fbpx

Sušičky prádla: Usuší a vyžehlí za pár korun1

Považujete sušičky prádla za zbytečné „žrouty“ energie a říkáte si, že by vám doma jen zbytečně zabíraly místo? Na trhu se dají najít úsporné kousky, které sice spotřebují nějakou tu kilowatthodinu, ale ušetří čas s věšením prádla i práci se žehlením. Jak si vybrat kvalitní sušičku, která bude skutečným pomocníkem?

Sušičky prádla patří k méně obvyklým domácím spotřebičům. Prádlo se dá přece pohodlně usušit na zahradě, na půdě, ve společné sušárně nebo v nouzi doma na topení. Většina těch, kteří si domácí sušičku vyzkoušeli, na ní ale nedá dopustit. Sušička ušetří spoustu práce nejen s věšením a sbíráním prádla, ale také s jeho žehlením. Vyplatí se sušička také po energetické a finanční stránce?

„Prádlo se v sušičce neničí tak jako při sušení venku a navíc odpadá i nepopulární žehlení.“

Reklama

U sušičky prádla hrají roli obdobné parametry jako u jiných domácích elektrospotřebičů, tedy spotřeba elektřiny, pořizovací cena, velikost, ovládání a nároky na údržbu. Při výběru sušičky je navíc potřeba zohlednit, kolik prádla a za jakou dobu dokáže usušit. Pokud hledáte sušičku prádla, může vám pomoci test sušiček prádla.

Úsporné spotřebiče na Nazeleno.cz

   – Kolik ušetří úsporné spotřebiče

   – Ekonomické praní

   – Úsporný sporák

   – Úsporné myčky

Kondenzační a ventilační sušička

V obchodech narazíme na dva základní typy sušiček. Kondenzační a ventilační. Své jméno dostaly podle toho, jakým způsobem je z nich odváděn teplý vzduch, který suší prádlo. U kondenzační sušičky je teplý vzduch ochlazován, kondenzován na vodu a odváděn do sběrné nádoby. Ventilační neboli odvětrávací sušičky, z nichž je horký vzduch odváděn ven, jsou úspornější a levnější variantou. Tento typ sušičky ale vyžaduje připojení na ventilační odvod vzduchu, což může být v některých domácnostech problém.

Na trhu lze najít dva základní druhy sušiček: kondenzační a ventilační
Na trhu lze najít dva základní druhy sušiček: kondenzační a ventilační

Další variantou je kondenzační sušička s technologií tepelného čerpadla. Tyto sušičky jsou charakteristické nižší teplotou sušení, která se pohybuje kolem 50 až 55 °C (tedy asi o 20 až 25 °C méně než v tradiční kondenzační sušičce). Pokud chcete šetřit místo, dají se pořídit pračky s již zabudovanou sušičkou.

Jsou sušičky prádla ekonomické?

Většina sušiček, které najdeme na českém trhu se pohybuje v energetické třídě C.  Budeme-li ale hledat pečlivě, najdeme i takové typy, které se na svém energetickém štítku chlubí písmenem A. Energetická nenáročnost je zde ale vykompenzována vyšší pořizovací cenou. Určitým kompromisem mezi cenou a energetickou náročností jsou sušičky v energetické třídě B. Cena sušiček v této kategorii, které snadno seženete v každém obchodě s domácími spotřebiči, se pohybuje v rozmezí od 11 000 do 44 000 Kč.

Pokud potřebujete ušetřit prostor, můžete sušičku umístit na pračku pomocí speciální spojovací desky
Pokud potřebujete ušetřit prostor, můžete sušičku umístit na pračku pomocí speciální spojovací desky

Průměrná pořizovací cena sušičky v nejvíce zastoupené kategorii C se pohybuje kolem 7 000 Kč až 46 000 Kč. V energetické třídě A začíná cena na 17 000 Kč. Hodně výrobců nabízí také tzv. zvýhodněný set pračky a sušičky s cenou od 46 000 Kč. Pokud budete kupovat každý spotřebič zvlášť a řešíte nedostatek prostoru, můžete použít speciální desku, která spojí pračku se sušičkou do jednoho sloupce.

Spotřebu sušičky lze snížit

Nevyplatí se ale přece jen sáhnout hlouběji do kapsy a koupit sušičku v energetické třídě A? Představu si můžete udělat sami na příkladu sušícího cyklu „suchá bavlna“. Podle předpisů musí být spotřeba ventilační sušičky v energetické kategorii A menší než 0,51 kWh/kg, kondenzační sušička pak musí spotřebovat méně než 0,55 kWh/kg. Pro energetickou skupinu B platí u ventilační sušičky rozmezí spotřeby 0,51 – 0,59 kWh/kg a u kondenzační sušičky 0,55 – 0,64 kWh/kg. Po deseti letech používání sušičky v energetické kategorii A v závislosti na frekvenci užívání a značce sušičky za elektřinu utratíte 13 – 23 000 Kč.

Kvalitní sušička prádlo usuší a vyžehlí, takže ho můžete jen složit do skříně
Kvalitní sušička prádlo usuší a „vyžehlí“, takže ho můžete rovnou složit do skříně

Spotřebu sušičky můžeme snížit vhodným umístěním, pravidelnou údržbou a správnou obsluhou. Pokud máte sušičku v kuchyni, určitě ji neumisťujte vedle lednice! Tím zvyšujete nejen spotřebu sušičky, ale také ledničky, která je sušičkou ohřívána a musí na chlazení vynaložit více energie. Spotřeba sušičky roste také při ucpání filtru a usazení vodního kamene na topné spirále, proto bychom měli filtr i spirálu pravidelně kontrolovat.

Výhody sušičky aneb skutečně pomáhá?

Úsporné sušičky dokážou najednou prosušit 6 až 7 kg prádla, přičemž platí že, čím větší je buben sušičky, tím kratší je doba sušení. Délku sušení ovlivňuje také množství sušeného prádla nebo druh textilie. Některé sušičky mají v programu zakomponované také ochlazení prádla, které snižuje jeho mačkavost.

Moderní sušičky nabízí množství programů, které nám starost o prádlo ještě více usnadňují. Na trhu najdeme  sušičky s přehledným LCD displayem, dětskou pojistkou, zvukovou signalizací, osvětlením bubnu nebo velmi tichým chodem. Více funkcí však také znamená vyšší investici.

Z kvalitní sušičky bychom měli prádlo vyndávat suché, nadýchané a vyžehlené – připravené na uložení do skříně. Textil usušený v sušičce sice nebude vonět letním sluncem, ale déle si uchová svoji barvu i strukturu. Při sušení prádla v sušičce se také vyhneme tomu, aby se do látky zachytil prach nebo pyl, který dráždí nos alergiků.

Autor: Redakce Nazeleno.cz