fbpx

Aloe vera: Rostlina s léčivými účinky může i ublížit0

Aloe vera je po staletí známá svými léčivým účinky a dnes se objevuje v podobě nápojů či kosmetických přípravků v každé drogerii a lékárně. Jaké blahodárné účinky jsou s ní spojovány? Může aloe vera i škodit? Kdo by se jí měl raději vyhnout?

Moderní doba „babským“ receptům příliš nepřeje, ale léčivé účinky rostlin – často potvrzeny lékařskými výzkumy – využíváme i dnes v podobě nejrůznějších preparátů. Jednou takovou rostlinou je aloe vera – jistě dobře známá z nejrůznějších televizních reklam slibujících téměř zázraky.

„Aloe vera – rychlý pomocník při drobných popáleninách!“

Aloe vera je již po staletí oceňována pro své léčivé účinky a hodí se k vnějšímu i vnitřnímu užití. V nejrůznějších přípravcích se používá „mazlavý gel“ ukrytý v  zubatých listech této rostliny. Na co vše lze aloe vera využít? Může i uškodit?

Reklama

Zdravé potraviny na Nazeleno.cz

   – Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

   – Máslo nebo margarín: vyznejte se v tucích

   – Skořice voní a má léčivé účinky

   – Vyhněte se éčkům v potravinách

   – Balená voda neobstála, pijte vodu z kohoutku

Aloe vera na popáleniny a ekzémy

Pokud jste často tak „šikovní“ jako slon v porcelánu a při pobíhání okolo sporáku či rozpáleného krbu utrpíte menší popáleniny, řezné ranky či odřeniny, které sice nejsou na lékařské ošetření, ale potrápit přesto dovedou, je velmi dobré mít aloe vera po ruce – a to doslova. Je to totiž vcelku nenáročná bylina, kterou si můžete pěstovat v květináči v obýváku. Při drobné nehodě můžete ránu hned potřít šťávou vytékající z listu. Má chladivý a hydratační účinek, který nepříjemné pálení výrazně sníží a napomůže ráně rychle se zhojit.

Nejen mladí lidé mají problémy s akné, aloe vera může být řešením i v tomto případě. Při léčení akné touto bylinou však budete muset být trpěliví. Stejně jako u mnoho jiných léčebných způsobů dojde i v tomto případě ze začátku ke zhoršení (jelikož nečistoty vyplouvají na povrch) a až během pravidelného užívání se pleť výrazně zlepší.

Aloe vera zklidní také kožní alergické reakce, ekzémy, kůži poštípanou od hmyzu či může dokonce zmírnit i průběh pásového oparu. Velmi často je přidávána i do šampónů, krémů či mýdel. A to díky olejům, které obsahuje.

Gel z aloe vera – vyrobte si doma

Ingredience: 250 g z listů aloe (nezapomeňte, že musíte užít gel ze slupky, vyvarujte se latexu na jeho povrchu), 500 g medu, 500 ml kvalitního červeného vína, 100 ml konzumního lihu

Postup: Ingredience smícháme a na několik dní uložíme v uzavřené nádobě do chladu. Sirup užívejte 3x denně po 1 čajové lžičce (v době mezi jídly). Tuto kůru však neužívejte déle než 2 měsíce jednou za rok!

Zdroj: http://www.fiftyfifty.cz

Aloe vera jako lék

Povrch listů aloe vera obsahuje latex, který může na lidskou kůži působit dráždivě. V dřívějších dobách se tento gel používal jako projímadlo, dnes je však toto laické používání zavrhováno, jelikož může způsobit silné křeče v trávicím traktu. Pro vnitřní užití se naopak používá gelová tekutina, která se skrývá uvnitř listů, obsahuje mnoho významných látek: hořčík, zinek, vápník, draslík, vitamín A a C a také vzácně se vyskytující vitamín B12 (který významně doplňuje jídelníček vegetariánů a veganů).

Aloe vera můžete do svého těla dostávat konzumací potravinových výrobků (nejčastěji mléčných), které ji obsahují, nebo si v lékárně zakoupit speciální nápoje z aloe vera, jejichž cena se pohybuje okolo 160–240 Kč za 500 ml. Tyto nápoje musíte požívat přesně podle návodu a doporučenou denní dávku rozhodně nepřekračovat, obvykle se dospělým doporučuje 25–50 ml 100% šťávy denně. Nově se aloe vera objevila i ve formě tablet.

Výrobci označují aloe vera za výjimečně účinný detoxikační prostředek, který pročistí tělo a posílí imunitu. Objevují se i lékařské názory, které tvrdí, že aloe vera pozitivně působí na regeneraci lidského těla při léčení onkologického onemocnění. Již v roce 1994 proběhl v Japonsku experiment, který skutečně potvrdil, že vysoké dávky aloe vera na jedné straně potlačí růst tumoru a na druhé straně nastartují imunitní systém.

Aloe vera pomáhá při:

  • Cukrovce a obezitě
  • Nezdravých vlasech a kůži
  • Celulitidě
  • Problémech se zažívacím systémem
  • Artritidě
  • Astmatu
  • Zubních kazech a zánětech dásní

Moc aloe vera škodí

Stejně jako většina věcí na světě má i aloe vera nejenom svoji světlou stránku, ale i tu temnou. Negativní reakce se mohou objevit jak při vnitřním, tak vnějším použití, avšak u vnějšího užití nejsou tak bouřlivé – v nejhorším případě se objeví podráždění. Větší pozor byste si měli dávat na problémy při vnitřním užití.

Aloe vera obsahuje projímavé látky, které mohou způsobit křeče v oblasti břicha a průjem, případně také překrvení pánevních orgánů. Z toho důvodu by se aloe vera neměla užívat v době těhotenství a kojení a při problémech s hemoroidy. Vnitřní užití aleo vera není také doporučováno dětem. Pokud nebudete mít s aloe vera žádné problémy, nezapomeňte, že i přesto se nesmí užívat dlouhodobě (může způsobit poškození žaludku nebo ledvin).

Autor: Redakce Nazeleno.cz