fbpx

Nejlepší dieta? Pohyb!0

Také jste se rozhodli, že letos zhubnete a vůbec uděláte něco pro své zdraví? Začněte se hýbat! Jaký pohyb byste si měli zvolit a kolik času mu věnovat? Proč pravidelná pohybová aktivita zlepšuje fyzickou i psychickou kondici? Jaký pohyb je nejzdravější a nejpřirozenější?

Začátek nového roku s sebou přináší nejrůznější předsevzetí. Snažíme se přestat kouřit, jíst méně čokolády, pít méně alkoholu nebo se chceme více hýbat. Všimli jste si také toho, že v lednu roste zájem o hodiny aerobiku nebo spinningu, fit-centra se zaplňují novými lidmi a venku běhá víc sportovců než obvykle?

Reklama

„Lidé, kteří se pravidelně hýbou, nejsou tolik ohroženi srdečními chorobami ani nachlazením.“

Pohyb je chvályhodná věc, které se nám povětšinou moc nedostává. Podle průzkumů společnosti DEMA uskutečněných mezi Pražany, pravidelně cvičí pouze 7 % a systematicky se domácímu tělocviku věnuje pouhých 6 % obyvatel našeho hlavního města. Na druhé straně si však většina dospělých Pražanů stěžuje na bolesti v zádech, nadváhu, únavu a nedostatek životního elánu.

Zdraví na Nazeleno.cz

   – Káva neškodí! Léčivé účinky černého nápoje

   – Jak předejít chřipce? Zkuste pár tipů

   – Čaj: dobře chutná a chrání zdraví

   – Energie potravin jako prevence nachlazení

Prospěšnost pravidelného cvičení

Přiměřená pohybová aktivita má řadu předností. Její přínos pocítíte nejen v oblasti fyzické, ale rovněž duševní. Co dobrého nám pohyb přináší?:

  • příznivě ovlivňuje srdeční činnost
  • rozšiřuje cévy a přispívá ke správnému proudění krve
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • podporuje tvorbu endorfinů („hormonů štěstí“) a dobrou náladu
  • uvolňuje svalstvo, udržuje tělo pružné
  • udržuje ideální tělesnou hmotnost
  • napomáhá přenosu kyslíku do všech buněk organismu
  • pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku
  • normalizuje pocení a přispívá k vylučování toxických látek z těla
  • napomáhá posílení zdravého sebevědomí a sebedůvěry
  • dodává pocit duševní pohody

Pravidelným pohybem posilujete fyzickou i psychickou kondici
Pravidelným pohybem posilujete fyzickou i psychickou kondici

Kromě zmíněných výhod má pravidelné sportování ještě další pozitiva. Aktivní ženy trpí mnohem méně příznaky menopauzy (návaly horka,  úzkosti, deprese a nespavost) než ty ženy, které nemají dostatek pohybu.

Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají třikrát větší pravděpodobnost, že se dobře zotaví po infarktu myokardu, než ti, kdo jsou tělesně málo aktivní. Přitom nejpříznivější vliv na srdce a krevní oběh mají vytrvalostní sporty (jako je např. rychlá chůze, plavání, cyklistika, veslování nebo běh na lyžích).

Lidé, kteří pravidelně během jednoho dne nachodí tři až šest kilometrů, jsou méně ohrožení nejen srdečními nemocemi, rakovinou, cukrovkou a obezitou, ale i „obyčejným“ nachlazením.

Čtyři důležité zásady pohybové aktivity

Pokud chcete dosáhnout toho, aby se pohyb stal skutečným přínosem pro vaše tělo i duši, je třeba dodržovat alespoň několik základních pravidel:

  • Pravidelnost – tělesné cvičení musí být pravidelné. Vašemu organismu nijak neprospěje, pokud se do sportování vrhnete s vervou jedenkrát týdně (ani když si dáte pořádně do těla). Fyzickou aktivitu je vhodné provádět každý den nebo alespoň každý druhý den.
  • Intenzita – chcete-li dosáhnout přiměřeného stupně kardiovaskulární způsobilosti, musíte cvičit tak, abyste se unavili. Tato únava by však neměla být nepřiměřená nebo dokonce přehnaná.
  • Doba cvičení– každé cvičení by mělo trvat alespoň 20 minut.
  • Typ aktivity – je velmi důležité vybrat si správný druh pohybové aktivity, která vás bude bavit. Nejvhodnější je taková, při níž se opakovaně zapojuje do cvičení co největší počet svalových partií. Cvičení by mělo být aerobní (při něm se procvičuje srdce a plíce).


Pohyb by vás měl bavit

Objevte kouzlo chůze

Nejjednodušším a nejpřirozenějším pohybem je pro každého člověka chůze. Navíc je tento druh pohybu vhodný skutečně pro každého.  Dříve bylo naprosto přirozené, že lidé chodili pěšky. Dnes se pohyb mnohdy omezil na cestu z kanceláře do auta a z auta domů. A existuje reálné riziko, že v budoucnosti bude tento trend ještě rozšířenější a obvyklejší. Přitom příležitostí k chůzi nabízí každodenní režim poměrně dost.

  • Choďte do práce pěšky. Vystupte z dopravního prostředku o stanici dřív nebo zaparkujte auto o dvě ulice dál a projděte se.
  • Nepoužívejte ke kontaktu s kolegy v zaměstnání jen telefon a e-mail; občas za nimi do kanceláře dojděte.
  • Vyjděte si na procházku jen tak. Nebo si pořiďte psa.
  • Nejezděte až na parkoviště přímo u cíle rodinného výletu (rovnou pod hradem, těsně před kinem), jděte kousek pěšky.
  • Nejezděte stále jen výtahem a na eskalátorech, vyjděte pár schodů po svých.

Navíc má chůze nesporné výhody:

  • dochází při ní k méně úrazům než při jiných sportech
  • není k ní zapotřebí žádné speciální vybavení
  • není nijak nákladná – stačí, když si pořídíte kvalitní obuv

Chcete se více hýbat? Choďte do práce pěšky
Chcete se více hýbat? Choďte do práce pěšky

Tělo potřebuje i odpočinek

Pro organismus je velmi důležitý čas vyhrazený regeneraci. Má-li se vaše tělo dobře zotavit z duševní i tělesné zátěže nashromážděné za celý den, potřebuje každodenní odpočinek. Je prokázáno, že lidé, kteří pravidelně cvičí, snadněji usínají a mají hlubší spánek. V důsledku toho jim stačí k regeneraci sil méně hodin spánku.

Pro tělo má kromě pohybu významný přínos také pravidelný odpočinek. Potřeba odpočívat jeden den v týdnu je přirozená. Původ tohoto odpočinku sahá podle Bible až k samému počátku vzniku světa. V rámci roku si rovněž téměř všichni plánujeme dovolenou (tzv. roční odpočinek), kde si obvykle odpočineme od shonu v práci, starostí běžného života a nasbíráme síly do dalších pracovních dní.

Jak žít déle?

V časopise National Geographic byl uveřejněn článek nazvaný Tajemství dlouhého života. V tomto poměrně rozsáhlém článku jsou popsané tři skupiny obyvatel naší planety, z nichž se mnozí dožívají věku nad sto let. Jsou to obyvatelé Okinawy, obyvatelé z přímořské Sardinie a adventisté z Loma Lindy v USA. Obyvatelé Sardinie a adventisty spojuje několik znaků: nekouří, jsou po celý den aktivní a věnují svou pozornost rodině. Všechny tři skupiny jsou charakteristické také tím, že jedí střídmě.

Během jedné studie vědci víc než devět let sledovali a zaznamenávali návyky asi devíti tisíc lidí. Objevili přitom sedm zdravých návyků, které mají pozitivně ovlivňují délku a kvalitu života:

  1. pravidelné cvičení
  2. dostatečný spánek
  3. vydatné snídaně
  4. udržování průměrné tělesné váhy
  5. nekouření
  6. nejedení mezi hlavními jídly
  7. nepití alkoholu
Počet zdravých návyků životního stylu a jejich vliv na váš biologický věk
Skutečný věk
0 – 2
3
4
5
6
7
20
+ 14
+ 7
+ 0,5
– 1,1
– 4,2
– 9,4
30
+ 16,9
+ 9,1
+ 3
– 0,6
– 4,7
– 11,1
40
+ 19,4
+ 10,7
+ 5,4
– 0,1
– 5,2
– 12,9
50
+ 22
+ 12,4
+ 7,9
+ 0,3
– 5,7
– 14,7
60
+ 24,5
+ 14
+ 10,4
+ 0,8
– 6,2
– 16,4
70
+ 27,1
+ 15,7
+ 12,8
+ 1,3
– 6,8
– 18,2

Biologický věk každého z nás je závislý jak na skutečném věku, tak na životních návycích člověka. Spočítejte si, kolik zdravých návyků uvedených výše máte. Podle jejich počtu pak od svého skutečného věku odečtěte nebo přičtěte roky.

Autor: Redakce Nazeleno.cz