fbpx

Jak na to? Příklad zateplení rodinného domu0

Zateplování rodinných či bytových domů je jednoznačně hitem letošního roku. Kvůli dotačnímu programu Zelená úsporám spousta majitelů počítala, zda se jim investice do izolovanější fasády vyplatí. Výsledek? Většina zjistila, že podmínky jsou příliš přísné a tedy finančně nákladné. Jak velká izolace je nejvhodnější a kolik je jí potřeba?

Ceny energií budou ve střednědobém horizontu určitě růst. Proto je jednou z nejrozumnějších investic každého majitele nemovitosti řešení úspor energie – konkrétně tepelných ztrát domu či bytu. Pokud vezmeme v úvahu obvyklý starší dům, nejvíce tepla uniká přes stěny (30 %) a okna a dveře (30 %). Úspory energie by se tedy měly v prvé řadě týkat těchto zateplení fasády a výměny (zateplení) oken. Kolik je však potřeba materiálu a jaké jsou potenciální úspory? Spočítejme si to na příkladu typického postaršího domu.

Parametry rodinného domu z výpočtu

Základní popis: Dvě podlaží, půdorys 10×10 m, současná tloušťka stěn 30 cm
Celková podlahová plocha: 177 m2
Objem budovy: 600 m3
Zastavěná plocha: 100 m2
Počet bydlících osob: 4

Rodinný dům z tohoto příkladu je standardní objekt „socialistické“ výstavby, kterých najdeme po celé zemi tisíce. Majitel jej nikterak neupravoval, nerekonstruoval, což nyní sám poznává na vysokých účtech za energie.

Reklama

Varianty zateplení domu

Jaké jsou možnosti? Ideální variantou je vyřešit všechna „bolavá“ místa domu (z hlediska prostupnosti tepla), a to najednou. Největší úspory přinese zateplení fasády (stěn), zateplení střech a výměna oken. V tabulce se nachází základní data a potenciální úspory při různých konfiguracích. Platí samozřejmě, že širší izolace znamená větší úspory, nejde ale o přímou úměru. To je také největší problém dotačního programu Zelená úsporám, na který si stěžují odborníci – nutí majitele nemovitostí opravdu výrazně zateplovat.

Tabulka srovnává původní stav domu se třemi variantami zateplení. Varianta A s 10cm izolací stěn a 14cm izolací střechy sice dosahuje výrazných úspor (Uw = 1,35 W/m2K, 71% úspora), přesto by však k žádosti o dotaci nestačila. Podmínky státních dotací splňují až varianty B a C. Jak si můžete všimnout, přes další nárůst tloušťky zdi už nedochází k takovým nárůstům úspor. Měli byste si proto dobře spočítat, zda se vám investice do objemnější izolace opravdu vyplatí.

Zelené úvěry samozřejmě můžete získat na všechny varianty zateplení!

Tabulka: Úspory energie při zateplení domu

Možnosti řešení
zateplení
Zateplení
střechy
Zateplení
stěn
Součinitel prostupu
tepla celého okna
Měrná potřeba tepla
na vytápění [kWh/m2.a]
Úspora
Stávající stav 0 mm 0 mm Uw = 2,50 W/m2K 257
Verze A
zateplení vč. nových oken
140 mm 100 mm Uw = 1,35 W/m2K 74 71%
Verze B
zateplení vč. nových oken
200 mm 140 mm Uw = 1,20 W/m2K 62 76%
Verze C
zateplení vč. nových oken
300 mm 160 mm Uw = 1,20 W/m2K 57 78%

Stávající stav:
prostupy tepla: stěny U = 1,4 W/m2K, střecha U = 0,9 W/m2K, podlaha U = 0,91 W/m2K

 

Výhody zelených úvěrů

   – Jsou určeny pro všechna úsporná řešení

   – Mají jednoduché podmínky

   – Získáte zelený bonus 3000 Kč*

   – A výrazné slevy (např. 30% slevu na vybraný sortiment izolací fasády a šikmých střech od společnosti Rockwool)

 *  Minimální výše úvěru pro získání prémie je 300.000 Kč

Autor: Redakce Nazeleno.cz