fbpx

Pozor na domácí líheň plísní – rosící se okna a co s nimi1

S chladnějšími měsíci se v domech i bytech častěji setkáme s nepříjemným rosením oken. Kondenzovaná voda přitom může způsobit nárůst plísní a postupně i zničit rám oken. Co s tím?

Jakmile se trochu ochladí, stará okna se začínají rosit. Na vznik plísní je zaděláno. Foto: Pixabay.com

Kondenzace vlhkosti na sklech oken je častý problém, který obtěžuje obyvatele domů i bytů. Poškozuje okna i omítku kolem nich a v dlouhodobějším časovém horizontu může vést ke vzniku plísní. A ty samozřejmě ke zdravému prostředí v místnosti zrovna nepřispívají, mohou totiž vést až k různým nemocem a alergiím. Okna sama však za rosení většinou nemohou, jde o projev vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti.

Nejčastěji se okna mlží logicky v kuchyni a koupelně, přes noc se však voda na oknech kondenzuje často také v ložnici. Zde se na rosení podílí hlavně vlhkost vydechovaná lidmi. Podle odborníků takto jeden člověk vypustí ve formě páry až 3 litry vody denně. Předcházet rosení oken přitom není příliš komplikované.

Reklama

Kvalitní okna se rosí méně

Kondenzace vody nastává v případě, kdy se vodní párou nasycený vzduch setká s chladnější plochou rámu či skla okna. Pokud se vám okna hodně mlží, je to známka příliš vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti. Rosením často trpí moderní plastová okna, která díky své konstrukci místnost izolují téměř hermeticky. Vlhkost se na nich většinou sráží u spodního okraje skla, kde je sklo v kontaktu s vnitřním distančním rámečkem. Ten je totiž u levnějších oken vyroben z hliníku a vzniká okolo něj chladnější oblast – tzv. tepelný most.

Okno - komory rámu
Obecně lze říci, že čím lépe okno izoluje, tím méně se sklo rosí. Rosením trpí hlavně levnější plastová okna s dvojskly. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Na rosení skla má zásadní vliv také povrchová teplota okna. Je-li nízká, okna se pochopitelně rosí více. Platí přitom, že méně kvalitní okna s nižšími izolačními schopnostmi mají povrchovou teplotu nižší, než okna kvalitnější – například zasklená trojskly. Pokud se chytáte okna měnit, měli byste proto volit taková, která budou mít co nejlepší izolační vlastnosti. Poznáte to nejen na menším rosení, ale také na daleko větším tepelném komfortu v místnosti. U okna s vyšší povrchovou teplotou vám zkrátka nebude tolik zima.

Většinou větráme málo

Prevence rosení oken je velmi jednoduchá, stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch navíc „uteče“ ven. Jakmile se teplota vzdušná vlhkost v místnosti sníží, okna se rosit přestanou. I větrat se však musí umět. Odborníci často uvádějí, že lidé větrají málo a zbytečně žijí ve vlhkých místnostech s příliš vydýchaným vzduchem a vysokou koncentrací CO2, nebo naopak větrají dlouho, ale s malou intenzitou.

Takzvané mikrovětrání proti rosení oken pomáhá hlavně v létě. V zimě to nefunguje.

Větrat je potřeba co nejčastěji, ovšem jen krátce a intenzivně. „Dvě osoby sedící u televize v běžně velké místnosti by měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,“ uvádí energetický auditor Karel Murtinger. Nemusíte mít přitom obavu, že se časté větrání nějak negativně projeví na vašem účtu za topení. I když je venkovní vzduch chladnější, je také sušší a rychleji se v místnosti opět prohřeje.

V letních měsících může proti rosení oken pomoci i mikrovětrání. Okno při něm není dovřeno úplně, ale mezi rámem a křídly zůstává několikamilimetrová mezera, kterou do místnosti neustále proudí čerstvý vzduch. Naopak v zimě je mikrovětrání nevhodné a rosení oken spíš zhoršuje. Vzduch se totiž v místnosti vyměňuje pozvolna. Rámy oken a ostění okolo oken bývá venkovním vzduchem ochlazováno. Ven naopak proudí teplý, vlhký vzduch. Vlhkost v něm obsažená může na ochlazeném ostění nebo okně kondenzovat.

Okna a jejich tepelně-fyzikální parametry:

Hlavním ukazatelem, který vypovídá o izolačních vlastnostech daného okna (i jiných konstrukcí), je součinitel prostupu tepla Uw s jednotkou W/(m2K). Čím nižší je hodnota tohoto součinitele, tím okno propouští méně tepla a má tedy lepší izolační vlastnosti. V současnosti je vhodné instalovat okna s Uw hodnotou maximálně 1,1 W/(m2K).

Je ovšem potřeba dát si dobrý pozor na reklamní triky některých dodavatelů oken, kteří místo hodnoty součinitele prostupu tepla pro celé okno Uw udávají hodnotu Ug, což je hodnota pouze pro zasklení. Teplo ovšem uniká i rámem okna, který má vždy horší izolační vlastnosti v porovnání se zasklením. Ve výsledku je tak součinitel Ug pro zasklení vždy nižší v porovnání s Uw pro celé okno, podle kterého je třeba se při výběru oken orientovat. V dokumentaci k oknům někdy najdete také hodnotu součinitele tepla pro rám Uf. Směrodatná je ale rozhodně hodnota Uw.

Někdy se stává, že se okno rosí zvenku. Voda se na vnější straně okna vysráží v případě, že je venku vysoká vlhkost vzduchu a vzduch má přitom vyšší teplotu než vnější povrch okna. Rosení oken zvenku není na závadu. Je to spíš důkaz, že vaše okno má velmi dobré izolační vlastnosti, protože se neohřívá vnější tabule skla.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi