fbpx

Přírodní vlasová kosmetika: Krásné vlasy bez chemie0

Nejen z televize na nás útočí velké množství reklam slibujících krásné zdravé vlasy při pravidelném používání toho či onoho šamponu. Jsou však konvenční přípravky plné chemických látek bezpečné? Jaké látky obsahují? Jak poznat pravou přírodní kosmetiku? + Tipy na domácí přírodní péči o vlasy

Šampon používá nejspíš každý z nás. Velké množství žen si barví vlasy, používají se nejrůznější doplňkové péče, kondicionéry a stylingové prostředky. Bohužel si málokdo uvědomuje, že ve voňavém přípravku, který je povětšinou ukryt v lákavém obalu, se skrývá koktejl chemických látek, které mohou zapříčinit alergické reakce či kožní potíže. Mnohé z látek jsou navíc podezřívány z podílu na vzniku nádorových onemocnění.

Reklama

„Běžné šampony obsahují parabeny, PEG deriváty, SLS a další chemikálie.“

Nejběžnějšími negativně hodnocenými složkami přípravků vlasové kosmetiky jsou zejména parabeny, PEG deriváty a sodium lauryl sulfát (SLS). Parabeny, které jsou využívány jako konzervační prostředky. Tyto látky mohou vyvolávat alergii a během testů na zvířatech byla prokázána jejich estrogenní aktivita. PEG deriváty se používají jako emulgátory, které spojují vodu a olej ve výrobku. Tyto látky změkčují pokožku a činí ji tak propustnější pro další škodlivé látky. Sodium lauryl sulfát je v šamponech obsažen jako saponát, způsobuje tedy pěnivost výrobku. Je prokázaným faktem, že tato látka může dráždit citlivou pokožku hlavy.

Přírodní kosmetika na Nazeleno

   – Jak poznat přírodní kosmetiku

   – Biokosmetika: Krémy nejen na vrásky

   – Přírodní opalovací krémy: Fungují?

   – Aloe vera: Léčivé účinky

Skutečně přírodní kosmetika: Jak ji poznat?

Alternativou ke konveční chemické kosmetice je kosmetika přírodní. Pod tímto pojmem si nutně nemusíme představovat pouze nejrůznější bylinné výluhy a doma vytvořené přípravky (viz box), ale i moderní péči s ucelenými řadami nejrůznějších přípravků. Toto se samozřejmě netýká pouze vlasové kosmetiky, ale i výrobků určených k péči o tělo a pleť nebo dekorativní kosmetiky.

V dnešní době je velkým trendem vše, co je označováno „bio“ či „eko“. Bohužel toho řada výrobců zneužívá a jako přírodní označuje i to, co nemá s šetrností vůči člověku a životnímu prostředí nic společného. Tento nešvar se objevuje zejména v souvislostí s přírodní kosmetikou u níž dosud, na rozdíl od biopotravin, neexistují přesně stanovené normy a jednotné značení. Není proto divu, že se s označením přírodní kosmetika zákazník často setká i u konvenčního přípravku, který výrobce považuje za přírodní jen proto, že obsahuje rostlinné výtažky.

Tipy na domácí péči o vlasy

Šampon pro posílení vlasů

Smíchejte vejce se lžící citronové šťávy nebo jablečného octa a naneste do vlasů. Nechte působit 5 minut, poté opláchněte.

Kondicionér na suché vlasy

Smíchejte 1 litr piva s 1 litrem vody a vlasy tím přelijeme. Po uschnutí by nemělo být pivo cítit.

Kopřivový oplach proti mastným vlasům a lupům

Natrhané, nejlépe mladé, kopřivy zalijte horkou vodou a nechte 20 minut louhovat. Poté výluhem opláchněte umyté vlasy.

Octový oplach pro lesklé vlasy

Smíchejte půl hrnku jablečného octa s 1 litrem vody. Můžete použít k opláchnutí vlasů či jako zábal.

Jak tedy rozpoznat přírodní kosmetiku? Důležité je sledovat certifikát uvedený na obalu přípravku. Z důvěryhodných certifikátů lze zmínit např. nejběžnější BDIH, dále ECOCERT či český certifikát CPK. Tyto certifikáty zaručují, že při výrobě nebyly použity uměle vyrobené chemikálie, ale naopak přírodní suroviny, které navíc z větší části pocházejí z ekologického zemědělství.

Přírodní šampón i lak na vlasy

Jak již bylo řečeno, v certifikované přírodní kosmetice existuje pestrý výběr přípravků, takže na své si přijde snad úplně každý. V případě šamponů je pamatováno jak suché a mastné vlasy, tak na problém s lupy. Speciálně pro muže existují ucelené řady přípravků, pro pohodlnou péče je určena kombinace šamponu a sprchového gelu. Využíváno je přirozených účinků rostlin, takže např. šampony proti lupům obsahují šalvěj a břízu, regenerační masky a kondicionéry mají ve svém složení rostlinné oleje. To vše bez nadbytečných chemikálií.

Pamatováno je rovněž na závěrečný styling. V nabídce přírodní kosmetiky nalezneme gely, pěnová tužidla i laky. Gely a laky obsahují šelak, tedy přírodní živici získávanou z výměšků mšice Tachardia lacca. Objem vlasů zajišťuje například extrakt z chmelu, zeleného čaje či rýže. Aloe vera a bambus podporují hydrataci.

Tipy na domácí ošetření vlasů

  • Suché a lámavé vlasy: odvar z přesličky; zábal z vajíčka, medu a olivového oleje
  • Mastné vlasy: odvar z heřmánku či rozmarýnu; oplach pivem
  • Problém s lupy: odvar z kopřivy či šalvěje
  • Zesvětlení vlasů: odvar z heřmánku (používat pravidelně)
  • Ztmavení vlasů: odvar z černého čaje či slupek vlašských ořechů
  • Zrzavé vlasy: henna

Henna: Přírodní barva na vlasy

Henna (Lawsonia inermis) je zhruba dvoumetrová rostlina pěstovaná v oblastech se suchým a horkým podnebím. Její usušené a rozdrcené listy se po staletí používají jako barvivo. V případě barvení vlasů hennou dochází k obalení každého vlasu mikroskopickou vrstvou přírodního rostlinného proteinu, který zároveň proniká hluboko do jeho struktury. Vlasy jsou tak chráněny před vnějšími nepříznivými vlivy a zároveň dojde k vyhlazení jejich povrchu, což vlasům dodá přirozený lesk.

Intenzita výsledné barvy závisí na době aplikace henny. Lze ji podpořit i přidáním dalších příměsí – například černého čaje, odvaru z červené řepy apod. Do barvící směsi je vhodné přidat pár kapek olivového oleje a citronu, který podporuje uvolňování barviva. Samozřejmě je doporučován test snášenlivosti, nicméně oproti běžným barvám s obsahem peroxidu a amoniaku se jedná o velmi šetrnou metodu barvení vlasů.

Přírodní péče o vlasy: Kde a za kolik?

Sehnat přírodní certifikovanou kosmetiku je v současné době čím dál snazší. Téměř v každém větším městě se nalézá specializovaný obchod, mnohde mají biokosmetiku jako doplňkový prodej k biopotravinám. Řada řetězců drogerií vyšla vstříc svým zákazníkům a nabízí přírodní kosmetiku pod vlastní privátní značkou. Dobrým příkladem je dm drogerie, která má vedle vlastní řady Alverde i širokou nabídku biokosmetiky Lavera, nebo drogerie Rossmann s kosmetikou Alterra. Samozřejmě není problém využít specializovaných internetových obchodů.

Zejména díky privátním značkám není problém sehnat cenově dostupnou biokosmetiku. V dm drogerii koupíte přírodní šampon od 50 Kč, v Rossmannu za kombinaci šamponu a sprchového gelu dáte 55 Kč. V případě značky Lavera, která je považována za nejznámější z biokosmetiky „střední“ třídy, se ceny za šampon pohybují kolem 195 Kč. Luxusnější biokosmetika je samozřejmě dražší,  například šampon značky Dr. Hauschka lze pořídit od 299 Kč.

Autor: Redakce Nazeleno.cz