fbpx

Jak se bydlí v ekohotelu? Pijete kohoutkovou, třídíte odpad a spotřebujete méně vody na holení0

Vítejte v ekohotelu. Jednorázové ručníky tady nehledejte, pračka pere méně a celý dům je dokonale izolován. Jídlo dodávají farmáři z okolí… Líbí se vám to? Zelené hotely jsou i v České republice.

Vadí vám červencové a srpnové vedro a svoji dovolenou jste raději naplánovali na přívětivé babí léto? Pojďte s námi na ekocestu! Provedeme vás po hotelech, kde netopíte zbůhdarma, najíte se zdravě a spláchnutou vodu za vás zrecyklují.

„Parkoviště pro auto? Mají, ale doporučí vám přijet hromadnou dopravou.“

Reklama

Při registraci na recepci v hotelu se ptejte po certifikátu „The Flower – Ekologicky šetrná služba“. Skandinávci nebo Němci ekohotely milují, několik se jich dá najít i v Česku.


Foto: Thinkstockphoto.com

Hotel nebo jakékoliv jiné ubytovací zařízení, které se pyšní evropským nebo českým certifikátem „Ekologicky šetrná služba“, je rozhodně zelené. Garantuje to samo Ministerstvo životního prostředí. Ekoznačka je ochranná známka, která návštěvníkovi zaručuje méně negativních zásahů do životního prostředí. Hosté mají záruku, že při pobytu spotřebují méně energie, vody i odpadů.

Zelená dovolená v Česku

  • Kam na výlet? Starý mlýn, ekovesnice, solární park a další místa pro blázny do ekologie

  • Jak vypadá zelená dovolená?

  • Víkend na biofarmě: Ráno dojení, odpoledne vyjížďka, večer dobré jídlo

 

Značka, která je pochopitelně také marketingovým nástrojem, je nejčastěji spojena s malými a středními podniky, certifikované jsou však i mezinárodní hotelové řetězce. Fenomén „zelených hotelů“ je trendem zejména v posledních deseti letech.

V hotelu šetříte vodou a jíte místní produkty

A jak že se takový hotel pozná? Kromě certifikátu, kterým se každý hotel náležitě pyšní, vědomě šetříte vodou a třídíte odpad. V hotelech jsou zaizolovaná okna a v koupelně byste marně hledali papírové utěrky na jedno použití. V co nejvyšší míře ale hosté používají ekologicky šetrné výrobky. Osušky a lůžkoviny zaměstnanci perou jednou za tři dny, častěji jen na vyžádání.

Do kuchyně dodávají suroviny místní dodavatelé potravin, případně biopotravin. Samozřejmostí je třídění odpadu pití vody z kohoutku. Podle norem by takový hotel měl také čerpat 22 % energie z obnovitelných zdrojů a průtok vody z kohoutku by neměl překračovat 12 litrů za minutu. Pro osvětlení chodeb, hal i pokojů slouží výhradně úsporné žárovky. A rozhodně v kamnech nehoří uhlí.

Ubytovaní návštěvníci mohou regulovat teplotu v pokoji pomocí termostatické hlavice na topení, personál doporučuje i zhasínat při odchodu z místnosti a nenechávat zbytečně protékat vodu při holení nebo čištění zubů. Pokoje jsou vybaveny úspornými bateriemi a odpadkovými koši, takže hosté třídí papír a plast. Nebojte se přijet autobusem nebo metrem, na recepci najdete informace o městské hromadné dopravě jako preferovaném způsobu dopravy.

„Zelených“ ubytovacích zařízení je ve skandinávských zemích, ale i v sousedním Německu, dost, i v Česku se rozhodně dají najít.

Zelená dovolená v Česku

Kdo se chce v Česku ubytovat ekologicky, má šanci téměř ve všech koutech republiky. Unijní ekoznačku „The Flower“ mají:

Mosaic House umí recyklovat vodu

Pojďme nahlédnout do zákulisí dvou hotelů v centru Prahy. Relativně nový je zatím necertifikovaný Mosaic House, „zelený“ hotel v centru Prahy, který byl po rekonstrukci představen před necelými dvěma roky. I bez označení ale přináší řadu nejnovějších technologií a úsporných řešení. „Věřím tomu, že za stejnou cenu se turisté radši ubytují v ‚zeleném‘ než obyčejném hotelu,“ říká Jürg Zwahlen ze společnosti Impact-Corti, která dům opravila. Kromě osobních důvodů stály za myšlenkou „zeleného“ hotelu i ekonomické a marketingové faktory.

Díky moderním technologiím není k šetrnému fungování potřeba činnost návštěvníků. Systém měření a regulace monitoruje aktuální obsazení pokojů, stav otevření oken a podle toho nastavuje parametry vnitřního prostředí pokoje. Světlo automaticky zhasíná za hostem a v prázdném pokoji se rovněž automaticky resetuje nastavené prostředí na to ekologické.

Následováníhodný je systém recyklace odpadní, takzvané šedé vody. Relativně čistá voda, která odtéká ze sprch a umyvadel, se odvádí do speciálního zařízení v suterénu, které ji přefiltruje a čistí. Recyklovaná voda se pak podruhé využije při splachování WC nebo jako užitková voda v úklidových komorách. „Konkrétní úspora vody je kolem 8 % z celkové spotřeby, která je v hotelech velmi vysoká,“ prohlásila při slavnostním představení hotelu Miroslava Fišková, která vedla celý projekt.

Kromě toho je v hotelu rekuperační jednotka, která z šedé vody získává zpětně teplo. V době představení měly tento systém jen dvě budovy na světě. K ohřevu vody slouží solární panely umístěné střeše hotelu. Voda ohřátá v poledne vydrží do večera v suterénu a v létě se tak daří ohřívat všechnu vodu bez potřeby plynu. A když je řeč o vodě – ta dešťová proudí ve fontánce. Nechybí samozřejmě ani rekuperace.

Zaměstnanci Hotelu Adria jezdí s klienty na kolech

Ekologicky vstřícné hotelnictví bylo oceněno také u příležitosti E.ON Energy Globe Award ČR 2012. Hotel Adria Praha vyhrál kategorii Vzduch. Je pozoruhodné, jak jsou motivováni i sami zaměstnanci. Nápady na zlepšování ekologického fungování hotelu přicházejí právě od nich. Občas je lze spatřit, jak jedou s klienty na kolech do Františkánské zahrady. Pomáhají zde pěstovat bylinky nebo třeba i štětci a ekologickými barvami natírali lavičky… Kromě toho v hotelu pořádají ekologické programy pro děti.

Navíc zde platí, že co je ekologické, je i ekonomické, protože úspory za energii jsou prostě peníze, které se nemusí platit. Změnou nastavení klimatizačních jednotek, optimalizací vzduchotechniky, zlepšením izolace oken či výměnou části světelných zdrojů za spořivé se podařilo snížit spotřebu elektrické energie o 16 %. Kromě toho se zde podává snídaně sestávající ze specialit místní provincie a kdo chce, může si před snídaní zaběhat na trase Hotelu Adria.

Autor: Redakce Nazeleno.cz