fbpx

Vybíráte podlahu? Je lepší dřevo, koberec nebo marmoleum?0

Pokud rekonstruujete byt či stavíte dům, nevyhnete se otázce jakou zvolit podlahu. Jestliže vás laminátová plovoucí podlaha již omrzela, můžete vyzkoušet barevné marmoleum, tradiční dřevěnou podlahu či koberec z mořské trávy. Jaké jsou jejich základní vlastnosti a co od nich můžete očekávat?

Podlaha dává každé místnosti specifické vzezření a utváří její atmosféru. Oprýskané PVC či nevzhledné dlaždičky mohou působit neútulně a studeně. Přírodní podlahové krytiny naopak pomáhají navodit příjemné teplo domova – a to obrazně i doslovně.

„Marmoleum je vyrobeno z obnovitelných zdrojů. Na konci životnosti jej můžete jednoduše spálit.“

Reklama

Pro pohodové bydlení je důležité, aby měla podlahová krytina několik základních atributů. Nezbytné jsou dobré izolační vlastnosti. Podlaha by měla být dostatečně odolná a nenáročná na údržbu. Stále více domácností dnes touží po ekologických a nezávadných podlahách. Při výběru proto stále větší roli hrají také materiály, z nichž jsou podlahy vyráběny.

Odolný laminát

Laminátové plovoucí podlahy získaly srdce mnoha domácností díky přijatelné ceně (1 m2 lze koupit již kolem 200 Kč, nejdražší se pohybují kolem 1 500 Kč), nenáročné pokládce a snadné údržbě.

Instalace plovoucích podlah je jednoduchá. Provádí se bez lepení.
Instalace plovoucích podlah je jednoduchá. Provádí se bez lepení.

Jejich předností je vysoká odolnost vůči poškození. Neponičí je ostrý podpatek, ani zapálená cigareta. Tuto vlastnost získávají laminátové podlahy díky lisované melaninové pryskyřici. Ve srovnání se dřevem je laminátová podlaha odolná také proti vyblednutí způsobenému slunečním zářením.

Studené a hlučné plovoucí podlahy

V době, kdy převládá touha po návratu k přírodním materiálům, zvítězily laminátové podlahy i v tomto směru – dovedou totiž výborně imitovat dřevo. Laminát (ačkoli je vyroben ze slisovaných dřevěných vláken a dřevo obsahuje až z 96 %) však není schopen vlastnosti dřeva zastoupit. Je o poznání chladnější a nemá dobré protihlukové vlastnosti.

Laminátové plovoucí podlahy dokáží svým vzhledem napodobit dřevo – vlastnostmi však nikoli.
Laminátové plovoucí podlahy dokáží svým vzhledem napodobit dřevo – vlastnostmi však nikoli.

 Při jeho montáži je proto nutné myslet na protihlukovou izolaci. Na trhu jsou účinné lamety s protihlukovou podložkou (SoundBlock). V tomto případě však pokládka laminátové podlahy ztrácí na jedné ze svých předností – nízké ceně.

Útulný domov má dřevěnou podlahu

Ačkoli je dřevo méně odolné proti oděru a slunečním paprskům než plovoucí podlahy, jeho vlastnosti jsou nezastupitelné. Dřevo má výborné izolační vlastnosti, nezadržuje v sobě prach, absorbuje vlhkost a působí útulně.

Další zajímavé články na Nazeleno

    – Ekonomické a úsporné praní

    – Ekologické hračky

    – Biopotraviny

    – Komentář: Chemie vs. příroda

Dřevěná podlaha splňuje ekologické nároky během celého životního cyklu. Lze pořídit takovou podlahu, na níž bylo použito dřevo z regulovaných lesů, kde je za každý poražený strom vysazen nový. Výhodou dřevěné podlahy je také dlouhá životnost. Není nutné ji po několika letech užívání měnit, ale v případě poškození je možné ji zbrousit a znovu přelakovat. Pokud podlaha definitivně doslouží, je možné ji jednoduše spálit.

Dřevěná podlaha dokáže navodit teplo domova. Nejenže má výborné izolační vlastnosti, ale celkově je pro bydlení příjemná.
Dřevěná podlaha dokáže navodit teplo domova. Nejenže má výborné izolační vlastnosti, ale celkově je pro bydlení příjemná.

Současný trh se dřevěnými podlahami je bohatý. Volit můžeme nejen z tuzemských produktů, ale také z pestrobarevných exotických dřevin. Barvu dřevěné podlahy lze měnit také různými nátěry či mořením. Jako nátěr lze použít ekologicky šetrný olej či lak, který zvyšuje odolnost podlahy vůči špíně a šmouhám.

Zásadní nevýhoda dřevěné podlahy? Cena!

Dřevěná podlaha je příjemnější a přirozenější než podlaha laminátová. Výraznou nevýhodou je však její cena. Ta se liší podle jednotlivých výrobců i druhu použitého dřeva. Cena jednoho metru čtverečního masivní dubové podlahy se pohybuje od 1 000 do 2 000 Kč.

Dřevěná podlaha se sama o sobě může stát dominantou místnosti.
Dřevěná podlaha se sama o sobě může stát dominantou místnosti.

Na druhou stranu, nejdražší laminátové podlahy je možné zakoupit až za 1 500 Kč. Pokud sáhneme po exotice a zvolíme například americký ořech, cena ze metr čtvereční podlahy se může přehoupnout přes 3 000 Kč.

Koberec pro alergika

Pro pohodlnou a příjemnou chůzi často saháme po různobarevných a měkkých kobercích. Většina z nich je vyrobena z umělých vláken, konkrétně z polyamidu, polypropylenu či polyesteru.

Alergici se často koberců zbavují z toho důvodu, že se v nich drží prach a roztoče. Některé výzkumy však poukazují na to, že právě tato vlastnost může být pro alergiky paradoxně výhodná. Díky tomu, že koberec prach „pohltí“ se ho v místnosti objevuje méně a nedráždí proto citlivý nos.

Koberec vyrobený z mořské trávy je nenáročný na údržbu a lze jej ekologicky zlikvidovat.
Koberec vyrobený z mořské trávy je nenáročný na údržbu a lze jej ekologicky zlikvidovat.

V současné době lze zakoupit koberce s příměsí teflonu, díky němuž je jeho údržba velmi snadná – stačí ho pouze setřít mokrým hadrem. Na trhu lze zakoupit i koberce z přírodních materiálů jako vlna, hedvábí či rostlinná vlákna, jež lze ekologicky zlikvidovat. Koberce vyráběné z mořské trávy stačí jednoduše setřít a díky tomu je můžeme použít třeba i v kuchyni. V tomto případě si však musíme výrazně připlatit.

Když PVC, tak homogenní

Ne do každé místnosti je vhodné použít dřevěnou nebo laminátovou podlahu. Do kuchyně či koupelny se lépe hodí materiály, jež lze jednoduše udržovat. Kromě dlaždiček, které nás bez podlahového vytápění nepříjemně studí do nohou, lze využít marmoleum či PVC podlahy.

PVC je oblíbené díky své nízké ceně, nenáročné pokládce a údržbě. V současné době lze použít i PVC dlaždice (30 x 30 cm, cena cca od 17 Kč), jež si zvládne položit každý sám. Nevýhodou je jejich kratší životnost a skutečnost, že nejsou vyrobeny z přírodních látek. Jejich výroba i následná likvidace proto zatěžují životní prostředí více než je tomu u marmolea.

Pokud se přesto pro PVC podlahu rozhodneme, je odborníky doporučováno zvolit tzv. homogenní PVC krytinu (vyrobena pouze z jedné vrstvy), která je sice o něco dražší, ale také kvalitnější a déle vydrží.

Marmoleum z 19. století

PVC můžeme nahradit o něco dražším, ale zato přírodním linoleem či marmoleem, jež je v současné době velmi módní záležitostí. Marmoleum, jehož tloušťka je mezi 2–3 mm, je vyrobeno z přírodních a obnovitelných zdrojů.

Marmoleum je vyrobeno pouze z přírodních materiálů. Využijeme ho v kuchyni či v koupelně, kam se hodí lépe než dřevo.
Marmoleum je vyrobeno pouze z přírodních materiálů. Využijeme ho v kuchyni či v koupelně, kam se hodí lépe než dřevo.

Skládá se z lněného oleje, borovicové pryskyřice, vápence a dřevité moučky, která má výborné schopnosti vázat na sebe přírodní pigmenty. Díky tomu je možné najít v nabídce různobarevná marmolea. Ty lze zakoupit v roli i v jednotlivých čtvercích. Při troše fantazie je tak možné kombinovat více barev či na podlaze skládat různé obrazce.

Marmoleum je vyráběno ve více než 100 odstínech. Můžeme ho proto různě barevně kombinovat.
Marmoleum je vyráběno ve více než 100 odstínech. Můžeme ho proto různě barevně kombinovat.

Výborné vlastnosti a ekologická likvidace

Nejen výroba marmolea, ale i jeho následná likvidace (jeho životnost je odhadována na 30–50 let) je ekologická. Marmoleum lze na rozdíl od PVC bez zatížení životního prostředí spálit či ho můžeme použít na kompost, kde se bez problémů rozloží. Vedle toho má marmoleum velmi dobré izolační vlastnosti.

Marmoleum je díky svým bakteriostatickým vlastnostem vhodné pro alergiky. Plus získává také díky jednoduché údržbě.  Při menším úklidu není nutné používat vodu a saponát, ale stačí prachový mop. Někteří uživatelé si však v souvislosti s marmoleem a dalšími přírodními krytinami stěžují na jejich malou mechanickou odolnost. To může být problém, pokud používáte například kolečkové kancelářské židle, které do podlahy vytvářejí rýhy.

Odolnost vůči poškození a vysoká životnost (30 – 50 let) jsou důležitými vlastnostmi marmolea.
Odolnost vůči poškození a vysoká životnost (30 – 50 let) jsou důležitými vlastnostmi marmolea.

Metr čtvereční této podlahové krytiny lze sehnat od 600 do 1 500 Kč. Záleží zde pochopitelně na výrobci, na barvě i na tom, zda kupujeme materiál v roli či ve čtvercích (zde jsou ceny vyšší).

Vyplatí se sáhnout hlouběji do kapsy

Investice do podlahy je dlouhodobějšího rázu a neměli bychom ji podceňovat. Vždy je nutné najít kompromis mezi kvalitou, vlastnostmi podlahové krytiny, finanční náročností a stále častěji také ekologickými požadavky.

V tomto případě platí, že vyšší investice se vyplatí. Odborníci příliš nedoporučují kupovat podezřele levné podlahové krytiny, ale radí sáhnout spíše po těch dražších a kvalitnějších.

Výhody a nevýhody podlahových krytin. Cenové srovnání

 

Podlahová krytina
Výhody
Nevýhody
Orientační cenové rozpětí (m2)
Laminátová plovoucí podlaha
Vysoká odolnost.
Časem nemění barvu.
Nižší pořizovací  náklady.
Snadná údržba.
Chladný povrch.
Nedokonalé protihlukové vlastnosti.
Obtížnější oprava.
200 – 1 500 Kč
Dřevěná podlaha
Izolační schopnosti.
Nezadržuje prach.
Absorbuje vlhkost.
Obnovitelný zdroj.
Dlouhá životnost.
Možnost renovace.
Méně odolné proti poškození.
Časem mění barvu.
Náročnější na údržbu.
Vyšší pořizovací náklady.
1 000 – 3 000 Kč
Koberec
Nové technologie (např. Teflon Protection) zjednodušují údržbu.
Lze pořídit i z přírodních
materiálů.
Náročnější údržba.
Koncentrují prach a roztoče.
100 – 1 000 Kč
(v případě přírodních materiálů vyšší)
Dlaždice
Užitná hodnota.
Nízké pořizovací  náklady.
Snadná údržba.
Chladný povrch.
150 – 700 Kč
PVC
Nízká cena
Jednoduchá údržba.
Nenáročná pokládka.
Izolační vlastnosti.
Kratší životnost.
Estetická úroveň.
Vyrobeno z umělých
materiálů.
Větší zátěž pro životní prostředí.
od cca 90 Kč
(PVC dlaždice 30 x 30 cm od cca 17 Kč)
Marmoleum
Odolné proti poškození.
Dlouhá životnost.
Bakteriostatické
vlastnosti.
Výborné izolační
vlastnosti.
Dlouhá životnost.
Vyšší pořizovací  náklady.
Údržba (nelze čistit agresivnějšími čistícími prostředky).
600 – 1 500 Kč

Autor: Redakce Nazeleno.cz