fbpx

Partneři sekce

KOMENTÁŘ: Obnovitelné zdroje svépomocí? Nezákonná činnost!0

Koupil jsem si na chalupu kamna na dřevo. S kamarádem jsem je vytáhnul z auta, dostrkal dovnitř, strčil rouru do komína a mohl zatopit. Jsem rád, že jsem to stihnul letos – od ledna už bych tím porušil zákon.

To se týká i dalších obnovitelných zdrojů: Od ledna 2014 bude zakázána „neodborná“ montáž fotovoltaiky, solárních systémů, tepelných čerpadel a kotlů a kamen na biomasu. Tato zařízení bude smět montovat jen odborník či firma. Jakou kvalifikaci musí splňovat? Podle zákona stačí, že má živnostenský list a vzdělávací kurs!

Je jasné, že za montáž si každý nechá zaplatit. Cena zařízení se tak pro konečného uživatele zvedne. Jistě, neodborně namontovaná fotovoltaická elektrárna může způsobit úraz elektřinou nebo požár – tady je požadavek na kvalitu rozhodně na místě. Tepelné čerpadlo se sice zdá složité, ale když před několika lety vyšla kniha o tepelném čerpadle pro kutily, vzbudila velký ohlas. Svépomocně vyráběné solární systémy pro ohřev vody byly před pár lety poměrně populární, dnes jsou na trhu stavebnice. Zapojit kotel na dřevo lecjaký kutil zvládne lépe, než profesionál. Toto vše již zákon zakazuje. Pikantní je, že požadavek odborné montáže se netýká ostatních zdrojů. Takže kotel na uhlí vám bez problémů může namontovat šikovný soused. Kdyby vám zapojil kotel na dřevo, hrozí mu pokuta 100 tisíc Kč.

Reklama

Další úřední rána pro obnovitelné zdroje. Instalovat je bude smět pouze vyškolený odborník

Na trhu pro kutily jsou dnes stavebnice fotovoltaických elektráren, solárních systémů a třeba i krbových kamen. Bude od ledna Státní energetická inspekce sledovat všechny, kdo si je koupí? Zjevně se chystají porušit zákon!

Státní šikana zájemců o obnovitelné zdroje energie. Chcete si příští rok sami nainstalovat třeba solární systém na ohřev teplé vody? Máte smůlu. Budete muset povolat certifikovaného odborníka. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Jak je to možné?

Do zákona o hospodaření energií č. 406/2001 Sb. se začátkem letošního roku dostala změna, která vycházela z požadavků EU na zvýšení efektivity využívání energie. Jedním z jejích cílů bylo předejít tomu, aby špatně namontované zařízení – třeba tepelné čerpadlo – nepřineslo svému majiteli víc škody než užitku. Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto směrnici zapracovalo do zákona tak, že dodavatelé budou muset absolvovat rozsáhlé odborné školení a složit zkoušku. Během roku pak změnilo názor a odbornou zkoušku nahradilo požadavkem na živnostenský list a doklad o absolvování vzdělávacího kursu. Je jasné, že živnosťák na instalatérské práce žádnou záruku kvality neposkytuje.

Zákonodárce jistě mohl dát do zákona výjimku pro malá zařízení, na montáž svépomocí atd. Místo toho vznikl zákon, který původně snad dobrou myšlenku – zajistit spotřebitelům kvalitní služby – přetvořil v další nesmyslnou buzeraci, která nikomu nic dobrého nepřinese.

Autor Ing. Karel Srdečný je energetický auditor. Působí v poradenské společnosti EKOWATT, s.r.o.

 

Obnovitelné zdroje na Nazeleno.cz:

  • Vyplatí se solárí ohřev vody?

  • Ceny tuhých paliv na letošní sezónu

  • Ceny pelet na letošní podzim a zimu

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz