fbpx

Partneři sekce

Solární elektrárna na každý dům: Trendy v oblasti domácí fotovoltaiky0

Podívali jsme se na některé slibné trendy v oblasti domácích solárních elektráren. Soustředili jsme se přitom na opravdu reálné technologie, které by domácí energetiku mohly během pár let posunout dopředu.

Malá solární elektrárna na střeše většiny rodinných domů, bytová družstva jako provozovatelé solárních systémů na střechách bytových domů. Energie ze slunce navíc ohřívá vodu, dobíjí elektromobily a tradiční distributoři elektřiny jsou v domácnostech odsouzeni pouze do role jakési zálohy, když je zataženo. A některé odvážnější domácnosti se od elektrické distribuční sítě odpojují úplně. Tak by asi vypadal optimistický scénář vývoje domácí solární techniky. I při realistickém pohledu je však možné nahlédnou na rozvoj využívání sluneční energie poměrně pozitivně. A to i v Česku, kde má solární energetika a i celý segment zelené energie velmi špatnou pověst.

Rozvoj malých domácích elektráren

Jedním z nejsilnějších trendů je rozvoj malých domácích elektráren. Éra solárních parků postavených na poli a s ní se táhnoucí pachuť korupce a klientelismu je už naštěstí úplně pryč. Sluneční elektrárny se stěhují tam, kam patří – na střechy domů. Provozování solární elektrárny už samozřejmě není díky menší podpoře tak výhodné, to by se ale mohlo změnit.

Reklama

Do konce desetiletí bude možné vyrábět elektřinu ze slunce za 1,20 Kč/kWh

Důvodem budoucího rozvoje malých solárních zdrojů je hlavně klesající cena technologií a tedy i výhodnější ekonomické podmínky provozu. Instalaci malých solárních elektráren na střechu rodinných domů podporuje také dotační program Nová zelená úsporám. Mnoha domácnostem se ale jednoduché fotovoltaické systémy pro ohřev vody začínají vyplácet i bez jakýchkoli dotací.

Hybridní ostrovní systémy

Jako perspektivní se začíná jevit technologie hybridních solárních ostrovních systémů, o nichž jsme více psali v samostatném článku. Jde v podstatě o ostrovní fotovoltaický systém, kdy si provozovatel vyrábí elektřinu pro svou vlastní potřebu s možností energii ukládat v akumulátorech. Hybridní ostrovní systém je ale zálohovaný běžnou elektrickou sítí. V praxi tedy vyrábíte elektřinu ze slunce a spotřebu v případě potřeby doplňujete ze sítě. Důležité přitom je, že z hlediska uživatelského komfortu nepoznáte, zda vaše domácnost spotřebovává elektřinu z vlastního zdroje či ze sítě. Hybridní solární elektrárna zvyšuje vaši nezávislost a dodavateli energie a šetří výdaje za elektřinu.

Cena fotovoltaických panelů stále klesá. Běžný 250Wp FV panel koupíte už za cca 4700 Kč. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Ostrovní systém samozřejmě předpokládá investici do baterií. Také cena dalších technologií (hybridní střídač, systémy pro monitoring atd.) není zrovna malá. Dá se ovšem očekávat, že cena komponent solárního systému bude v průběhu času klesat.

Integrace více funkcí do jednoho zařízení

Na trhu se začínají objevovat zařízení, která v sobě integrují klíčové komponenty ostrovního domácího solárního systému. Například německá společnost SMA Solar Technology nabízí střídač, obsahující měnič napětí, akumulátory s kapacitou 2 kWh a elektroniku po jejich dobíjení. Jde zatím o poměrně drahou záležitost, časem by se však měly na trhu objevit i podobné produkty a jejich cena by mohla klesat.

Výhody takového řešení jsou přitom jasné na první pohled. Jednodušší instalace a tím i snadné rozšíření ostrovní fotovoltaiky do běžných domácností.

Prodej kompletů solárních elektráren v obchodních domech

Přijdete do supermarketu a odnesete si domácí solární elektrárnu s návodem k jejímu zapojení a zprovoznění. V České republice zatím fikce, ale například ve Velké Británii už běžná realita. Řetězec IKEA zde ve spolupráci s výrobcem solárních komponent Hanergy nabízí ve svých obchodních domech komplet ostrovního solárního systému. Podobně jako v případě měničů s integrovanými bateriemi jde o důležitý krok k lepší dostupnosti demokratizaci solárních technologií.

Účinnější a levnější solární panely

Technologie solárních panelů je už 60 let stará a není proto divu, že díky postupnému vývoji se z původně velmi drahé součástky stává běžné spotřební zboží. Podle údajů Aliance pro energetickou soběstačnost stál v roce 1977 jeden watt ze solárního panelu 77,67 dolaru a do roku 2013 tato cena klesla na 0,73 dolaru. Podle odhadu amerického ministerstva průmyslu by měla cena solární elektřiny do konce tohoto desetiletí klesnout na 0,06 dolaru (1,20 Kč) za kilowatthodinu. „Obnovitelné zdroje se stávají stále levnější možností pro energetickou nezávislost na elektrárenských společnostech. Například cena solárních panelů spadla za poslední tři roky o 75 procent a dále klesá,“ uvádí konkrétní čísla Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost. „Dynamický vývoj solární energetiky jasně ukazuje, že to, co bylo před 60 lety naprosto nemyslitelné, se během několika desítek let stalo realitou. Technologie původně využívaná v kosmických družicích je dnes široce dostupná a běžně používaná na střechách rodinných domů. Díky tomu si dnes může každý šetrným způsobem vyrábět vlastní elektřinu,“ doplnil Sedlák. Roste také účinnost fotovoltaických panelů. Ta se v soudnosti pohybuje okolo 15 -17 %.

Nový trend? Měnič napětí s integrovanou baterií o kapacitě 2 kWh. Žádné obří zařízení – velikost k zavěšení na stěnu (Foto: SMA-Solar)

Očekává se, že během pár let by se měly na trhu objevit solární panely třetí generace s účinností 30 – 40 %. Jde o panely založené na vícevrstvých polovodičových strukturách, tato třetí generace panelů je však zatím stále ve fázi experimentů a testování.

Ohřev vody fotovoltaikou

S klesajícími cenami solárních panelů se stává aktuální také možnost ohřevu teplé vody pomocí fotovoltaiky. Ohřev vody pomocí solární elektřiny začíná být dokonce ekonomicky zajímavější, než běžná termická technologie, i když to některé dodavatelské firmy nerady slyší. Fotovoltaický ohřev vody výrazně zlepšuje ekonomiku ostrovního solárního systému, protože umožňuje snadno zužitkovat přebytky energie v letních dnech. Na trhu jsou již k dostání ohřívače s možností napojení na fotovoltaický zdroj energie, firmy k ohřívačům vyvíjejí i levné měniče napětí s modifikovanou sinusovkou.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.