Komentáře k článku: Chemie versus příroda – přírodní není lepší než chemické
100% přírodní jogurt, přírodní kosmetika, zelené obaly s jásavými slunečnicemi… ty všechny vzbuzují představy maximálně zdravého, ekologicky prospěšného a kdovíjak pozitivního výrobku. Je tomu ale opravdu tak? Je opravdu příroda tak zdravá a skvělá v porovnání se zlou a zákeřnou chemií? Nebo jde o další z reklamních nálepek typu „6 z 5 odborníků doporučují“?
Trefně napsaný článek, mluví mi z duše!
zajimalo by me neco o te prirodni kosmetice a tech jogurtech co je avizujete v uvodnim odstavci. Ve clanku o tom nani zadna zminka :-(
spis o tom, jakym zpusobem se napr. ty vitaminy vyrabeji...spotreba energie a ruznych latek k vyrobe+ jejich dovoz atd., spotreba obaloveho materialu, distibuce do obchodu apod.? To je asi trochu rozdil od toho, kdyz si utrhnu na zahrade jablko.
preji pekny den
Jak známo, na stejné věci lze nahlížet z mnoha různých úhlů a každý takovýto pozorovatel má tedy ze svého úhlu pohledu svoji pravdu. Já se na dané srovnání dívám z pohledu zcela jiného, ať má čtenář z čeho vybírat. Autor nám například ukazuje, že vše kolem nás je vlastně z prvků, z čehož dle něho vyplývá, že nezáleží na jejich původu a když dané prvky vezmu v chemicky čisté podobě a smísím dohromady dostanu totéž co vyrobila z daných prvků příroda. Takže takto vzato když zanalizuji lidské tělo ( výrobek přírody), mohu samozřejmě vypočítat, kolik obsahuje uhlíku, vápníku, sodíku atd. Když vezmu výše vypočítané prvky v chemicky čisté podobě a smíchám je dohromady velmi pochybuji, že mi z toho vznikne lidské tělo. Ono totiž nezáleží jen na jednotlivých prvcích, ono záleží také na jejich vzájemných vazbách. Např. v 80 letech minulého století naši straničtí představitelé rozhodli, že je potřeba vyzkoušet alternativní zdroje krmiv pro skot. Jak známo býložravci jsou schopni trávit celulózu ( ta je obsažena např. ve stoncích rostlin). Vznikl tedy nápad, krmit skot odpadním papírem, neboť papír je z chemického hlediska také celulóza. Dělaly se rozsáhlé pokusy, zkoumalo se složení bachorových šťáv, složení trusu,atd. Přesto, že papírem byla nahrazena jen část krmiva, nefungovalo to, zvířata chřadla. Jak vidno není celulóza jako celulóza. Jiný příklad, k životu potřebujeme také železo. Když však jako jediný zdroj železa ve vaší stravě budou dejme tomu železné kuličky, budete mít časem vážné zdravotní problémy, váš příjem železa bude sice dostatečný co do množství daného prvku, ale bohužel ve formě, která je pro organizmus naprosto nevyužitelná. Víte ono v přírodě to funguje troch jinak než v chemické laboratoři. Například rostliny dokáží daleko lépe než zvířata, využívat anorganicky vázané látky. Živočichové pro svůj organizmus potřebují spíše organicky vázané látky, proto se živí rostlinami a zvířaty, neboť v nich je většina látek v organické podobě. Stejně tak vaše zmínka o vodě. Ano tvrdá voda obsahuje hodně vápníku, ale pro nás v naprosto nevhodné podobě. Když jsme u té vody zkuste dát svému psovi tři misky do jedné dejte vodu dešťovou, do druhé vodu z kohoutku a do třetí minerálku. Pes se řídí svým intinktem a potřebou, proto vypije nejdříve vodu dešťovou, neboť ta neobsahuje žádné minerály a díky tomu funguje v žaludku a střevech i jako dobré rozpouštědlo, jako druhou vypije vodu z kohoutku ( smrdí mu z ní chlór), a až v nouzi nejvyšší vypije minerálku, neboť právě vysoký obsah minerálu vytváří v trávicím ústrojí s mnoha látkami nevstřebatelné a nevyužitelné komplexy které odejdou stolicí.
Navíc úplně odhlížím v tuto chvíli od faktu, že vše přírodní obsahuje i jistou energii, kterou chemie nikdy nenahradí. Ale to už je na zcela jiné téma. Takže pěkně děkuji, ale chemii raději nechci. Jdu si na zahradu utrhnout čerstvé rajče, chutná úplně jinak než to z hypermarketu.
obsahují energi vazeb mezi atomy, vibrační - jak tyto atomy oscilují a další formy, které se mezi sebou plynule přeměňují. Je známkou nevědomosti a tmářství přisuzovat jim formy nějaké "životní, přírodní" energie. Ta totiž neexistuje, pokud to pro Vás není zástupný název pro výše uvedené fyzikálně -chemické termíny.
Vaše teze zavánějí homeopatií a na světě není podle větší pavědy.
Po napsání předchozího příspěvku jsem si uvědomil, že jsem opomněl ještě trochu jiný pohled. Píšete o vitamínu c, ano je to kyselina askorbová, je stejná jak v tabletě, tak třeba v zelí. Vtip je v tom, že když spolknu tabletu s např. 500 mg vitamínu c využije z ní můj organizmus výrazně méně ( většina odejde stolicí) než když sním ovoce a zeleninu v množství, které obsahuje 500 mg vitamínu c. Vstřebávání vitamínů, jejich transport střevem je totiž podporovám dalšími látkami, které ovoce a zelenina obsahují, zatímco tableta nikoli. K tomu cukru. Ano je přírodní, ale v přírodních produktech se nikdy nevyskytuje v takové koncentraci, jakou vytvořil člověk tím, že průmyslově cukr vyrábí rafinací. Jde tedy o produkt sice přírodního původu, ale průmyslově vyrobený, takže lze říci umělý. Před objevem rafinace cukru nikdy člověk nekonzumoval cukr v tak vysokém množství a v takové chemické formě jako dnes. Sůl , sůl nad zlato tvrdí jedna pohádka. Primitivní národy nesolí, volně žijící zvířata nesolí, zase jde o průmyslovou výrobu. Víte ono bílé pečivo a celozrné pečivo také původně pochází z přírodních látek, ale bohužel následnou lidskou činností vznikne buďto výrobek zdraví neprospívající ( bílé pečivo) nebo zdaví vyhovující ( celozrnné pečivo) Hovořme proto raději než o přírodním a chemickém o přírodním a přírodními postupy zpracovaném a průmyslově zpracovaném.
rozlišování mezi "přírodním a přírodními postupy zpracovaném a průmyslově zpracovaném" je celkem racionální a zrovna tak lze souhlasit s tím, že v případě synteticky vyrobených vytaminů konzumujeme někdy daleko větší množství než kolik potřebujeme. Já jsem se spíše snažil v tom článku zdůraznit, že pouhý fakt, že něco bylo vyrobeno uměle neznamená automaticky, že je to škodlivé a naopak, takže i ta argumentace je vedena v tomto duchu. Já celkem také dávám přednost ovoci před vitaminovými tabletami.
dobrý den. zapoměli jste na jeden aspekt, o kterém se zatím mnoho neví , jedná se o energetické vyzařovaní plodu, nebo zviřete , u člověka zváno Aura, bereme li v potaz tuto věc pak není možné aby uměle vytvořený vitamín měl nějaké vyzařovaní jako vitamín a energie ziskaný třeba z ovoce. dnes jiz mnoho lidí ví že homeopatika jsou chemicky stále jen voda obyčená voda ale mouhou léčit..atd
Pokud jde o elektromagnetické vlny vyzařované vitamíny, pak jediné záření, které zde zjistíte je dlouhovlné infračervené; to závisí pouze na teplotě a emisivitě dané látky (takže je stejné). Navíc je to zcela bezvýznamné; všechna tělesa, kterými jsme obklopení vyzařují tepelné záření. Pokud jde o Auru, tak to je zcela hypotetická záležitost, pokud vím, tak se zatím nikomu nepodařilo něco takového prokázat a změřit.
Do oblasti energií potavin, plodin atd. jsem se nepouštěl, abych celou situaci dále nekomplikoval. Je samozřejmé, že čerstvé potraviny mají jinou kvalitu z hlediska energetického, než potraviny zpracované. Když utrhnete čerstvé ovoce- je živé, má spoustu energie, přepravou, skladováním a zpracováním umírá, ztrácí svoji energii.To že současná věda tuto energii nedokáže změřit neznamená že není. Čínská medicína jež rozlišuje energii na jin a jan nám ukazuje, že různé plodiny mají různou energii, některé tzv. zahřívají jiné ochlazují. Z tohoto pohledu je například pojídání jižního ovoce v zimě chybné, neboť tělo je tím ochlazováno místo zhříváno. Když se začnete zabývat energiemi zjistíte, že život je vlastně jen o různých formách energií, které se navzájem stale pozitivně či negativně ovlivňují. Některé jsou jemnější, některé hrubější, ale to je již na úplně jiné téma.