fbpx

Partneři sekce

Novinky v ostrovní fotovoltaice – život na samotě0

Jaký je život s ostrovním systémem, bez připojení k elektrické síti? Víc budete sledovat předpověď počasí a plánovat, kdy prát či žehlit.

Závěr semináře Off.grid 2015, který byl součástí odporovaného programu veletrhu Amper, patřil otázkám způsobu života bez připojení k elektrické síti. Spotřebu elektřiny je totiž při využívání ostrovního systému většinou nutné nějakým způsobem plánovat. Ne každému se to může líbit.

Život s omezeným zdrojem energie

Při využívání off-grid elektrárny bez připojení k elektrické síti, je k dispozici jen omezený zdroj energie. Přesněji řečeno, levné energie. V zimním období, kdy je nedostatek slunečního svitu, je nutno spustit elektrocentrálu, přičemž 1 kWh elektřiny z benzínové elektrocentrály je podstatně dražší než elektřina ze sítě.

Reklama

Vhodné zejména pro freelancery

Životní styl bez elektřiny ze sítě je zcela odlišný, podle názoru přednášejícího – ing. Otýse – dokonce nelze žít „ostrovně“ při běžném životním stylu – t. j. ráno do práce, večer z práce. Jeho styl je život na volné noze podřízený rytmu přírody a možnostem zdrojů. Nese to sebou více práce se zajištěním zdrojů (topení, teplá voda a pod.). Jsou s tím spojené i menší možnosti využití techniky a tedy více manuální práce.

S „off-grid“ životem se lépe vyrovnají singles lidé pracující na volné noze. Čeká vás více plánování a více fyzické práce. (Foto: 123rf.com)

Hodně záleží i na tom, kdo dům obývá. Nejhorší je to u rodiny s malými dětmi. Kupodivu velké problémy prý představují i dospívající děti. Podle zkušeností přednášejícího, bylo obtížné vysvětlit pubertální dceři, že když nesvítí slunce a baterie jsou skoro vybité, tak si nemůže každý den fénovat vlasy. „Neříkej, že se musím ptát, zda můžu použít fén? Copak nejsme ve 21. století?…“

Problémy jsou prý někdy i s návštěvami, které netuší, jaká omezení ve spotřebě energie v domě panují.

Singles mají výhodu

Relativně nejsnazší to mají osamoceně žijící lidé. Pro partnerský vztah může být život bez elektrické přípojky život bez obecně dost velká zátěž. Ne každý partner totiž takovou změnu životního stylu ustojí. Důležitá je proto včasná příprava na tento způsob života.

Je třeba, aby bylo jasné, do čeho jdete, a co vás bez přípojky elektřiny může potkat. Je dobré si uvědomit a vytvořit popis běžných životních situací spojených se spotřebou elektřiny a co budete dělat, když nastane energetická nouze (jaké jsou alternativy). Důležité je také vyvrácení veškerých obav a nejistoty a mít rozmyšlenou cestu zpět, když takový život nebude udržitelný.

Lidé v takovém domě si musí zvyknout třeba na to, že je nutné nějaké zajištění provozu domu v době delší nepřítomnosti. Je nutné plánování domácích prací a prací na domě spojených s používáním elektrického nářadí a větších spotřebičů. Je rovněž potřeba sledovat předpověď počasí a přizpůsobit některé činnosti (např. praní nebo žehlení) jeho vývoji.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.