fbpx

LED osvětlení v domácnosti – jak jej správně používat?0

LED žárovky, LED trubice či LED pásky jsou efektivním, úsporným a cenově už docela přijatelným typem osvětlení. Jak je v domácnosti efektivně používat tak, abychom maximálně zužitkovali jejich výhody a vyvarovali se chyb?

V minulém dílu jsme probrali vlastnosti LED světelných zdrojů, jejich výhody a slabé stránky. Nyní se zaměříme na to, jak je optimálně používat, abychom využili co nejlépe jejich výhod a podle možnosti eliminovali jejich nevýhody. Způsoby použití LED osvětlení přiblížíme na běžném rodinném domu.

Orientační a nouzové osvětlení

Při tomto použití nevadí nižší intenzita světla a nízké stejnosměrné napětí je spíše výhodou než nevýhodou (u nouzového osvětlení se používá akumulátor). Například sklep je místem, kam denní světlo svítí nedostatečně, přitom tudy člověk často prochází. Zde stačí mít jen velmi slabé orientační osvětlení. Je samozřejmě možné použít běžné světlo s čidlem pohybu .

Reklama

Svítilna Camp 200 LiteXpress vydrží až 200 hodin. Může vás tak zachránit při delším výpadku proudu

Vhodnou alternativou však může být osvětlení LED diodami. Instalace je velmi jednoduchá – tenká dvojlinka vedená po povrchu. Použité bílé LED diody potřebují napětí 3,6V a proud by neměl převýšit 20 mA. Například v našem domě máme napětí 13,6 V (trvale dobíjený olověný akumulátor). Zařadili jsme proto do série tři LED a odpor omezující proud na těch 20 mA. Odpor výslednou účinnost bohužel poněkud snižuje, je to ale nejjednodušší řešení a výkonová ztráta na něm je z finančního hlediska zanedbatelná.

Elegantnější řešení by bylo použít nějaký jednoduchý zdroj konstantního proudu. Dá se koupit modul za 91 Kč např. u firmy CONRAD , použít můžete také integrovaný obvod  za 7 Kč, k němuž stačí přidat diodu a odpor.

Požité tři LED diody svítí i přes den, spotřeba je přibližně 0,3 W a za rok tak spálí jen asi 2,4 kWh elektrické energie. Podobné osvětlení se dá použít i v předsíni (napájení ze zvonkového transformátoru, viz obrázek níže). Vhodnější je však použití LED pásky, která svojí intenzitou nenarušuje spánek. Obdobné osvětlení je vhodné i k posteli do ložnice. Tam se však hodí vypínač – pro spánek je nejlepší úplná tma .

Nouzové osvětlení LED diodami (Foto: autor)

Celkové osvětlení chodby a obytných prostor

LED žárovky lze umístit do předsíně, koupelny i na toaletu. Není to však příliš výhodná investice, protože se tam svítí jen po kratší čas. Vhodnou alternativou jsou 230V halogenové žárovky.

Na chodbě je nejvhodnější instalovat spínání světel čidlem pohybu. Je to velmi pohodlné řešení. Zajímavé je, že když se ke spínači použijí LED žárovky, i ve vypnutém stavu slabě svítí. Dá se to vysvětlit tak, že regulační elektronika potřebuje nějaký proud pro své fungování. Ten ovšem nemůže „odtéci“ jinudy než přes LED žárovku.

V naší modelové pracovně máme kvalitní lineární zářivky s třípásmovým luminoforem a elektronickými předřadníky, které zatím není důvod měnit. Jejich účinnost je zhruba stejná jako u LED trubic, které se používají jako náhrada.

Výměna by ovšem měla smysl, až budou dostupné ohlašované LED s účinností 200 lm/W. Výrobu tohoto typu osvětlení nedávno ohlásila firma Philips, která předvedla prototyp ve formě trubice, s barevnou teplotou pod 3000 K a indexem barevného podání >80 %.

Osvětlení pro práci na počítači nebo sledování televize

K tomuto účelu je možné používat i kompaktní zářivky nebo lineární zářivky se stmívačem. V našem domě jsme takovou umístili na poličku pod stropem tak, aby poskytovala nepřímé osvětlení.

Její příkon je při ztlumení někde mezi 6 až 12 W, při plném rozsvícení má 50 W. Výhodou je, že si lze nastavit požadovanou intenzitu světla. V jiném pokoji jsme pro tento účel použili 12 LED žárovku Philips (viz obrázek níže). Stojí 945 Kč, což je stále ještě moc. A drahé jsou zatím stále také stmívače, i ty vyjdou zhruba na 1000 Kč.

Osvětlení skříní a kuchyňské linky

Pro tento účel jsou přímo určeny takzvané LED pásky. Jsou to vlastně čipy s LED diodami připevněné na pásku se samolepicí vrstvou na spodní straně. Jsou dostupné v různých barvách a nejčastěji mají 60 diod na metr délky a výkon 5 až 10 W/m. Pásky se dají stříhat na vyznačených místech (vždy po celém třídiodovém modulu). Postup ukazuje následující video.

 

Vždy tři LED jsou zapojeny do série a páska se napájí ze stabilizovaného zdroje stejnosměrného napětí 12 V s tolerancí 3 %. Prodávají se zdroje k zapnutí do zásuvky  nebo k zabudování do instalační krabice .

Lampičky na čtení

Zde se dobře uplatní LED svítidla s užším vyzařovacím úhlem, než mají žárovky. Často používanou běžnou 60W žárovku v lampičce s reflektorem může efektivně nahradit LED žárovka 9,5 W.

Pro účel čtení v posteli je vhodný teplejší odstín světla (barevná teplota pod 3000 K). Použitím LED s užším úhlem vyzařování lze dále snížit potřebný příkon zhruba na 3 W. To je však opravdu minimum; není příliš příjemné dívat se na osvětlenou stránku knihy, a mít okolo tmu. Navíc podle normy je vhodné mít na čtení alespoň 750 lux, v tomto případě jsme naměřili jen 354.

Světlo a osvětlení:

  • Solární svítidla pracují zadarmo

  • LED diody – levnější provoz než úsporné zářivky

Baterky, čelovky a svítilny na kolo

U nejrůznějších druhů blikaček a čelovek se už jiný zdroj světla než LED téměř neuplatňuje. Zásadní výhodou je malá velikost zdroje, nízká spotřeba a možnost regulace intenzity světla, a tím i výdrže baterie bez snížení účinnosti.

Ruční svítilna

Malá a přitom vysoce výkonná je například LED svítilna Fenix E35 . Pro napájení se dá použít například Li-Ion akumulátor s napětím 3,7 V a kapacitou 3400 mAh (12,6 Wh). Zásadní výhodou lithiových akumulátorů je, že k napájení stačí jeden relativně lehký a malý článek namísto obvykle používaných tří kusů NiMH akumulátorů. Nevýhodou je, že na něj musí člověk mít speciální nabíječku. LED dioda v ní je napájena digitálně kontrolovaným konstantním proudem pro zaručení stálého světelného výkonu i při snižování napětí v bateriích během jejich vybíjení.

Fenix E35, podobně jako jiné LED svítilny, umožňuje více režimů svícení. Vysoký výkon dosvítí až do 176 metrů. Má úzký kužel intenzivnějšího světla a širší slabšího. Dají se k ní pořídit také nástavce, které světlo různě rozptylují. (Foto: autor)

Kempingová svítilna – záchrana při výpadku proudu

Pro pohodové táboření se hodí například svítilna Camp 200 LiteXpress. Napájí ji tři monočlánky nebo NiMH akumulátory odpovídající velikosti. Při silnějším světle by měla vydržet 50 hodin, při slabším pak až 200 hodin. Právě proto je vhodná i jako nouzové světlo při delším výpadku proudu v domácnosti.

Čelovka

Jeden z nejlepších a nejúspornějších způsobů osvětlení je čelovka. Dá se využít také při jízdě na kole jako doplněk k pevnému světlu. Cyklista se díky ní může posvítit, kam potřebuje. V domácnosti se hodí například při cestě do sklepa či na půdu. V naší modelové domácnosti jsme využili čelovku Fenix HP11.

Má čtyři režimy stálého svícení: 4 lumeny (při tom by měla vydržet svítit až 206 hodin při použití 4 tužkových NiMH článků s kapacitou 2500 mAh). Při intenzitě 55 lumenů pak 25 hodin, 133 lumenů 9,5 hodiny a při nejintenzivnějším světle 277 lumenů už jen 3,8 hodiny. Má i zábleskové režimy a v jednom dokonce bliká morseovkou SOS.

K čelovce se dá dokoupit také šikovný odklopný difuzér , který světlo umožňuje používat nablízko, třeba na čtení. Vyjde na 110 Kč.

Svítilna na kolo

V dnešní době již existují desítky druhů LED svítidel na kolo . Zaujala nás například výkonná cyklosvítilna Fenix BT20. Cena je ovšem dost vysoká: 2500 Kč; dva lithiové akumulátory potřebné pro napájení stojí navíc dalších 600 Kč.

Speciální použití

LED diody se díky své směrovosti, minimální produkci tepla a nepřítomnosti UV záření hodí i k nasvětlování fotografií nebo obrazů. V našem domě je využíváme například v ložnici pro hosty, kde je jen malé okénko. Zde je použito dnes již zastaralé 3W LED svítidlo na 230 V.

 

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.