fbpx

Bez černý je léčivá a magická rostlina. Na zahradě se usadí, kde se jí zachce0

Bez černý se řadí mezi významné tuzemské léčivé rostliny a své uplatnění naleznou bezové květy a plody také v kuchyni. Naši předkové přisuzovali bezovým keřům magické vlastnosti, ale dnešní zahradníci jej pro nezdolný růst na zahradě obvykle příliš nevítají.

Černý bez je vytrvalý keř bujného vzrůstu, kterému se v našich končinách daří snad všude. V květnu a červnu rozkvétá krémově bílými květy, ze kterých se do okolí šíří omamná vůně. Z květů se postupně vyvinou drobné kuličky, které na podzim dozrají do temně vínové barvy. Plody jsou oblíbenou zimní pochoutkou venkovního ptactva, jež následně pomáhá rozšiřovat semínka bezu do okolí.

Reklama

Chlazené nápoje s bezovým sirupem výborně zaženou žízeň v letním horku. (Foto: thinkstockphotos.com)

Všechny části bezu černého jsou léčivé. Musíte ale vědět, jak je použít.

Čaj ze sušeného bezu s medem a citronem si asi každý spojí s nachlazením, kdy účinně vyvolává pocení a snižuje teplotu. Působí také příznivě na dýchací cesty a usnadňuje odkašlávání. Usnadňuje detoxikaci organismu od škodlivých látek. Bezové květy tak nabízejí pomoc při dně, při problémech močových cest a ledvin a účinkují proti otokům. Bezový čaj se také řadí k prostředkům ke snížení krevního tlaku a pro úpravu zažívání.

Bezové keře jsou charakteristické bujným vzrůstem. (Foto: thinkstockphotos.com)

Léčivé účinky mají i další části rostliny – kořeny, kůra, listy a plody. Na rozdíl od květů je však třeba u těchto částí dbát zvýšené opatrnosti vzhledem k možnosti otravy při nesprávném užití. Bezové plody neboli bezinky můžete používat pouze po tepelné úpravě nebo sušené. V čerstvém stavu jsou mírně jedovaté. Plody mají analgetické účinky a působí pozitivně při trávicích problémech. Ostatní části černého bezu byste měli používat raději po konzultaci se zkušeným bylinářem.

Růst a pěstování bezu černého na zahrádce: Zažene krtka a mšic se nebojte

Bezu se daří prakticky všude. Semínka se zejména pomocí ptáků šíří okolím, takže se může stát, že se bez černý na vaší zahrádce jednoduše objeví sám. Pokud se rozhodnete, že bez budete pěstovat, nebude potřebovat prakticky žádnou péči. Můžete jej buď nechat růst zcela volně, potom doroste do výšky 7 až 10 metrů. Další možností je tvarování podle vašich požadavků, třeba jako malý stromek na kmínku. Udává se, že bez se velmi dobře uplatní v těsné blízkosti kompostu, kterému poskytuje stín a podporuje v něm probíhající tlení díky vylučovaným látkám. Blízkost kompostu svědčí také samotnému bezu vzhledem k dostatku živin.

Bezinky sbíráme jen plně vyzrálé a před konzumací je povaříme. (Foto: thinkstockphotos.com)

Na bezu se často objevují mšice. Není se však třeba bát, že se rozšíří na jiné plodiny. Jedná se o mšice bezové, které se vyskytují výhradně na bezu. Tyto mšice slouží jako potrava pro některá vývojová stádia užitečného hmyzu, který vám následně pomůže i s dalšími druhy mšic.

„Již od pradávna lidé přisuzovali bezu léčivé, magické a věštecké schopnosti.“

Na zahrádce můžete bezové listí použít k vypuzení krtka. Čerstvé listy se natlačí do krtčí díry. Během tlení se z listů uvolňuje silný zápach, který někdy krtka přesvědčí k přestěhování.

Vyšlechtěné odrůdy bezu zkrášlí zahradu (na obrázku Black Beauty, Foto: kraeuter-und-duftpflanzen.de)

Bez si buď můžete vypěstovat ze semen získaných z přírody, nebo se poohlédněte v zahradnictví po speciálně vyšlechtěných odrůdách často s různě zbarvenými listy a květy. Velice atraktivní jsou odrůdy s vínově červenými listy a růžovými květy. Rostliny jsou velmi vitální a znovu obrostou i po velkém poškození nebo ořezání větví.

Recepty s bezovými květy a plody

Květy bezu a bezinky je možné připravit na stovky způsobů, pokud hledáte něco originálního, zapátrejte na internetu, receptů naleznete spousty (bezový sirup, bezový med, bezové víno, bezový ocet, kosmatice, bezinkové džemy, bezinkové likéry apod.)

Bezový čaj nejen při nachlazení

Nejzákladnější způsob použití bezových květů je čaj. Květy si můžete do zásoby nasbírat v přírodě (ne u silnice) a usušit doma ideálně v sušičce na ovoce při teplotě do 40 °C. Stopky odstříhejte buď již před sušením nebo květenství otrháte až po usušení. V uzavřené nádobě na tmavém a ne příliš teplém místě vydrží celou zimu. Hrst sušených květů se zalije vroucí vodou a v přikryté nádobě se louhuje 10 minut. Nejlépe chutná s citronem a medem.

Bezový čaj. (Foto: thinkstockphotos.com)

Magie a legendy kolem černého bezu: Víly v každé rostlině a jidášovo ucho

Naši předkové měli před bezovými keři nebývalý respekt a přisuzovali bezu nadpřirozené vlastnosti. Traduje se, že ještě v 18. století by se hospodář neodvážil černý bez rostoucí u jeho domu pokácet. Bez byl vnímán jako ochránce domu a rodiny v něm žijící a sám si měl vybrat místo, kde se na pozemku usadí. Dokázal prý člověka zbavit jakékoli choroby. Kdo by bezový keř bezdůvodně odstranil, toho mělo stihnout velké neštěstí. Pokud by pokácení bylo nezbytné, bylo nutné keř v kleče odprosit modlitbou.

Jidášovo ucho připomíná lidský ušní boltec na pohled i na dotek. (Foto: thinkstockphotos.com)

Další legendy objevující se již v keltské tradici popisují černý bez jako bránu do jiného světa nebo jako místo, kde se ukrývají víly. Různé způsoby používání bezových větviček mají také dlouhou tradici v pohřebních obřadech napříč celou Evropou. Na bezovém keři se prý oběsil biblický Jidáš, po kterém byla pojmenována zvláštní houba objevující se zejména na starých bezových kmenech připomínající svým tvarem lidské ucho. Jidášovo ucho (Boltcovitka bezová) je používané zejména v asijské kuchyni, jedná se ale také o léčivou houbu. Z bezového dřeva se vyrábějí hudební nástroje. Zvuky z bezové píšťaly mají prý pozitivní účinek na lidskou psychiku.

Autor: Jarmila Bajerova