fbpx

10 tipů pro zdravé vánoční pečení od autorky biokuchařky0

Tipy pro zdravější vánoční pečení

Když se řekne zdravé vánoční pečení, nezní to příliš lákavě. Navíc vynecháním některého tradičního rodinného cukroví, hrozí narušení vánoční pohody. Proto vám nabízíme pár tipů, jak nenápadně ozdravit některé tradiční cukroví, aniž by to kdokoli poznal. Je to možnost, jak se vyhnout surovinám, které nám vyloženě škodí. Není to nic složitého a vaše tělo vám za to poděkuje.

Sice jsme se už zdravému vánočnímu pečení věnovali ve speciálním článku, ale dobrých rad není nikdy dost. Proto jsme využili nabídky a prezentujeme vám zde několik rad od známé rádkyně a autorky biokuchařky Hanky Zemanové.

Pokud vás zajímá, jak změnit jídelníček, abyste se co nejvíce vyhnuli chemickým zátěžím a vaše tělo mělo dostatek živin a energie na obranyschopnost a regeneraci, to vše se můžete dozvědět v Biokuchařce Hanky Zemanové. Právě v době, kdy přichází různé virózy, je silná imunita to nejdůležitější. Důležitější než jakékoli chemické léky.

Reklama

Tématický seriál Biopotraviny

  • – Biopotraviny – základní informace

  • – Podívejte se, jak vypadá česká biofarma

  • – Biopivo a biolimonády

    Biopotraviny – kde nakupovat?

  • – Jaké mýty kolují o biopotravinách?

  • – Výzkum: Biopotraviny nejsou zdravější

Tipy pro zdravější vánoční pečení

1. Místo bílé mouky použijte špaldovou nebo pšeničnou celozrnnou mouku. Bílá mouka zatěžuje trávení, zalepuje střeva, zahleňuje tělo, urychluje stárnutí, ubírá nám vitalitu a způsobuje nadýmání. A přitom nepřináší žádné živiny.

K dostání je široký sortiment mouk v biokvalitě pod značkou Bioharmonie.  Máte-li obavu z výsledku, použijte bílou mouku, tak jak jste zvyklí,  a přidejte jen 1/3–1/5 celozrnné.

2. Místo bílého cukru zkuste různé druhy sirupů, například rýžový sirup, ječmennou sladěnku, pšeničný sirup, skvělou sladkou chuť dodá také javorový nebo agáve sirup. Bílý cukr bere tělu energii, ničí zdravou střevní mikroflóru, vytváří  optimální prostředí pro záněty a odebírá z těla minerální látky a živiny, což se projeví na špatné kvalitě nehtů, vlasů i oslabenou imunitou a nervovou soustavou.

Ale pozor, když použijete sirupy, musíte počítat s tím, že sirupem těsto rovnou i zvlhčujete. Je pravda, že pečení se sirupy je trošku jiné a je dobré ho mít předem odzkoušené. Pokud se bojíte riskovat, určitě se vyhněte alespoň bílému rafinovanému cukru a použijte cukr zcela přírodní, který nebyl chemicky bělen a jeho použité množství  v receptu omezte na minimum. Například štrúdl můžete osladit tak, že nastrouhaná jablka promícháte s biorozinkami, pšeničným biosirupem a  troškou strouhanky.

3. Místo chemicky ztužovaných tuků použijte kvalitní tuky a oleje. Takzvané trans-tuky jsou podle posledních výzkumů nejškodlivější, protože podporují procesy, které zvyšují riziko srdečně–cévních sraženin, zánětů, zužují cévy, přispívají k růstu zhoubných nádorů i k nadváze. Tyto tuky spolehlivě najdete ve všech průmyslově vyráběných sušenkách a sladkostech či v pokrmech z fast foodů.

Raději přidávejte kvalitní ořechy a tuky vybírejte neztužované. V bioprodejnách se dá koupit rostlinný tuk Rapunzel. Oleje vybírejte také v biokvalitě, nerafinované, do pečení zkuste například sezamový olej.

4. Místo těžko stravitelných a časově náročných krémů zkuste skvělou pomazánku Carob s ořechy slazenou pouze obilným sirupem nebo hotový krém ze čtvero ořechů s rozinkami. Můžete i smíchat mandlové nebo arašídové máslo s rýžovým sirupem nebo vybrat zajímavý džem bez cukru. To všechno se dá koupit v každé dobře zásobené bioprodejně.

5. Místo kypřícího prášku, který obsahuje ne příliš prospěšné fosforečnany, použijte tzv. vinný kámen neboli prášek bez fosfátů.

6. Když používáte kakao, vybírejte kvalitní, nejlépe se značkou sociálně a ekologicky férového obchodu – Fair Trade. Nebo zkuste karob a karobové bonbony pro výrobu čokolády.

7. Místo obalování cukroví v moučkovém cukru zkuste obalovat v sušeném ovesném mléce a nikomu nic neřekněte – má jemně sladkou chuť. Stejně tak i štrůdl jím lze posypat a budete mile překvapeni.

8. Místo vajec ve většině těst funguje sojová smetana nebo sojová mouka (1 vejce je cca 1 lžíce sojové mouky a 3 lžíce vody). U piškotů ale vejce vyloučit nelze. Další alternativou je pojidlo z předem namočeného a poté rozmixovaného lněného semínka (i s namáčecí vodou). Vejce ale nemusíte vyřazovat, pokud jich sníte menší množství. Nejdůležitější je, aby byla co nejčerstvější a pocházela z přirozeného chovu, tedy z ekofarmy nebo z domácích chovů.

9. Pokud jste si nenasušili vlastní ovoce, kupujte jen nesířené sušené ovoce. To poznáte nejlépe podle bioznačky, protože ta síření zakazuje. Citlivost na oxid siřičitý je individuální, ale u citlivějších lidí může vyvolávat bolesti hlavy či nevolnost. U astmatiků dokonce alergické reakce. A určitě se vyhněte jakýmkoli chemickým barvivům!

10. Když už vyrazíte na biovánoční lov, můžete si dopřát i mnoho dalších biolahůdek jako je biovíno, biochipsy či biošunka.

Stačí jen trochu přemýšlet a zjistíte, že o trošku zdravější přístup ke stravě nemusí bolet ani o Vánocích!  Biorecepty jednoduché na přípravu, chuťově výborné a o něco zdravější než běžné cukroví z bílé mouky a bílého cukru. Použijete-li suroviny v biokvalitě, vaše cukroví bude obsahovat méně škodlivých chemických látek a více přírodních vitamínů a minerálních látek. A navíc v době vánoční podpoříte ekofarmáře, kteří pečují o ochranu přírody a lidského zdraví.

Minirozhovor s autorkou biokuchařky

[?] Biopotraviny jsou součástí vašeho života přes deset let, zaznamenala jste za tu dobu nějakou změnu? [!] Záleží jak v čem. Myslím, že jsem díky biopotravinám poměrně odolná – na druhou stranu žiji extrémně pracovně a to je druhý nezdravý extrém, který mě trošku ruinuje. Hlavní změna, kterou jsem zaznamenala se skrývá v náhledu lidí na samotné bio, což přičítám lepší osvětě. Stále si sice někteří myslí, že bio je o pojídání zrní, ale je jich míň. Zkrátka se o tom víc mluví a lidé nás už nemají za takové podivíny jako tomu bylo kdysi.  Dokonce jsem překvapená,  že mnoho lidí – původně striktních bioodpůrců – najednou dnes považují za normální jíst bio a dokonce se i trošku chlubí, že jsou “in”.

[?] Takže předsudky byly hlavním impulsem k napsání biokuchařky?

[!] Ano. Chtěla jsem zapůsobit na předsudky lidí, a tím je přimět ke změně názoru na biopotraviny, aby si uvědomili, že tímto způsobem může žít opravdu každý. Kuchařka obsahuje přes 70 originálních, chutných a hlavně jednoduchých receptů, které jsou doplněny hezkými fotografiemi. Je vhodná pro začátečníky. Jejím obsahem jsou reportáže o předních českých ekofarmářích a zodpovězeny jsou i nejčastěji pokládané otázky, které se týkají bioproduktů. Dále uvádí fakta a výzkumy o vlivu potravin na naše zdraví. Moje biokuchařka dokonce vyhrála soutěž o nejlepší kuchařskou knihu roku 2006, a protože je o ní stale velký zájem, právě vychází její druhé aktualizované vydání.

[?] Nakupujete v běžném supermarketu?

[!] Díky tomu, že biopotraviny se dnes prodávají i v mnoha supermarketech, tak i tam čas od času zajdu. Nejraději ale nakupuji přímo od farmářů – setkání s nimi je taková příjemná součást nákupu, ale nejde to moc často. A tak alespoň podporuji jejich výrobky tím, že si je pořizuji v menších bioprodejnách.

Biokuchařka

Autor: Redakce Nazeleno.cz