fbpx

Partneři sekce

Fotovoltaika v ČR: jaké jsou zkušenosti majitelů solární elektrárny?0

Chcete investovat do fotovoltaiky? Co obnáší výstavba solární elektrárny? Je těžší elektrárnu postavit nebo vyřídit potřebné papírování? Vyplatí se vůbec taková investice? Jaké těžkosti musí vlastník solární elektrárny překonávat? Ptali jsme se majitelů fotovoltaické elektrárny v Kobylicích.

Výroba elektřiny ze slunečního záření je stále populárnější a solárních elektráren v ČR přibývá. Solární elektrárna v Kobylicích, obci nedaleko Nové Bydžova, vznikla teprve nedávno. Téměř 1 300 panelů, každý s výkonem 175 Wp na pozemku o ploše 7 000 m2 dokáže při maximálním výkonu dodat do sítě až 228 kW. Za celým projektem stojí dva místní podnikatelé. Jeden z nich, pan Tobišek, nás po elektrárně provedl.

Reklama

„Na lepší způsob jak investovat peníze jsem nepřišel, říká majitel solární elektrárny v Kobylicích.“

Technické údaje solární elektrárny

Plného výkonu elektrárna dosahuje kolem poledne za jasných letních dnů. Reálný výkon kolísá jak během dne, tak během celého roku. Při naší návštěvy, tedy za poměrně jasného, letního podvečera, dodávala elektrárna do sítě kolem 70 kW elektřiny.

Fotovoltaika Nazeleno.cz

   – Domácí solární elektrárna: kolik vydělá?

   – Nejmodernější solární elektrárna Andasol

   – Solární energie: fotovoltaika a ohřev vody

   – Solární energie: kolik kWh lze získat?

Pokles výroby elektřiny v zimě není ovšem tak razantní, jak bychom očekávali. Proč? „V chladném počasí mají panely mnohem větší účinnost. Podzimní a zimní mrazy tak částečně vyrovnávají ztráty vzniklé kratší dobou slunečního svitu,“ vysvětluje pan Tobišek, jeden z investorů a zároveň provozovatelů sluneční elektrárny.

Celé vybavení elektrárny je velice moderní a jednotlivé panely jsou rozděleny do skupin. Každou z nich je možné samostatně sledovat a kontrolovat. Provoz fotovoltaické elektrárny trvale řídí a hlídá počítač. Udržování stálých hodnot napětí a frekvence je nutné, protože bez toho by nebylo možné elektrárnu připojit do sítě.

Slovníček: Co je to Wp?

Zkratku Wp (watt peak) můžeme volně přeložit jako maximální výkon – v tomto případě tedy maximální výkon, kterého je schopen konkrétní solární systém dosáhnout. Výkon solárních elektráren je běžně udáván v kWp (platí, že 1 kWp se rovná 1 000 Wp). 1 instalovaný kWp je schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy.

Přestože existují otočné aparatury, které dokážou využít sluneční záření lépe, v Kobylicích se rozhodli pro menší, napevno umístěné zařízení. Důvod je kromě snadnější instalace, údržby a provozu především estetický. Hlavně na vesnicích nevidí lidé taková „monstra“ rádi. I nízké a vzhledově poměrně nerušivé panely vyvolávají často nelibost. Otočné solární věže do krajiny příliš nezapadají a dočkávají se přirovnání k „základnám marťanů“. Poškozený ráz krajiny patří k nejčastějším důvodům kritiky solárních elektráren ze strany ekologických sdružení.

Elektrárna v Kobylicích má 1 300 panelů, každý s výkonem 175 Wp.
Elektrárna v Kobylicích má 1 300 panelů, každý s výkonem 175 Wp. Foto: autor

Proč jít do stavby solární elektrárny?

Proč se vlastně člověk pustí do stavby solární elektrárny? Pořizovací ceny jsou koneckonců vysoké a stavba náročná. „V současné době je to nejlepší investice. Návratnost je 8 – 10 let. Výkupní ceny jsou pro nás kolem 12 – 13 Kč/kWh a jsou státem garantovány na 20 let, jde tedy o investici zaručenou. Na lepší způsob, jak investovat peníze, jsem nepřišel,“ vysvětluje jeden z investorů.

Díky zelenému bonusu“ na podporu obnovitelných zdrojů vykupují elektrárenské společnosti elektřinu mnohem dráž, než kolik zaplatí spotřebitel za „běžnou“ kilowatthodinu. Proto je mnohem výhodnější elektřinu prodávat než ji užívat pro vlastní potřebu – návratnost investice je zhruba devětkrát vyšší.

Snadné to nebylo…

Uvedení elektrárny do provozu se ovšem neobešlo bez potíží především byrokratického rázu. Před samotnou stavbou bylo nutné vyřídit nekonečné papírování a ČEZ se z pochopitelných důvodů netvářil na celý projekt příliš nadšeně. „Není se čemu divit. Soukromé alternativní zdroje energie v ČR rychle rostou. ČEZu pomalu hrozí, že bude muset zavřít některé uhelné elektrárny,“ vysvětluje majitel solární elektrárny.

Jednání navíc stěžuje fakt, že společnost ČEZ se skládá z řady dceřiných společností, proto bylo nutné dohodnout se s ČEZ Distribuce, ČEZ Měření, ČEZ Obnovitelné zdroje a komunikace pochopitelně vázla.  Jeden příklad za všechny: Kobylická solární elektrárna stojí přímo u vedení vysokého napětí, s připojením do sítě by tedy neměl být problém. Jenže: „Chtěli, ať dráty dovedeme o pár stovek metrů dál, prý kvůli snadnějšímu připojení. Z toho nám přeběhl mráz po zádech – výkup pozemků, věcná břemena, stavba několika sloupů a vysokonapěťového vedení – to by pro nás znamenalo neúnosné náklady. Nakonec se nám ale podařilo dohodnout,“ popisuje pan Tobišek.

Podle kritiků některé solární elektrárny narušují ráz krajiny, tato stojí celkem v ústraní
Podle kritiků některé solární elektrárny narušují ráz krajiny, tato stojí celkem v ústraní. Foto: autor

Tím ovšem problémy nekončí, kromě nezbytné byrokracie je nutné na vlastní náklady pořídit a zapojit zařízení potřebné k připojení do sítě. Teprve po jeho kontrole a schválení je možné začít proud dodávat.

Ani po všech byrokratických a technických překážkách však není vyhráno. Provoz fotovoltaického zařízení není snadný a je potřeba o něj neustále pečovatSolární panely může ohrozit například vichřice. Co na to říká majitel? „Už to pár větrných dnů přečkalo, spíš se bojím úderu blesku.“ Solárním elektrárnám hrozí ale ještě jedno nebezpečí větší než živelné pohromy: „Panely se kradou, je to teď ‚v módě‘. Máme sice kvalitní zabezpečovací zařízení, ale jistotu nemůžeme mít nikdy.“

Postavit a provozovat solární elektrárnu znamená hodně investic, práce a starostí. Stojí to vůbec za to? „Určitě. V nedaleké vesnici plánujeme další stavbu, tentokrát s dvojnásobným výkonem – 500 kW. Když si člověk tím kolotočem jednou prošel a ví, co a jak, napodruhé už to bude snadnější,“ doufá pan Tobišek.

Autor: Redakce Nazeleno.cz