fbpx

Mýty a pověry o nízkoenergetických a pasivních domech0

Okolo pasivních domů stále koluje řada mýtů a polopravd. Lidé mají nedůvěru zejména k aktivním větracím systémům s rekuperací tepla. Přitom jde o jednu z klíčových úsporných technologií pasivních domů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že až 60 % populace trpí tzv. syndromem nezdravých budov. Ten souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší a projevuje se různými zdravotními problémy. „Lidé málokdy tuší, že za jejich obtíže může nevyhovující budova, ve které žijí nebo pracují. Přitom hygienické normy nesplňuje 90 % nových bytů na českém trhu. Ty sice mají zateplení a dobře izolovaná okna, ale chybí v nich dostatečné a průběžné větrání, které je důležité pro zdraví každého z nás. Řešením je kvalitní systém řízeného větrání v bytech pasivních domů, který zajistí průběžný přísun čerstvého vzduchu,“ uvádí Martin Svoboda, výkonný ředitel firmy JRD, která se zabývá stavbou pasivních bytových domů.

Podle WHO 60 % populace trpí tzv. syndromem nezdravých budov

Reklama

O pasivních domech a bytech ovšem stále koluje řada mýtů. Většina lidí si sice představí bydlení, které jim sníží spotřebu energií a ušetří peníze, zároveň se ale bojí, že je takové bydlení bude omezovat. Lidé mají například obavu, že v pasivních domech není možné otevírat okna, a mnoho dalších předsudků. Na mýty okolo pasivních a nízkoenergetických domů jsme se podívali podrobněji.

Mýtus číslo 1: V pasivních domech a bytech se nesmějí otevírat okna a není v nich čerstvý vzduch

V pasivních domech okna samozřejmě otevírat lze, ale většinou to není vůbec potřeba. „Proč se nechat obtěžovat hlukem či prachem z ulice? Výměnu vzduchu totiž zajišťuje automatický systém řízeného větrání za pomoci rekuperační jednotky,“ uvádí Martin Svoboda. Vydýchaný vzduch se tak přirozeně mění za čerstvý stejně jako při otevřeném okně, ovšem bez prachu a hluku. V domě či bytě se nehromadí oxid uhličitý, jehož vysoká koncentrace způsobuje například bolest hlavy, únavu, ospalost či nesoustředěnost. Stálý přísun čerstvého vzduchu přináší obyvatelům bytu mimo jiné také zdravý a kvalitní spánek. Důležitý je i vyrovnaný poměr kladných a záporných iontů. Snížená koncentrace záporných iontů totiž způsobuje zdravotní potíže.

Větrání a mikroklima v interiéru:

  • Bydlíte v zatepleném domě? Žijete v plynové komoře

  • Jak na správné větrání – mikroventilace neřeší vše

  • Kroky k pasivnímu paneláku

Mýtus číslo 2: V zimě je v pasivních domech a bytech chladno, v létě se přehřívají

V interiéru pasivních staveb je obvykle stálá teplota. O udržování stálé vnitřní teploty se stará rekuperační jednotka – v zimě interiér ohřívá, v létě v nich udržuje příjemný chlad. S odváděným vzduchem z místností do výměníku odchází také teplo, které se ovšem neztrácí. Jednotka ho předává čerstvému vzduchu vháněnému opět do interiéru. Je využito i teplo, které vyzařuje lidské tělo nebo používané domácí spotřebiče. V létě je naopak možné použít noční předchlazení.

Mýtus číslo 3: Protože se v pasivních bytech nevětrá, je v nich velká vlhkost, tvoří se plísně a množí se roztoči a bakterie

Řízené větrání zajišťuje v bytech neustále čerstvý vzduch a udržuje optimální hladinu vlhkosti. Prašnost výrazně omezují prachové filtry. Díky tomu v pasivních bytech nemají plísně, bakterie ani roztoči šanci. Zejména alergici, astmatici a lidé trpící ekzémy ocení zdravé prostředí, ve kterém se jim bude dobře žít. Kdyby tohoto stavu s optimální hladinou vlhkosti chtěli lidé dosáhnout v normálním bytě, museli by větrat ve dne i v noci každou hodinu. A ani tak by neměli ideální prostředí, protože větrání okny přináší do bytu prach i hluk a navíc vysouší vzduch.

O předání tepla se v rekuperační jednotce stará výměník. Lokální rekuperační jednotka určená pro byty  a malé domy může být i poměrně kompaktní zařízení. (Foto: Michal Doležel)

Mýtus číslo 4: Použité technologie jsou náročné na údržbu

Rekuperační jednotka je obvykle umístěna v technickém zázemí domu. Její údržba a výměna filtrů je technicky nenáročná a u bytových domů ji kompletně obstarává správcovská firma. Filtry v běžných větracích systémech rodinných domů je nutné vyměňovat jednou ročně. Většinou jde o pár minut práce a investici ve výši několika desetikorun.

Mýtus číslo 5: Vlastnosti pasivních domů může ohrozit náhlý výpadek elektřiny

Nízkoenergetické a pasivní domy mají natolik nadstandardní energetické vlastnosti, že je neohrozí ani náhlý výpadek dodávek energií. V takovém případě teplota v bytě neklesne o více než jeden stupeň za den. Důvodem je kvalitní izolace obálky domu a neprůvzdušnost stěn. Pokud by došlo k dlouhodobějšímu výpadku proudu, teplota v bytě zůstane na 13 až 15 stupních.

Autor: Redakce Nazeleno.cz