, že by bylo připojeno na 1 800 MW. Podle CZEPHO jsou ale tyto odhady přehnané a asociace odhaduje, že do konce roku bude připojeno zhruba 800–1 000 MW. „Podpora fotovoltaiky se v ceně elektřiny odrazí minimálně, podle našich výpočtů pouze 5 % v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 % v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie“, uvedl František Smolka z CZEPHO.

Více o fotovoltaice čtěte zde:

   – ČR jako solární velmoc?

   – Krize fotovoltaiky krok za krokem

   – Výkupní ceny elektřiny klesnou

   – Elektřina zdraží: Může za to fotovoltaika?

   – 5 největších slunečních elektráren

Autor: Jana Poncarová