fbpx

Jídlo z blízka: Na festivalu šéfkuchaři kouzlí se surovinami z jižní Moravy0

Meruňky, maliny, domácí smetana, králík, jehněčí. Vzpomněli jste si na poctivé jídlo od babičky? Tentokrát můžete ochutnat, jak ho vaří profesionálové. Třináct brněnských restauracích připravilo menu pro účastníky festivalu Jídlo z blízka.

Od vidlí až na vidličku. Výstižný slogan si letos vymysleli organizátoři festivalu Jídlo z blízka, který se právě teď koná v třinácti brněnských restauracích. „Lokální akce,“ mávnou možná rukou lidé ve zbytku republiky. Jenže pestrý a velmi zajímavý festivalový program už pár dní koluje po Facebooku a známí fajnšmekři se nechali slyšet, že si naplánovali tento víkend strávit v Brně.

„Jídlo z blízka je parádní rozcvička pro veřejnost i zapojené restaurace a tvůrce potravin.“

Co je do brněnských restaurací přivádí? Krevety ani lososa tentokrát kuchaři nevaří. Účastníkům festivalu ale připravili jídla z masa, zeleniny a ovoce, které farmáři, pěstitelé a vinaři sklidili na slunných stráních jižní Moravy. Takže lidé mohou až do 29. července ochutnávat třeba červenou řepu s kozím sýrem, jihomoravského králíka na biomandlích nebo osvěžující sorbet z cukrového hrášku. Ne všechny suroviny jsou zároveň i biopotravinami. S nálepkou „bio“ si festival nehraje. Tvůrci chtěli ukázat, že kuchaři umí uvařit jídla ze surovin, které necestovaly víc, než sto kilometrů. Jestli je jižní Morava kraj „k sežrání“, to už můžete posoudit sami.

Reklama

Letní a zdravé recepty nejen z biopotravin

  • Recept na léto: Domácí ovocná zmrzlina

  • Tajemná rebarbora. Kam s ní? Do omáčky a k masu!

  • Co s borůvkami? Upečte nejen dětem zdravý špaldový koláč

  • Osvěžující letní recepty z ovoce

Lokální suroviny. To je důvod, proč je festival originální

„Letní slavnosti mají také doprovodný program, na kterém je možné poobědvat s autorkami kuchařských knih a seznámit se osobně se sedláky, vinaři, malovýrobci delikates i šéfkuchaři. Pod jejich dohledem si můžete vyzkoušet tradiční řemesla, naučit se klasické recepty nebo ocenit půvab moravských vín,“ lákají organizátoři i na dílny pro veřejnost. Slibují, že se nebudou nudit ani děti. Ty si mohou třeba vyzkoušet, jak se třeba vyrábí dobrá domácí marmeláda.

Sulc z uzených ryb s mini hlávkovým salátem můžete ochutnat U Kastelána. Foto: Jidlozblizka.cz

Brno se tak stává po červnovém Spilberk food festivalu opět atraktivním místem, kde je možné ochutnat „vymazlené“ pokrmy, o vaření a jídle se něco dozvědět, naučit se a třeba i potkat známé hvězdy.

„Jídlo z blízka je parádní rozcvička pro veřejnost i zapojené restaurace a tvůrce potravin,“ vysvětluje význam festivalu gastronomický publicista Martin Kuciel, který je i autorem webu o jídle Cuketka.cz a průvodce Scuk.cz. „Všichni tak nějak tuší, že dobré jídlo a pití z Jižní Moravy existuje, v obchodech i restauracích ho ale válcuje spíše jídlo cizího původu. V tomhle je festival unikátní. Přivede  hosty i profíky z gastronomie na jedno místo a všichni si názorně ověří, jak je to s jídlem z Moravy doopravdy. Workshopy i degustační menu jsou pak zárukou toho, že se o jídle nebude jen mluvit, ale bude se i dobře jíst.“ dodává Kuciel.

Jak si koupit festivalové menu?

Festival trvá až do 29. července. Menu ve třinácti restauracích je ideální si rezervovat alespoň 24 hodin předem. Slavnosti Jídlo z blízka využívají elektronický systém pro rezervace a nákup menu na internetu. Takže na festivalových stránkách si vyberete restauraci a tříchodové menu, které vás zaujalo. A elektronicky jídlo objednáte i zaplatíte. Cena za předkrm, hlavní jídlo a dezert je různá a každý podnik si ji určuje sám. Můžete se najíst už za 279 Kč, ale za jídlo vyhlášeného kuchaře Michala Götha z restaurace U Kastelána zaplatíte 550 Kč. Ale věřte autorce tohoto textu, nebudete litovat. Kolik lidí můžete na festivalu potkat? „V úterý jsme zaznamenali 358 rezervovaných menu,“ říká Tom Václavík, jeden z tvůrců festivalu. „Jsme spokojeni, pokud to bude pokračovat nadále tímto tempem,“ kvituje Václavík.

Bio broskev smažená v bílkové pěně, jak ji připravili v La Bouchée. Foto: Jidlozblizka.cz

Jak se účastnit dílen a doprovodného programu?

„Největší zájem je o dílny, o doprovodný program. Většina míst je rezervovaná nebo takřka před naplněním kapacity,“ potvrzuje Lucie Frgalová ze sdružení Slow Food Brno, které slavnosti organizuje, aktuální informace. „Ihned obsazená byla dílna s výrobou marmelády, seminář o bylinkách, hovězí netradičně s Michalem Göthem a ukázka pečení štrúdlů,“ doplňuje Frgalová.

Dílny je možné také rezervovat e-mailem. Na internetových stránkách jsou k dispozici aktuální údaje o volných místech. Tahákem sobotního poledne je určitě setkání s dlouholetou šéfredaktorkou magazínu Apetit Ditou Pecháčkovou, která v restaurace La Bouchée připravuje sobotní oběd a bude podepisovat svou novou kuchařku Deník Dity P. „Na festival jedu proto, že mě čím dál víc baví potkávat se s lidmi, kteří mají jídlo rádi stejně jako já. A navíc jsem si poslední dobou dost oblíbila Brno,“ zve nejen čtenáře Nazeleno.cz Dita Pecháčková na svoji dílnu.

Dalšími hity programu, kde jsou ještě volná místa je například degustace pálenek nebo Absinth live v kavárně Era, kde bude předvádět kouzla s likéry vtipný Martin Žufánek, odborník a propagátor absinthu, sadař a spolumajitelem rodinného ovocného lihovaru z Boršic.

Co je Slow Food?

Organizátorem červencového festivalu je sdružení Slow Food Brno. „Hnutí Slow Food vzniklo v roce 1989 v Itálii jako reakce na šířící se globalizaci, stravování ve fast foodech a zrychlující se životní tempo, mizení místních gastronomických tradic a zájmu lidí o to, co jedí, odkud jídlo pochází a jak jeho konzumací ovlivňují svět,“ píše se na internetových stránkách organizace. Dnes se k hnutí Slow Food hlásí více než 100 000 členů ve 150 zemích světa, zapojených do místních poboček zvaných konvivia. Společně usilují o zachování a obranu místních kulinárních a potravinářských tradic.

Autor: Redakce Nazeleno.cz