fbpx

Ekologické značky aneb nenechte se zmást zelenými kytičkami!0

Kupujete biopotraviny a v obchodech hledáte ekologicky šetrné výrobky? Zkoumáte obaly a přemítáte nad tím, co která ekoznačka znamená? Jak vlastně výrobky získají ekologický symbol? Lze jim věřit? Podívejte se s námi, jak rozeznat jednotlivé ekoznačky!

Ekologické, nezávadné, k lidskému zdraví a přírodě šetrné výrobky si našly své místo na pultech obchodů již před několika lety. Od těch obyčejných je máme rozpoznat podle speciálního značení. Ne každý symbol, který se tváří jako ekologický, ale garantuje nezávadnost výrobku ke spotřebitelům a životnímu prostředí.

„Ne každá ekoznačka zaručuje, že je výrobek šetrný k životnímu prostředí a lidskému zdraví.“

Reklama

Ke zmatení zákazníka může dojít třeba v případě potravin. Ekoznačka na potravinářském výrobku nemusí nutně znamenat, že výrobek je bio. Ekoznačení se totiž může týkat pouze obalového materiálu, tak jako například známý trojúhelník. V tomto případě symbol nesignalizuje, že je potravina bio, ale že je obal vyroben z recyklovatelného materiálu. Jak se má ale spotřebitel v džungli ekoznaček vyznat?!

Nezávadné a ekologické bydlení

   – Ekologické a nezávadné podlahy

   – Ekologické matrace: zajistí zdravý spánek?

   – Ekologické a šetrné hračky

   – Ekologické barvy

S ekoznačkami se roztrhl pytel?

V České republice a Evropské unii se používá několik ekoznaček. Jednou z nich je symbol zeleného písmene „E“ s lístkem uprostřed. Tento symbol nám říká, že se jedná o „Ekologicky šetrný výrobek“ nebo nově také o „Ekologicky šetrnou službu“. Značka „Ekologicky šetrný výrobek“ je používána pro všechny druhy produktů kromě potravin. Najdeme je například na drogistických nebo papírových výrobcích, na barvách, elektronice apod. Symbol „Ekologicky šetrná služba“ mohou využívat například hotely nebo úřady.

Ne každý symbol znamená, že se jedná o ekologicky šetrný výrobek. Tato značka upozorňuje na recyklovatelnost obalu
Ne každý symbol znamená, že se jedná o ekologicky šetrný výrobek. Tato značka upozorňuje na recyklovatelnost obalu

Pouze pro potraviny se používá značení „Produkt ekologického zemědělství.“ Hojně používanou ekoznačkou v Evropské unii je „Květina“ (The Flower), kterou na sobě mají veškeré šetrné výrobky kromě nápojů, léčiv, léků a potravin. Můžeme ji najít například na kancelářských a čistících výrobcích nebo na matracích.

Symbol stromu neboli „Natur Papír“ značí, že pro výrobu takto označeného produktu byl použit pouze sběrný papír. K těmto čtyřem základním ekoznačkám můžeme přidat ještě jednu, na níž je králíček v černém trojúhelníku. Přestože je využívána především ve Velké Británii, můžeme se s ní setkat také v ČR. Tuto značku najdete pouze na kosmetických přípravcích a značí, že kosmetika nebyla testována na zvířatech.

Tato značka zaručuje, že byl produkt vyroben pouze ze sběrného papíru
Tato značka zaručuje, že byl produkt vyroben pouze ze sběrného papíru

Podmínky pro získání ekoznačky

Každá firma, která chce získat ekoznačku pro své výrobky, musí splňovat velice přísná kritéria. Značku „Ekologicky šetrný výrobekpropůjčuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). U žadatelů se zkoumá celý cyklus od výroby až po likvidaci produktu (např. spotřeba energie při výrobě, emise, z jakých materiálů je produkt vyroben, jakým způsobem ho lze zlikvidovat). Udělení ekoznačky je zpoplatněno, neznamená to však, že každý žadatel, který za ni zaplatí, ji také obdrží. Veškeré náklady na zjištění toho, zda je výrobek ekologický, si žadatel hradí sám.

Značku ekologicky šetrná služba uděluje MŽP
Značku ekologicky šetrná služba uděluje MŽP

O značku „Ekologicky šetrná služba“, kterou uděluje také MŽP, mohou požádat úřady, instituce nebo firmy, jež splňují následující požadavky: omezují spotřebu vody a energie, neprodukují nadbytečné množství odpadu, využívají obnovitelných zdrojů a dalších prostředků, které příliš neohrožují životní prostředí, a vzdělávají se v oblasti životního prostředí.

Symbol „Produkt ekologického zemědělství“ (uděluje Ministerstvo zemědělství společně se svazem organických zemědělců PRO-BIO) získá taková potravina, která nebyla chemicky ošetřena. Zemědělské produkty musí být hnojeny pouze přírodním hnojivem a nesmí být použity žádné pesticidy (půda, na které plodiny rostou, nesmí být minimálně tři roky chemicky ošetřena). Při výrobě produktů se nepoužívají žádné konzervanty ani jiné umělé látky (barviva či sladidla).

Takto označená potravina musí splňovat přísná kritéria
Takto označená potravina musí splňovat přísná kritéria

Ekoznačky nejsou zadarmo: Firmy si je musí zaplatit

Poplatky za ekoznačku Evropské Unie („Květina“) jsou z větší části pro všechny žadatele stejně vysoké. Přihlašovací poplatek činí 9 000 Kč pro první tři žadatele z každé kategorie výrobků, roční poplatek pak 15 000 Kč. Provozovatelé ubytovacích zařízení platí roční poplatek ve výši 3 000 Kč. Čtvrtý žadatel (a po něm následující žadatelé) z každé kategorie výrobků platí přihlašovací poplatek taktéž 9 000 Kč, roční poplatek se ale vypočítává z jejich ročního obratu, přičemž minimálně činí 15 000 Kč a maximálně 750 000 Kč.

Květina (The Flower) je používána v EU
Květina (The Flower) je používána v EU

Možnost 25% slevy na poplatky za ekoznačky mohou uplatnit malé a střední podniky podle výše jejich obratu, žadatelé z rozvojových zemí a tři první žadatelé z EU pro určenou kategorii výrobků. Zároveň lze uplatnit také slevu 15 % pro firmy s certifikátem EMAS nebo ISO 14001 a 30% slevu na výrobky firem, jež využívají ekoznačení podle certifikátu ISO 14024. Tyto slevy se dají sčítat do maximální výše 50 %, přičemž výsledná suma musí být mezi minimální a maximální výši poplatku.

Přihlašovací poplatek za ekoznačku „Ekologicky šetrný výrobek“ je 20 000 Kč (malé podniky do 10 členů mohou získat 50% slevu, střední podniky 25% slevu). Roční poplatky nejsou v tomto případě žádné. První prodloužení používání ekoznačky je zdarma, avšak další prodloužení je zpoplatněno částkou 2 000 Kč (o prodloužení je možné žádat opakovaně bez omezení).

Ekologicky šetrný výrobek - také za tuto značku je nutné platit roční poplatek
Ekologicky šetrný výrobek – také za tuto značku je nutné platit roční poplatek

Registrační poplatek pro značku „Ekologicky šetrná služba“ je 10 000 Kč. Roční poplatek je činí 5 000 Kč (opět malé a střední podniky mohou získat 50% slevu).

Přestože se může zdát, že poplatky za ekoznačky jsou v České republice příliš vysoké, ve srovnání s ostatními státy jsou téměř bezvýznamné. Některé evropské státy si například určují procentuální sazbu z ročního obratu firem a poplatky za ekoznačku se tak mohou vyšplhat velmi vysoko.

Autor: Redakce Nazeleno.cz