fbpx

LCD versus LED TV: Spotřeba televizí klesá0

Jaké jsou poslední trendy v oblasti televizorů? Pracuje se nejen na kvalitě obrazu, ale i na snižování energetické náročnosti a objevují se i televizory na solární energii. Jaké úsporné TV nabízí český trh? Jsou úspornější LCD nebo LED televizory? Kolik energie potřebují ke svému provozu a kolik stojí?

Energeticky náročné televizory, které se vyráběly v minulém století, dnes na trhu nenajdeme, nicméně stále platí, že je třeba při koupi nového televizoru sledovat údaje o spotřebě elektrické energie. Nové CRT, LCD a plazmové televize sice mají relativně nízkou spotřebu, narazit ale můžete i na vysoce energeticky náročný výrobek.

„Ekologická televize ušetří až 70 % nákladů na elektrickou energii.“

Reklama

Pro lepší orientaci se při nákupu televizorů od příštího roku zavede energetické štítkování, které bylo dosud využíváno hlavně pro bílé spotřebiče (lednice, pračky, sušičky). Energetické štítky kategorií od A do G tak zajistí spotřebiteli více informací při výběru televize, které se v současnosti omezují jen na spotřebu energie v pohotovostním režimu. Náklady na provoz v režimu spánku jsou přitom zcela minimální (přibližně 20 Kč za rok) a pro kupujícího je tento jediný údaj víceméně zbytečný. Energetické štítkování se bude nově zavádět i pro ostatní spotřebiče, jako jsou počítače nebo monitory.

TÉMA! Plazma, LCD a LED televize

   – TEST reálné spotřeby plazmy a LCD

   – Je lepší LCD nebo plazma?

   – Kolik stojí stand-by režim televizí

   – Plazma spotřebuje stejně jako lednička

Spotřeba plazmové televize je vyšší než spotřeba LCD

Úsporné LCD mají asi o třetinu nižší spotřebu elektrické energie než plazmové televize s totožnou úhlopříčkou a stejným rozlišením. To platí i pro nové NeoPDP plazmové panely od společnosti Panasonic. Model Viera z roku 2007 však dokázal během dvou let snížit spotřebu elektrické energie z původních 461 W na polovinu, tedy na zhruba 230 W.

Tento údaj o spotřebě se mění v závislosti na tom, co obrazovka právě zobrazuje. Se světlým pozadím spotřeba energie stoupá k nejvyšším hodnotám (v tomto případě 230 W), zatímco s tmavým obrazem klesá. Spotřeba elektrické energie u plazmových televizí je tedy pohyblivá, ale v konečném důsledku jsou náklady na provoz vyšší než u úsporných LCD televizorů. Spotřeba se rovněž zvyšuje s dalšími centimetry úhlopříčky.

LCD televizor Sharp spotřebuje pouze 72 W za hodinu provozu
LCD televizor Sharp spotřebuje pouze 72 W za hodinu provozu

Zatímco běžné LCD panely jsou svou spotřebou téměř rovny plazmovým televizorům, úsporný LCD televizor s úhlopříčkou 101 cm od společnosti Sharp spotřebuje při plném provozu pouhých 72 W za jednu hodinu. Přibližné energetické náklady této televize se za deset let vyšplhají na necelých 5 000 korun. Následující tabulka uvádí pětici nejúspornějších LCD televizí různých značek, jejich roční náklady jsou uvedeny s průměrným sledováním 5 hodin denně.

Značka-model
Roční náklady v Kč
Provozní spotřeba za hodinu
Spotřeba stand-by režim
Úhlopříčka
Cena od
Sharp LC40LE700E
480
72 W
0,2 W
101 cm
23 000 Kč
Sony KDL-40WE5B
580
88 W
0,17 W
102 cm
27 000 Kč
Philips 40PFL9704H
600
92 W
0,15 W
102 cm
45 500 Kč
Samsung UE40B6000
660
100 W
0,3 W
101 cm
23 000 Kč
LG 42SL9000
620
106 W
0,51 W
106 cm
22 300 Kč

LED televize je úspornější než LCD

Nižší spotřebu energie úsporných LCD televizorů přináší i technologie LED, s níž je obraz daleko kvalitnější a barvy jasnější a výraznější. Energetická spotřeba LED televizí je o 30–40 % nižší než u běžných LCD panelů a neobsahují ani jedovatou rtuť, což výrazně zjednodušuje jejich případnou likvidaci. Výrobou LED televizorů se zabývá například společnost Samsung, LG nebo Sharp.

Cena LED LCD televizí je dvojnásobná než cena běžných LCD, nicméně spotřeba energie je až trojnásobně nižší. Za deset let provozu se tedy část nákladů vrátí v podobě nižších plateb za elektrickou energii a zároveň se podílí na snížení emisí CO2.

document.write(„“);

Ještě více úspory s ekologickou TV

Společnost LG se rozhodla vyvinout ještě úspornější televizor XCanvas – LH30FD, který má ušetřit až 70 % energie oproti současné spotřebě LCD televizorů, přesný údaj o spotřebě ale prozatím zveřejněn nebyl. Televizor XCanvas bude nabízet 4 eko-režimy pro absolutní úsporu energie. Samozřejmostí je LED technologie. Ekologická TV se prozatím prodává v Koreji a je nabízena v úhlopříčkách 81 cm, 106 cm a 117 cm.

Televizor LG ušetří až 70 % energie
Televizor LG ušetří až 70 % energie

Sharp představil první televizi poháněnou sluncem

Výrobky na solární pohon nejsou v současné době ničím výjimečným, a proto se i vývojáři ze společnosti Sharp rozhodli zkonstruovat televizi, která nebude potřebovat energii ze sítě. LCD televize o úhlopříčce 26“ byla představena v Japonsku a společně s ní i solární panel, který má přibližně stejné rozměry. Jedná se však o prototyp a není vůbec jasné, kdy se objeví na trhu. Solární televizory by mohly fungovat v oblastech s nedostatkem elektrické energie.

LCD se solárním panelem
LCD se solárním panelem

Jak snížit spotřebu energie u TV?

Snížit náklady na energii s novými CRT, LCD a plazmovými televizory lze celkem snadno, problém bývá spíše u starších výrobků, jejichž spotřeba přesahuje i 250 W za hodinu provozu. S těmito televizemi náklady nesnížíte za žádných okolností, jediný způsob jak ušetřit je méně časté zapínání nebo zakoupení nového výrobku.

U nových spotřebičů lze energii uspořit nastavením kontrastu obrazovky. Čím vyšší kontrast je, tím více energie televize odebírá. Televizi vypínejte úplně, i když jsou náklady režimu spánku minimální. Vypínáte-li více spotřebičů do režimu stand-by, náklady už budou citelné.

Pro energeticky náročný výrobek i v režimu spánku, který lze vypnout pouze vytáhnutím zástrčky ze sítě, můžete pořídit tzv. energeticky úspornou propojovací TV zástrčku. Energetická zástrčka televizi odpojí od elektrické sítě asi jednu minutu po uvedení do stand-by režimu.

LCD televize od Sony se vypíná sama

Nová řada LCD Full HD televizorů Bravia od společnosti Sony obsahuje několik funkcí, které snižují náklady na energie. Jeden z nich je snímač přítomnosti, který se aktivuje se zapnutím televizoru. Snímá celou místnost, a jakmile zjistí, že nikdo není přítomen, automaticky se vypne obrazovka, zvuk ale běží dál. Zachytí-li senzor pohyb, obrazovka se opět zapne.

LCD Sony Bravia se snímačem přítomnosti snižuje spotřebu energie
LCD Sony Bravia se snímačem přítomnosti snižuje spotřebu energie

Další úsporná funkce – snímač okolního osvětlení – divákům připraví ten nejlepší a nejúspornější obraz, jaký je v tu danou chvíli možný. Podle světla v místnosti se automaticky nastaví jas obrazu.

Úsporné televizory nesnižují pouze náklady na elektrickou energii, ale šetrné jsou i k životnímu prostředí. Například režim spánku všech spotřebičů v EU každoročně znamená zbytečných 47 TWh, až 20 milionů tun emisí CO2 a náklady 7 000 milionů EUR. Televizory s nízkou spotřebou jsou tedy nejen přínosem pro peněženku spotřebitelů, ale i pro životní prostředí.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz