fbpx

Recept na léto: Pohankové palačinky s jahodami0

Léto je tady a s ním i chuť na něco dobrého a zdravého. Nebojte se experimentovat s neznámými surovinami! Proč je pohanková a rýžová mouka lepší než pšeničná? Jaké letní ovoce bychom měli zařadit do svého jídelníčku? + RECEPT na netradiční pohankové palačinky s jahodovým tvarohem, které jsme vyzkoušeli za vás!

K létu ovoce patří stejně jako koupání nebo opalování. Horké dny ke konzumaci lahodného sezónního ovoce přímo lákají. Nejenže je ovoce zdravé, ale dokáže nás i příjemně osvěžit. Existuje tolik receptů, jak zpracovat letní ovoce! Jaký si ale vybrat? Přemýšlíte nad tím, že byste vyzkoušeli něco netradičního?

Reklama

„S létem přichází nové chutě – dejte volnost vaší fantazii v kuchyni, zkuste vyměnit tradiční ingredience za zdravější.“

Zdravé potraviny na Nazeleno

   – Bezlepková dieta: Tipy a recepty

   – Celozrnné pečivo a nebezpečí obilovin

   – Bílý cukr, třtinový cukr nebo sladidla?

   – Aloe vera: Zázračná rostlina?

V současnosti si řada hospodyněk ještě neumí představit, že by doma experimentovaly s jinými surovinami, než jsou zvyklé používat. Nedovoluje to čas a mnohdy i strach z toho, že by plýtvaly drahými ingrediencemi. Co kdyby se jim pokrm nepovedl, nikomu by nechutnal a skončil by v koši?

Když jsem chtěla poprvé vyzkoušet nějaký jiný druh mouky než klasickou pšeničnou, zvolila jsem pohankovou a rýžovou mouku. Nevěděla jsem ale, co z nich uvařit nebo upéct. Po krátké úvaze jsem došla k názoru, že pro léto je ideální lehké jídlo. Osud mi byl nakloněn – ve stejný den jsem dostala pět kilo jahod a volba byla jasná – rýžovopohankové palačinky s jahodovým tvarohem.

Jahody jsou zdravé a plné vitamínů
Jahody jsou zdravé a plné vitamínů

Užitek z netradičních surovin a čerstvého ovoce

Abychom si nepovídali jen obecně o používání netradičních surovin, měli bychom si říct, k čemu jsou suroviny z tohoto receptu dobré. Bez bílé mouky, bílého cukru a částečně i mléka se obejdeme.

Pohanková mouka

Pohanková mouka je vyrobena z pohanky. Přispívá výrazně ke snižování hladiny cholesterolu a k prevenci aterosklerózy. Díky rutinu dokáže udržovat pružné cévy, je vhodná k detoxikaci celého organizmu a k prevenci chřipky. Z dalších významných prvků obsahuje měď, selen, mangan a zinek, ale také cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami nebo alkoholem. Známý je i účinek pohanky při praskání žilek v oku. Pohanku bychom neměli vařit, ale spařit horkou vodou a nechat pod utěrkou nabobtnat. Vysokými teplotami se totiž důležité vitamíny ničí.

Rýžová mouka

Rýžová mouka se vyrábí z rýže. Rýže se velmi dlouho používá k léčení zažívacích obtíží. Je to vysoce stravitelný zdroj energie. Mnoho výživných látek obsahují rýžové otruby. Pokud se rýže čistí, tak ztrácí zrna vitamíny. Lidé požívající jenom bílou rýži mnohdy trpí nedostatkem tiaminu (vitamin B1), který slouží k udržování dobré funkce nervového systému. Thiamin navozuje optimismus, pomáhá překonávat emotivní stres, odstraňuje deprese, netrpělivost, zmatenost, posiluje paměť. Naopak strava bohatá jen na hnědou rýži způsobuje nedostatek železa a vápníku. Proto bychom měli rýži střídat. Rýže pomáhá udržovat hladinu krevního cukru u diabetiků.

Proč je ovoce zdravé?

  • Ovocné plody jsou čisticí prostředky našeho těla.
  • Obsahuji víc jak 90 % vody.
  • Syrové plody neobsahují žádné škroby.
  • Zabezpečuje celý komplex vitamínů, minerálních látek, vlákniny

Jahody

Jahody se používají k pročištění trávicího ústrojí, pomáhají vyloučit močové kameny, zmírňují bolesti při dně, artróze a revmatismu. Babičky si jahodami potírali zuby pro zářivost a používaly je na pleť, mají dezinfekční a protizánětlivý účinek. Jinak samozřejmě pozor pro alergiky, ty mohou jahody dráždit. Někdy jsou nazývány ovocem lásky, to díky zinku, který zvyšuje sexuální výkonnost. Obsahují také kyselinu ellagovou, která brání karcinogenům měnit zdravé buňky v nádorové. Obsah manganu v jahodách vyživuje nervy a mozek, podporuje libido, zásobuje barevnými pigmenty vlasy, kůži a povzbuzuje činnost štítné žlázy.

Tvaroh

Tvaroh má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuků a sacharidů. Je vhodný při redukční dietě. V lidovém léčitelství se aplikuje zevně, např. ke snížení vysoké horečky se přikládají tvarohové obklady, používá se i v kosmetice.

Co najdeme v létě na zahradě

 

MERUŇKY: obsahují beta-karoten. Jsou bohaté na železo, draslík, hořčík, vápník, mangan a měď. Působí jako antiseptikum. Posilují sliznice, kůži, vlasy, nehty. Podporují tvorbu buněk a zlepšují krevní obraz.
BROSKVE: dužina broskví obsahuje velké množství hořčíku, draslík, vápník. Z vitamínů beta-karoten, vitamíny skupiny B. Mají podpůrný účinek při bronchitidách, kašli a astmatu. Jsou mírně projímavé a močopudné.
TŘEŠNĚ a VIŠNĚ: jsou velmi bohaté na jód, beta-karoten, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, vápník, železo. Podporují krvetvorbu, snižují obsah cukru v krvi.
BORUVKY: barviva plodů mají příznivý vliv na regeneraci očí, zvyšují zrakovou ostrost.
ANGREŠT: Angreštová vláknina čistí střeva a podporuje trávení. Důležitý je obsah křemíku, který zajišťuje pevnost tkání. Vitamin B6 se stará o vlasy.
RYBÍZ: Čerstvá šťáva z rybízu je dobrá pro ledviny a při různých zánětech v těle. Pomáhá likvidovat zahlenění zažívacího ústrojí.

Recept na zdravé palačinky s jahodami

Recept na klasické palačinky určitě znáte, my se je ale naučíme připravovat z jiných surovin.

  • Na palačinky potřebujeme: 150 g pohankové mouky, 150 g rýžové mouky, 50 g sušeného sojového mléka (např. Zajíc), 500 ml vody , špetku mořské soli, 2 vejce, řepkový olej nebo olej palmový s jarní řepkou na pánev.
  • Na jahodový tvaroh potřebujeme: 2x 250 g nízkotučný tvaroh, misku nakrájených čerstvých jahod, třtinový cukr.

Fantazii se meze nekladou. Jahody můžete nahradit například meruňkami
Fantazii se meze nekladou. Jahody můžete nahradit například meruňkami

Pokud chceme udělat palačinky třeba na oběd, těsto je dobré si připravit už ráno. Bezlepková mouka musí déle odstát, aby dobře nabobtnala a pak se netrhala. Proto je dobré mít těsto nachystané alespoň 4–5 hodin dopředu.

Těsto si připravíme tak, že smícháme pohankovou a rýžovou mouku a zalijeme sojovým mlékem. Jelikož je mléko sušené, zalijeme sojový prášek cca 2 dl horké vody a zbytek (500 ml) dolijeme studenou. Sojový prášek se totiž lépe rozpouští v horké vodě, ale do mouky bychom neměli nalévat horké mléko. Takže si ho naředíme, aby nebylo horké. Pak mouku rozkvedláme v mléce a necháme odstát. Vejce a sůl přidáváme až těsně před smažením. Palačinky jsem dělala na kvalitní pánvi bez tuku, ale pokud máte nějaký kvalitní olej a máte přece jen rádi tučnější, můžete je smažit na něm.

Léto je na ovoce bohaté
Léto je na ovoce bohaté

Příprava tvarohové náplně je velmi jednoduchá. Tvaroh a jahody ušleháme ručním šlehačem do krému a pár celých kousků jahod necháme na ozdobu. Kdo má rád více sladké, může přimíchat do tvarohu ještě třtinový cukr. Pokud někdo trpí nesnášenlivostí mléka, tak si může palačinku naplnit jen nakrájenými jahodami.  Palačinky mají výbornou oříškovou chuť i vůni.

Fantazii se však meze nekladou. Místo jahod můžete použít třeba broskve, meruňky i jiné sezónní ovoce. Kdo má rád slané věci, můžete si dokonce udělat slanou náplň, třeba z vařené brokolice smíchané s jogurtem.

Autor: Redakce Nazeleno.cz