fbpx

Partneři sekce

Břidlicový plyn se v Česku zřejmě nikdy těžit nebude0

KOMENTÁŘ Těžba břidlicového plynu způsobila rozruch. Protestovali obyvatelé i starostové z oblastí, kde měly začít průzkumy. Vypadá to, že těžba jde k ledu. Proč?

Podle posledních událostí to vypadá, že břidlicový plyn zůstane v Česku tam, kde je. Hluboko pod povrchem zemským. Jak to můžu s takovou jistotou tvrdit? Udělal na mne velký dojem článek sdružení STOP HF, který jsem si nedávno přečetl. Jmenuje se “Koalice STOP HF v senátu potřetí – výbor pro ŽP odložil zákon podruhé – do 30.6.2013!“. A vy si ho můžete prostudovat také

„Dovolím si odhadnout, že nakonec asi tlak proti zvítězí a těžit se nebude.“

Reklama

Pochopil jsem totiž, že tlaku odpůrců těžby se čeští politici dokážou postavit jen obtížně. Debata už se vlastně téměř netýká detailů těžby, bezpečnostních opatření nebo geologických zvláštností potenciálně vhodných území. Spousta lidí se tohoto druhu těžby zkrátka bojí a nechtějí ani zkusit dovolit průzkum. Sdružení STOP HF dokáže za zájmy odpůrců bojovat s velkým nasazením a vytrvalostí. Připomělo mi to svou intenzitou boj proti úložišti jaderného odpadu. Takže si dovolím odhadnout, že nakonec asi tlak proti zvítězí a žádná těžba nebude.


Těžbu břidlivvého plynu podporuje například americká vláda už více než třicet let. Foto: Archiv Nazeleno.cz

O těžbu břidlicového plynu není ve společnosti ani mezi politiky teď příliš zájem. Trh s plynem ovládá několik velkých společností. Jak jsme mohli vyrozumět z nedávného rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), tak firmy si své zisky dokážou udržet bez ohledu na ceny plynu

Je břidlicový plyn spásou pro evropskou energetiku nebo budoucí ekologický průšvih?

  • Břidlicový plyn, proč se o něm tolik mluví?

  • Jak se těží břidlicový plyn

  • Břidlicový plyn by mohl pokrýt až desetinu naší spotřeby, říká Česká plynárenská unie

  • Jaká jsou rizika při těžbě břidlicového plynu?

Lidové noviny uvedly, že plyn od ledna nezlevní, protože plynařům podporovaným Hospodářskou komorou (HK) se podařilo zvrátit původní záměr ERÚ, který chtěl zohlednit skutečnost, že provozovatelé plynárenských sítí málo investují. ERÚ v září naznačil, že ceny za distribuci a přepravu plynu můžou klesnout v průměru až o sedm procent. Lobing několika zahraničních těžarských firem, které mají na těžbě zájem je proti tomuto tlaku zřejmě nedostatečný. Angažovaná a o své pravdě přesvědčená občanská sdružení mají někdy, ač se to může zdát paradoxní, větší sílu než lobisté.

Proti tomu se v zásadě nedá nic namítat. I kdyby se těžit začalo, tak v globálním měřítku to cenu plynu znatelně neovlivní. Plyn zlevňuje hlavně kvůli těžbě v USA.

Jednu připomínku bych ale měl. Rozumně levnou energii potřebujeme, zemní plyn je asi to nejlepší z toho špatného (fosilní paliva). Bránit těžbě je ovšem podle mého názoru akce negativní: neřeší problém jak potřebnou energii získat. Byl bych proto rád, kdyby se občané, starostové a členové sdružení STOP HF, zamysleli i nad tím, co je třeba udělat pro snížení své spotřeby zemního plynu na vytápění.

Na stránkách Nazeleno.cz je mnoho inspirujících podnětů, k dispozici jsou i střediska EKIS. A pokud někdo projeví zájem, jsem ochoten udělat přednášku na téma snížení spotřeby energie na vytápění a ohřev vody. Teprve potom bude vítězství úplné. Mohou říci: “My jsme dokázali, že to jde i bez těžby břidlicového plynu. A když to tak udělá každý, ušetříme víc, než kolik by se vytěžilo.“ To je technicky možné a v dlouhodobém horizontu nejspíš i levnější. Ostatně, pokud se jedná o stavbu nových domů, tak už se na tom pilně pracuje. A starší domy nepochybně přijdou na řadu také.

Autor: Redakce Nazeleno.cz