fbpx

Vybíráme úsporné osvětlení domácnosti0

Došla vám doma zásoba klasických žárovek a v obchodech je nemůžete sehnat? „Edisonky“ jsou postupně stahovány a nahrazují je úsporné zářivky nebo LED diody. Jak se v nich ale vyznat? Jak vybrat úsporné osvětlení, které dlouho vydrží a s nímž budete spokojeni po všech stránkách?

Osvětlení představuje nezanedbatelný podíl na celkové spotřebě elektrické energie domácností. Když nepočítáme energii na topení a ohřev teplé vody, je to až 15 %. Zároveň také osvětlení představuje relativně jednoduchý a rychlý způsob, jak snížit spotřebu energie, a tím také rodinné výdaje.

„Kupujte osvětlení s dlouhou životností.“

Reklama

V řadě českých domácností je stále zvykem používat klasické neúsporné žárovky. Ty však postupně mizí z obchodů a nezbývá nám nic jiného, než se naučit používat nové úsporné osvětlení. Podívejte se proto s námi, jak vybrat úsporné osvětlení domácnosti, abyste s ním byly spokojeni po všech stránkách.

SERIÁL: Úsporné osvětlení domácnosti

   – Halogeny, LED diody, úsporné zářivky

   – Klasické žárovky skončí v roce 2012

   – Nevyhazujte úsporné zářivky do koše!

   – Kdy úsporné žárovky neušetří elektřinu

   – Úsporné osvětlení interiéru 

   – Přehled: Čím nahradit klasické žárovky

Čím nahradit klasickou žárovku?

Otázku, čím nahradit klasickou žárovku, si pravděpodobně položil každý z nás. Orientační přehled osvětlení a jejich srovnání na příkladu náhrad pro 40W klasickou žárovku představuje následující tabulka:


Tabulka ukazuje typy osvětlení, úsporu energie a cenu. Zdroj: SEVEn

Důležitou informací o každém osvětlení je jeho spotřeba energie. To jednoduše zjistit z energetického štítku, který je umístěn na obalu každého světelného zdroje určeného pro osvětlování v domácnostech.

Energetický štítek uvádí konkrétní energetickou třídu A až G, aby si každý spotřebitel a zákazník mohl udělat představu o tom, v jakém řádu se hodnoty pohybují a jaké jsou mezi jednotlivými druhy světelných zdrojů rozdíly v provozní náročnosti spotřeby energie.

V následující tabulce je pro představu uvedeno orientační rozřazení různých světelných zdrojů, které jsou v současné době nabízeny na trhu, do energetické třídy.


Osvětlení domácnosti vybírejte také podle energetické třídy, která vám napoví, jak moc je osvětlení úsporné. Zdroj: SEVEn

Energetický štítek pro světelné zdroje dále uvádí také životnost výrobku, příkon ve wattech (W) a světelný tok v lumenech (lm). Za pozornost stojí, že světelné zdroje na bázi LED nejsou dosud upraveny žádným předpisem, ale je o nich známo, že jsou velice účinné a budou jistě z hlediska spotřeby energie spadat do třídy A.


Energetický štítek. Zdroj: SEVEn

Podle čeho vybírat osvětlení domácnosti

Kromě spotřeby energie při výběru světelného zdroje sledujeme několik dalších základních kritérií, která mají ze spotřebitelského hlediska klíčový význam. Mezi nejvýznamnější z nich patří:

  • cena,
  • design,
  • barva světla,
  • životnost a 
  • kvalita vyzařovaného světla.

Halogenové žárovky mají stejný tvar a velikost jako klasické žárovky, a jejich použití jako náhrada za klasickou žárovku je tedy z tohoto hlediska naprosto automatické. Úsporné kompaktní zářivky naopak mohou být použity v různých tvarech, samozřejmě včetně tvaru imitujícího klasickou žárovku.


Obrázek ukazuje, kolik můžete uspořit s úspornou zářivkou. Zdroj: SEVEn

Pořizovací cena úsporného osvětlení

Pořizovací cena kompaktních zářivek a moderních, účinnějších halogenových žárovek je vyšší než cena klasických žárovek a standardních halogenových žárovek. Je však třeba vzít v úvahu, že v průběhu provozu (svícení) dochází u těchto účinnějších světelných zdrojů k významné úspoře nákladů, a to nejen díky vyšší účinnosti, ale i díky delší životnosti.

Návratnost „investice“ do energeticky úsporného světelného zdroje se převážně pohybuje v řádu několika měsíců, většinou do jednoho roku. Představuje tedy příklad úspory energie s velmi krátkou návratností investic – na rozdíl kupříkladu od zateplování nebo výměny oken, kde se z hlediska návratnosti vynaložených prostředků jedná o dlouholetou investici.

Design osvětlení

Z pohledu spotřebitele má design klíčový význam. V tomto směru byla znevýhodněna zejména starší konstrukce kompaktních zářivek, jelikož z hlediska designu a velikosti nebyly tyto výrobky srovnatelné se standardními klasickými žárovkami. V posledních letech však v této oblasti došlo k výraznému zlepšení a v současné době jsou kompaktní zářivky i halogenové žárovky nabízeny v různých typech, tvarech, velikostech a s používanými závity E14/E27, kterými je možné nahradit klasické žárovky. Nemají zásadně větší rozměry, vejdou se do všech běžných svítidel, a dokonce mohou tvořit zajímavý prvek interiéru.


Zdroj: SEVEn

Barva světla

Jednou z nejčastějších otázek, ale zároveň jedním z nejvíce opomíjených parametrů na obalech výrobků je barva světla – respektive požadavek, aby nový světelný zdroj nahrazující žárovku měl nejenom nižší spotřebu energie, ale i stejnou barvu světla (tedy obvyklé teple bílé světlo). Barva světla je důležitá i z hlediska vnímání kvality světla člověkem.

V současné době je proto většina kompaktních zářivek nabízena ve verzi „teple bílá“ (na obalech je naleznete pod označením 825, 827, 2 500 K nebo 2 700 K). Další možností jsou kompaktní zářivky svítící v barvě „studeně bílé“ (barva světla kancelářské zářivky – označení 840 nebo 4 000 K) či „denní bílé“, mající až modrý nádech (označení 865 nebo 6 500 K). Doporučujeme zkontrolovat barvu světla zářivek již v obchodě.

Životnost světelného zdroje a počet spínacích cyklů

Významným kritériem pro výběr světelného zdroje je i jeho životnost, zvláště v některých často využívaných prostorech je častá výměna světelného zdroje nepohodlná. Životnost také ovlivňuje konečnou ekonomickou a ekologickou efektivitu.

Životnost světelného zdroje se udává v hodinách a závisí na druhu světelného zdroje. Průměrná životnost světelného zdroje činí asi 1 000 hodin svícení pro standardní klasické žárovky, 2 000–3 000 hodin pro moderní halogenové žárovky a asi 10 až 20 000 hodin pro kompaktní zářivky. U LED žárovek může být až 45 000 hodin.


Tabulka ukazuje životnost světelných zdrojů (uvedeno v hodinách). Zdroj: SEVEn

Životnost světelného zdroje však závisí také na počtu cyklů zapnutí a vypnutí. V dobách, kdy byly kompaktní zářivky novinkou, mělo na životnost světelného zdroje velký vliv to, kolikrát byla zářivka zapnuta. Dnešní, kvalitní výrobky, které používají funkci předehřívání, však v tomto ohledu nemají větší problémy. U řady stávajících výrobků platí, že je lze teoreticky každý den mnohokrát zapínat a vypínat po dobu 20–30 let.

Na trhu však existují také levnější a méně kvalitní výrobky, u nichž takto vysoký počet cyklů zapínání a vypínání není možný. Jednou z novinek evropské legislativy však je, že se na obalech kompaktních zářivek bude uvádět i počet spínacích cyklů, takže spotřebitel bude mít možnost přesného srovnání tohoto parametru. U nejkvalitnějších výrobků se pohybuje v rozsahu od 500 tisíc do jednoho milionu spínacích cyklů.

Podání barev osvětlení

Index podání barev (Ra) je kvalitativní měřítko schopnosti světelného zdroje reprodukovat barvy osvětlovaných předmětů ve srovnání s ideálním zdrojem světla. Světlo se spojitým spektrem barev, jako je například sluneční světlo nebo světlo vydávané klasickými žárovkami, umožňuje vynikající reprodukci barev, resp. vysoký index podání barev dosahující hodnoty 100. Kompaktní zářivky a LED žárovky vykazují ve srovnání s klasickými žárovkami nižší hodnoty index podání barev (70–90). Naprostá většina dnešních kompaktních zářivek nicméně má velmi kvalitní podání barev (Ra ≥ 80). Podání barev nezávisí na tzv. barvě světla.

Podle čeho vybírat v současnosti nejúspornější světelné zdroje na trhu?

Přehled kvalitativních kritérií pro tři hlavní druhy světelných zdrojů využívaných v domácnostech poskytuje následující tabulka.


Zdroj: SEVEn

Čeho si všímat při nákupu úsporné kompaktní zářivky nebo žárovky?

Příklad obalu kompaktní úsporné zářivky


Zdroj: SEVEn

Příklad obalu halogenové žárovky


Zdroj: SEVEn

Zdroj: SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. Více informací o úsporných spotřebičích a osvětlení najdete na www.uspornespotrebice.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz