fbpx

Tipy, jak snížit spotřebu vody v domácnosti0

Nelíbí se vám ceny vody, které se každoročně zvyšují? Bohužel s tím moc nenaděláte. Svůj účet za vodu ale můžete snížit! Jak na to? Stačí dodržovat jednoduché zásady, díky nimž snížíte spotřebu vody v domácnosti!

Mílovými kroky k vysokému účtu za vodu se blížíme tehdy, ignorujeme-li protékající toaletu, kapající kohoutek nebo si pořizujeme prostorné vany a levné spotřebiče. Ty sice ušetří náš čas při mytí nádobí a praní prádla, jsou ale mnohdy energeticky náročné. Ve výsledku za energie a vodu často zaplatíme mnohem více, nežli bychom investovali do kvalitních výrobků. Nešetrným způsobem tak ročně přicházíme o několik tisíc korun. Přitom stačí tak málo.

„Každý člověk denně spotřebuje průměrně 150 l vody.“

Vodu používáme ke koupání a sprchování, k mytí nádobí, k vaření, k praní prádla, ke splachování toalety, k zalévání zahrady, k mytí auta a k běžnému úklidu domácnosti. Sprchování a koupání společně se splachováním toalety spotřebuje vody nejvíce. Přitom se lze řídit několika tipy, které mohou snížit spotřebu vody až na polovinu. Jedním z nich je využití dešťové vody v domácnosti, která nám pomůže ušetřit přibližně 40 % z celkové spotřeby vody.

Reklama

Tipy k úspoře: Voda a elektřina

   – Snižte svůj účet za elektřinu a vodu

   – Cena vody: Kolik platíme za m3?

   – Snižte své náklady na vytápění 

   – Šetříme doma energii:Tipy, jak na to

   – Jak šetřit energii v kanceláři 

Další potenciál, jak doma ušetřit na vodě, skrývají domácí spotřebiče, jako je například úsporná myčka nádobí, úsporná baterie nebo splachovadlo WC. Ušetřit se dá ale i bez těchto zařízení, velmi jednoduchým krokem, který povede ke značné úspoře vody, je vyměnit koupání ve vaně za sprchování.

Osobní hygiena, jako je např. čištění zubů či mokré holení mužů, je dalším žroutem vody, odtéká-li po celou dobu procedury. Průměrný čas strávený při čištění zubů jsou dvě minuty, čtyřčlenná rodina tak ročně přichází téměř 30 m3 vody, což znamená – přepočítáno na peníze – cca 2 000 korun.

Horkou vanu vyměňte za sprchu, ušetříte tím značné množství vody
Horkou vanu vyměňte za sprchu, ušetříte tím značné množství vody

Myčka nádobí může spotřebovat o 80 % vody méně

Úsporu vody lze pocítit s myčkou nádobí. Ty nejúspornější spotřebují maximálně 10 l vody na jedno mytí. Ruční mytí si přitom vyžádá až 70 l za den, což je měsíčně o téměř 2 m3 vody více. Při používání myčky je roční úspora přibližně 1 500 korun. Při ručním mytí se vyplatí úsporné dřezové baterie, tzv. perlátory, s nímž lze regulovat průtok vody.

TIPY: Kde a jak ušetřit vodu?

 

  • Při šetrném sprchování spotřebujete o třetinu méně vody než při koupání.
  • Klasickým splachováním WC zbytečně odtéká 10 l pitné vody. Pořízením toalety se dvěma tlačítky lze spotřebu vody při každém splachování snížit nejméně o polovinu. Toaletu lze splachovat i vodou, která nám zbyla např. z úklidu podlahy nebo použít dešťovou vodu. Čtyřčlenná rodina tak může uspořit až 20 m3 vody ročně.
  • Při ručním mytí nádobí můžete šetřit vodu i tak, že ho nejprve umyjete v napuštěném dřezu a poté ho spláchnete mírným proudem vody. Tím oproti mytí pod tekoucí vodou spotřebujete pouze poloviční množství vody.
  • V koupelně mějte páku baterie permanentně nastavenou na studenou vodu, tím ušetříte teplou vodu. Při bleskovém mytí rukou nestihne teplá voda přitéct a zůstane v potrubí.
  • Vyměňte kapající kohoutek, ten vás může připravit až o 1,5 m3 vody za rok.
  • V koupelně, ale i v kuchyni se vyplatí perlátor, který reguluje průtok vody.
  • Plynový kotel či jiné zařízení, které ohřívá vodu, by mělo být k místu odběru (k umyvadlu, dřezu, vaně, sprše) co nejblíže. Příliš dlouhé potrubí má za následek vysoké tepelné ztráty vody.
  • Pákové baterie jsou o více než třetinu úspornější než klasické baterie.
  • S termostatickou baterií lze regulovat teplotu, kterou si uživatel navolí dle svých požadavků. S nimi tak nedochází ke kolísání teploty ani v případě, že je voda v domě odebírána z několika míst najednou.
  • Pračku naplňte co nejvíce, ušetříte si tím další praní (cca 45 l vody).

Využijte dešťovou vodu!

Voda se používá každý den, a to k různým činnostem nejen doma, ale i venku před domem či na zahradě. Čistit okolí domu vodou z kohoutku nebo záhony zalévat pitnou vodou se nevyplatí, zelenina na nich pěstovaná by se výrazně prodražila. Jednoduché řešení proto nabízí obyčejná dešťová voda, kterou lze využít právě na zalévání celé zahrady, napouštění bazénu a při dokonalejší filtraci také v domácnosti na splachování toalety nebo na praní prádla.

Získávání dešťové vody sice nic nestojí, nicméně její další využití přináší poměrně vysoké náklady. Jedná se především o vybudování jímky a instalaci akumulační nádrže, čerpadla a filtrů, které zamezí větším i drobným nečistotám vniknutí do nádrží. Pro domácí použití musí být filtrace mnohem důkladnější, aby zajistila dostatečně čistou vodu.

Kapající kohoutek nám může výrazně navýšit účet za vodu
Kapající kohoutek nám může výrazně navýšit účet za vodu

Dešťovou vodu lze přirozeně čerpat ve všech oblastech ČR, ne všude se ale vyplatí. Čerpací systémy se pohybují mezi 20 až 30 000 korun, dále je nutné přičíst zabudování a dodatečné úpravy či další zařízení. V horských oblastech je zpravidla vyšší úhrn srážek než v nížinách. Někteří majitelé si dešťovou vodu pochvalují i proto, že při jejím využívání jsou osvobozeni od platby za stočné.

Cena vody: Co platíme ve vodném a stočném?

Každoroční nárůsty cen vody nás nutí výrazně omezit její spotřebu. Cenu vody (vodného a stočného) si vodárny nemohou sami určovat, protože je závislá na cenovém výměru Ministerstva financí ČR a upravuje se pro každý nadcházející rok (vždy k 1. lednu). Cenový výměr obsahuje předpisy upřesňující, které náklady mohou a které nemohou být do oprávněných nákladů započteny. Oprávněné náklady se do ceny vodného a stočného promítají v nejvyšším podílu (zhruba 40 % z konečné ceny). Představují je odpisy, které slouží na obnovu kanalizací, vodovodů apod.

Co je to vodné a stočné?

 

  • Vodné je platba za odebranou vodu a její distribuci (dodávku).
  • Stočné je platba za odvedení odpadní vody a její čištění.

Více o ceně vody čtěte na našem partnerském serveru Ceny energie.

V ceně vody jsou dále zahrnuty běžné opravy, použití chemikálií včetně laboratorních výzkumů, také spotřeba energie, mzdy, různé služby, nákup vody z dostupných zdrojů a také poplatky za vypouštění odpadní vody. Přiměřený zisk se investuje, společně s odpisy, do obnov a rozvoje vodohospodářství. Cena vody je také zatížena DPH, které se 1. ledna 2010 zvýšilo z původních 9 na 10 %. Konečná cena vody je v každé oblasti odlišná a závisí na stavu kanalizací, vodovodů, na množství spotřebované vody, ale také na její dostupnosti.

Tipy k úspoře: Voda a elektřina

   – Snižte svůj účet za elektřinu a vodu

   – Cena vody: Kolik platíme za m3?

   – Snižte své náklady na vytápění 

   – Šetříme doma energii:Tipy, jak na to

   – Jak šetřit energii v kanceláři 

Autor: Redakce Nazeleno.cz