fbpx

Altán, který se sám postaví. Podívejte se na rostoucí živé stavby0

Proč mít kamenný či zděný zahradní altán, když můžete mít proutěný? Živé stavby z vrbového proutí velmi dobře vypadají a jsou naprosto šetrné k životnímu prostředí.

Proutěné stěny je možné dobře kombinovat s dalšími stavebními materiály. (Foto: autorka)

Člověk nemusí být přímo fanoušek Pána Prstenů, aby (alespoň občas) záviděl elfům bydlení „ve stromech“. Z podobného snění se však rychle vystřízliví a skutečnost, že podobný dům je pro nás stále z říše fantasy filmů na sebe nedá dlouho čekat. Ovšem, mít zahradní altán vytvořeny z živého stavebního materiálu, to může být celkem jednoduše realita…

Stačí si osvojit techniku „živých staveb z vrbového proutí“, jak zní český, trochu nepřesný, název. Vrba totiž není jediným přípustným materiálem, nicméně „staví“ se z ní zdaleka nejlépe. Navíc lze těžko říci, zda se vůbec jedná o stavbu, či jen o složitější zahradní úpravu.

Reklama

Živé stavby – prastará stavební technika

Živé ploty z porůznu spletených vrbových prutů stavěli lidé od pradávna, nyní se tento trend vrací v moderní podobě. Co je na něm – kromě romantických představ – tolik přitažlivé? Jedná se o esenci pojmu „přírodní stavba“. Roste, mění se, její pořízení je téměř bez nákladů a z proutí lze pří zachování rozumných dimenzí vytvořit téměř jakýkoliv tvar. Proutěná stavba navíc nepotřebuje stavební povolení.

Ačkoli u nás lze v současné době už několik povedených příkladů najít, oproti našim západním sousedům se rostoucí stavby v české kotlině stále ještě zabydlují. Pro inspiraci není však nutné jezdit daleko: Jen pár kilometrů od našich hranic, v německé Žitavě, tvoří vrbové altány a baldachýny nedílnou součást prostoru místní Zoo. Kromě okrášlení Tierparku Zittau slouží také k edukačním účelům a pořádání workshopů. Inspirací pro účastníky je pohled na impozantní výsledek, který dává tušit, co je možné za pár let vypěstovat, věnuje-li člověk stavbě dostatek péče.

Hlavní realizační sezóna proutěných staveb: říjen-duben, pokud nemrzne.

Stavbám z proutí se věnují amatérští nadšenci, ale bývají také součástí repertoáru zahradních architektů. Existují i specializované firmy, mnoho jich však u nás není: Stavění je proto z velké části v rukou budoucího uživatele a víc než jinde tu platí, že i cesta může být cíl. Nejlépe je to vidět u konstrukcí pro děti – stavby z vrbových proutků jsou totiž výbornou alternativou různých prolézaček, úkrytů či bludišť na dětské hřiště nebo do mateřské školy. Kromě svého finálního účelu dávají dětem (a mnohdy i jejich rodičům) prostor pro společné zasazení „základů“, tvarování a čekání, až stavba vyroste. Pokud nevyroste, není zmařená investice až tak vysoká, aby nebylo možné začít znovu a lépe.

Živé stavby se hodí hlavně pro nejrůznější zahradní prvky, jako jsou altány či krytá ohniště (Foto: autorka)

Stačí jen promyšleně sázet vrbové pruty

Postup výstavby není nikterak složitý – stačí ve vhodnou dobu zasadit do země buď čerstvě nařezané, nebo vhodně uskladněné proutí a nezapomenout včas vyvazovat. Nejvhodnější období pro výsadbu je od října do dubna, pokud nemrzne. S trochou nadsázky lze říci, že stačí o velikonocích prostě „recyklovat“ pomlázku. Pruty se zapichují do předem vymyšleného půdorysu, v závislosti na jejich délce 20 až 70 centimetrů do země. Pokud chceme vytvořit oblouk, zasadíme oba konce. Dále se pruty svazují a splétají do požadovaného tvaru. Jedná-li se o větší konstrukce, je vhodné celý tvar zpevnit dřevěnými kůly.

Stavba spočívá v promyšleném zasazení vrbových prutů do země. Pak už jen stačí rostoucí stromy vhodně vyvazovat a tvarovat (Foto: autorka)

Pokud vás tento článek zaujal a místo kamenného zahradního altánu chcete dát, po vzoru elfů, přednost „ohništi pod zelenou střechou“, máte ještě dost času na přemýšlení, než definitivně přejdou mrazy a přijde čas vypravit se na vrby. Pro inspiraci si můžete prozatím prolistovat knihu Living Willow Sculpture anglického autora Jona Warnese, který se tématu už léta věnuje a nabízí nepřeberné množství nápadů.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.