fbpx

Jak v zimě pohostit ptactvo? Třeba vlastnoručně vyrobenou lojovou koulí0

Ty pravé zimní mrazy nás letos a na začátku roku 2023 teprve čekají. I tak je ale dobré připravit se na zimní přikrmování ptactva, které ocení olejniny, zrniny, ořechy nebo jablka. Obzvláště hmyzožravým se zavděčíte lojovou koulí, kterou si můžete vyrobit i sami.

Zdroj: Pixabay

Přírodní zdroje potravy jako bobule, semena nebo nesklizená jablka bývají v zimě postupně vyčerpány, takže s příchodem nejmrazivějších dnů mají práci velmi málo příležitostí nalézt něco k snědku. Vzhledem ke zvýšené spotřebě energie by však naopak potřebovali jíst více. Při dlouhých mrazech také ptáci velmi trpí žízní.

S přikrmováním je nejvhodnější začít v prosinci a krmit pravidelně na určitých místech tak, aby si ptáci na dané místo zvykli a stihli navýšit tukové zásoby, které jim pomohou přežít zimu. Možná jste si také všimli rozdílů ptačích proporcí na začátku a na konci zimy (velmi viditelné např. u sýkor, které jsou koncem zimy výrazně menší než na jejím začátku). S krmením však můžete začít i v průběhu zimy.

Reklama

Co dát ptákům do krmítka

  • slunečnice (nejčastěji slunečnice černá neloupaná, hlavní složka všech krmítkových směsí, pokud to s krmením myslíte vážně, bývá cenově výhodnější poohlédnout se po větším balení na celou zimu, pokud budete krmit pravidelně, není problém během zimní sezóny zužitkovat 30 kg pytel, možností je také vypěstovat slunečnice na zahradě a nabízet ptákům vcelku k vyzobání)
  • další olejniny jako doplněk (řepka, kardi, semenec, len, mák)
  • ořechy (drcené vlašské, lískové, vše pouze nepražené a zásadně nesolené, jiné ořechy např. arašídy nebo pistácie prodávané v obchodech pro lidskou spotřebu jsou téměř bez výjimky pražené a proto nevhodné)
  • zrniny (pšenice, proso, loupaný oves, kukuřice)
  • ovesné vločky
  • semena plevelů (tzv. zadina)
  • jablka (celá i přepůlená, i nakrájená sušená)
  • bobuloviny (jeřabiny, šípky, hloh, bez černý, hrozinky, možno na podzim usušit a před podáním rozmočit, příp. zmrazit a před krmením rozmrazit)
  • vařená rýže bez soli a koření (spíše jen doplňkově v malém množství v době největšího zájmu ptáků, pokud v krmítku zbude, může se za bezmrazých dnů zkazit nebo naopak v mrazu zmrzne a vytvoří nepoživatelnou tvrdou hroudu)
  • strouhaná mrkev
  • strouhanka z bílého nesoleného pečiva (jako doplněk pokud krmítko navštěvují vrabci, jen do krmítek dobře chráněných před vlhkostí)
  • hovězí lůj (zavěšený v okolí krmítka, pozn. vepřový lůj nemusí ptáci dobře přijímat)
Zdroj: Pixabay

Čím ptáky nikdy nekrmit!

  • solené potraviny (již zrnko soli může malého ptáka zabít)
  • odpady z kuchyně
  • buchty a sladké pečivo, zbytky vánočního cukroví apod.
  • čerstvé pečivo
  • těstoviny
  • uzeniny
  • nevařená rýže (bobtná a způsobuje velké trávicí potíže)
  • strouhaný kokos (bobtná a způsobuje velké trávicí potíže)
Zdroj: Pixabay

Jak vyrobit lojovou kouli

Lojové nebo tukové koule v síťce se prodávají v hobby marketech nebo chovatelských potřebách. Použité suroviny však mnohdy nevzbuzují příliš důvěry vzhledem k nažluklému pachu. Žluklý tuk ptákům nikdy nedáváme. Vyrobit si tuto ptačí pochoutku doma je přitom velmi snadné, bavit to bude i děti.

Co budete potřebovat:

  • 100% rostlinný tuk (tuhý bílý, nejčastěji kostka 250 g, nikdy nepoužívejte margaríny, ověřte ve složení na obalu, že se jedná o výhradně 100% rostlinný tuk, množství záleží na vás, pro začátek bude 500 g stačit)
  • neškvařené nesolené sádlo nebo lůj (nejlépe hovězí, pokud nemáte k dispozici vystačíte si bez problémů s rostlinným tukem, který seženete prakticky v každém obchodě s potravinami)
  • slunečnice loupaná, ořechy, proso, hrozinky, ovesné vločky, strouhanka (dle vašeho výběru)

Jak na to:

  1. Rozpusťte tuk v hrnci (nevařte, odstavte hrnec ihned po rozpuštění tuku), poté přidejte další přísady. Promíchejte a buď rovnou nalévejte do připravených forem nebo nechejte více zchladnout, aby se směsí dala obalovat např. šiška.
  2. Připravte si, kam budete směs nalévat. Pokud vás nic nenapadá, nejjednodušší variantou jsou malé kulaté kompotové misky, které vyložíte igelitovým sáčkem. Na něj nalijete směs a dáte do chladu. Díky sáčku následně snadno vyklopíte (jinak je vyklopení velký problém), sáček opatrně odstraňte a vzniklé tvary pokládejte přímo do krmítka.
  3. Jinou možností je obalit směsí velké borovicové šišky, které následně rozvěsíte po stromech.
  4. Dále můžete směsí plnit rozpůlené skořápky kokosových ořechů, duté bambusové špalíčky , květináče apod. Záleží na vaší fantazii.

Jak vypadá správné krmítko a kam ho umístit

Krmítko může stát na podstavci nebo se dá zavěsit na větev ve výšce alespoň 1,5 m od země. Místo by mělo být otevřené a pro ptáky dobře přehledné (vzdálenost od nejbližších keřů alespoň 2 m), aby měli dostatek času uniknout, pokud by se objevil predátor (kočky, dravci, kuny). Pozor také na blízké skleněné plochy, do kterých by ptáci mohli při opouštění krmítka narazit. Z krmítka také pravidelně odstraňujte zbytky a ptačí trus.

Zdroj: Pixabay

Krmítko by mělo mít stříšku, která svojí velikostí mírně přesahuje základnu. Hlavní funkce stříšky je ochrana krmiva před vlhkostí. Větší prostorné krmítko nabídne pohodlí i větším druhům ptáků např. kosům, hrdličkám. Základna by měla mít nízké ohrazení, které zabraňuje nadměrnému vypadávání krmiva a rozfoukání větrem.

Ptáky je potřeba krmit pravidelně. Jak si na vaše krmítko zvyknou, budou s ním během svých denních aktivit počítat a pokud na ně zapomenete, může se stát, že odpoledne již nebudou mít čas k nalezení potravy a budou muset přečkat noc hladoví. Tento problém do určité míry řeší různé typy samo násypných krmítek se zásobníkem, kde ptáci konzumují krmivo postupně.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.