fbpx

Buďte zdraví i v zimě. Pár tipů, jak na to0

Chcete letos v zimě zůstat zdraví a vyhnout se přitom drahým multivitaminům a potravinovým doplňkům? Máme pro vás několik tipů, jak upravit životosprávu a co jít. Vše přitom najdete ve vaší spíži.

Možná už nervózně obcházíte lékárny a připravujete munici na boj s bacily: kapky, pilulky, šumáky a další zaručené ingredience, díky kterým vás letošní chřipka jistě mine. Existují ale i jiné cesty, jak opevnit svoje tělo proti nepřátelským nájezdům virů a bakterií, než naběhat stovky kilometrů a utratit zářijovou výplatu. Ten nejspolehlivější všelék se jen tak snadno koupit nedá. Je jím totiž změna životosprávy. Nechte se inspirovat, jak letošní chřipkovou sezónu přečkat bez pilulek.

„Vyhýbejte se mléčným výrobkům – jsou těžko stravitelné a zahleňují váš organismus.“

Reklama

Na úplný začátek si neodpustíme zcela banální rady. Možná jste je už slyšeli stokrát od svých maminek a babiček a možná jste si při podobných kázáních zacpávali uši už jako náctiletí. Ale možná si zacpáváte uši dodnes. To je ale chyba!

Zdánlivě banální rady na úvod

1. Pořádně se oblečte

Ruku na srdce: nosíte při větru čepici nebo si nechcete rozhodit úces? Přitom nejčastejším spoustěčem nachlazení (i když jistě ne jediným) je právě prochladnutí. Chcete-li odolat, chraňte především svou hlavu, nohy a hlavně ledviny (podle tradiční čínské medicíny je totiž tento orgán energetickým centrem těla a ovllivňuje tak vitalitu celého organismu). Při oblékání je důležitá i volba materiálů. Bavlna a vlna bez příměsí vás zahřejí nejspolehlivěji a svou úlohu sehrává i psychika: teplé barvy, zejména červená, vzbuzují hřejivý pocit.

2. Vyspěte se

Přepracování, nedostatek spánku, dlouhé hodiny u počítače… a potom káva a jedeme znovu na plné obrátky. Nemáme kdy odpočívat. Jenže unavené tělo je „kyselé tělo“, a kyselé prostředí je ideální rejdiště pro všechny bacily. Právě spánek nejen regeneruje organismus a psychiku (odpolední zdřímnutí dokonce o 30 % zlepšuje funkci našeho mozku), ale i obnovuje rovnováhu pH. Proto se nebojte zalézt do peřin, zvláště máte-li pocit, že na vás „něco leze“.

Chcete-li dobře hospodařit s energií, snažte se vyhýbat kávě a energetickým nápojům. Kofein a další „povzbuzovadla“ dělají s tělem totéž, co túrování starého motoru do prudkého kopce. Kopec ještě vyjedete, a možná najezdíte pěkných pár kilometrů, ale jednou se opotřebování součástek projeví. Káva má kromě toho další negativní účinky: je kyselinotvorná, odvodňuje tělo a namáhá ledviny.

3. Zastavte se

Chceme-li se dobrat kořenů našeho onemocnění, je potřeba změnit náš pohled na nemoc – není to nepřítel, kterého musíme porazit. Právě naopak: ukazuje nám, že něco není v pořádku a my bychom na to rádi zapomněli. Možná se přetěžujeme a naše tělo nás chce vysokou horečkou na chvíli zpomalit. Snad se snažíme od něčeho utéct, nebo prostě jen toužíme po tom, aby o nás chvíli někdo pečoval a nosil nám horký čaj. Nemoc je jednoduše poslední šancí našeho těla přinutit nás, abychom se zastavili a zamysleli.

Vyhněte se tropickému ovoci a vitaminy doplňujte raději z ovoce rostoucího v našich krajích, například jablky
Vyhněte se tropickému ovoci a vitaminy doplňujte raději z ovoce rostoucího v našich krajích, například jablky

Medicíny ve vaší spíži

Tím nejdůležitějším krokem na cestě k odolnému tělu je změna jídelníčku. Pokud jíme zdravě, vyrovnaně a také vhodně vzhledem k ročnímu období, nepotřebujeme kapky a tabletky. Po celý rok bychom měli myslet na to, abychom udržovali rovnováhu mezi kyselinami a zásadami. Bohužel, nejčastější potraviny na našem stole jsou kyselinotvorné. Jsou jimi káva, alkohol, cukr, bílá mouka, mléko, maso a nezralé ovoce. I když se to může zdát těžké, je vhodné vyhýbat se kyselinotvorným potravinám a co nejčastěji zařadit ty zásadotvorné: zeleninu, jáhly, pohanku, sóju, mořské řasy, semínka a zralé ovoce našeho zeměpisného pásma. Při začátku jakékoli nemoci je vhodné ihned přejít na dietu se zásadotvornými potravinami.


Zázvor prohřeje větrem zkřehlé tělo

Pozor na mléčné výrobky

Skupinou potravin, ke které bychom měli obecně přistupovat velmi opatrně, jsou mléčné výrobky. Jsou totiž pro naše tělo těžko stravitelné a tudíž mají zahleňující účinek. Méně zahleňující a snad pro naše zažívání o trochu lepší, jsou jogurty a kefíry. Ale ne každý den a v zimě už vůbec ne, protože naše tělo ochlazují. Vše dobré, co je v mléce obsažené, lze přitom dobře nahradit jinými potravinami. Vápník nám dodají semínka, celozrnné výrobky, mořské řasy a natě (petržel, nať ze zeleniny), bílkoviny získáme z luštěnin. Na trhu je také množství sójových výrobků, které nám chuť mléka mohou nahradit, ale používejte výrobky fermentované. Ani velké množství sóji není pro naše tělo ideální.

 

Zimní recepty proti chřipce

Tofu pomazánka s pohankou

Nasucho opražte a potom uvařte pohanku. Na 250 g vařené pohanky přidejte 3 stroužky česneku, lžičku kečupu, ½ až 1 uzené strouhané tofu, oregáno, bazalku, pizza koření a lžičku sojanézy a promíchejte.

„Rychlé“ kysané zelí

10 dílů strouhaného zelí,
1 díl na plátky nakrájené cibule,
0,02 dílu soli, křen, kmín, krájená jablka.

Smícháme zelí, sůl, jablka, cibuli a kmín, po vrstvách pečlivě pěchujeme do zavařovacích sklenic a mezi jednotlivé vrstvy sypeme nakrájený křen. Vrch překryjeme listem zelí, necháme 3 dny v teple a potom přesuneme do ledničky. Po přesunu je už možné zelí jíst, kvašení  je ale dokončeno cca po 14ti dnech.

Salát z červené řepy s křenem

4 vařené řepy smícháme se dvěma lžícemi strouhaného křenu, osmaženou cibulkou a sojanézou podle chuti.

Ajurvédský čaj na zahřátí

1 l vody, lžička černého čaje, 2 cm čerstvého zázvoru, kardamon, skořice, hřebíček,lžička cukru, 1 dcl mléka. 

Přiveďte k varu 1 l vody, přidejte lžičku černého čaje a převařte, postupně přidávejte ostatní ingredience a vždy nechte znovu přejít varem , na závěr 5 min luhujte a potom slijte. 

Vypusťte tropické ovoce a ovocné džusy. Často se jimi snažíme doplnit vitaminy, problém ale je, že mají na naše tělo výrazně ochlazující účinek. Jediným vhodným druhem tropického ovoce je citron. Jinak se spoléhejte na ovoce a zeleninu rostoucí v našich krajích, které jsou schopné přečkat v našich podmínkách zimu: jablka, hrušky, kořenová zelenina (mrkev petržel, patynák, celer) a kulatá zelenina (cibule, zelí, kapusta, kedluben, červená řepa, dýně). Na doplnění vitaminu C je ideální kyselé zelí, červená řepa, křen a natě z petržele, cibule, póru a pažitky. (Recept 2 a 3) Zajímavou ingrediencí při vaření luštěnin, rýže a polévek jsou mořské řasy, které obsahují velké množství minerálů (vápník, hořčík, jód apod.).

Sójové výrobky, například tofu, nám mohou nahradit chuť mléka. Ani velké množství sóji však není ideální
Sójové výrobky, například tofu, nám mohou nahradit chuť mléka. Ani velké množství sóji však není ideální

Zastavte se do lékárny pro bylinky. Dobře vám poslouží lípa (podporuje pocení), bez černý (zbavuje toxinů), sléz, podběl a jitrocel (zvlhčují kašel) a heřmánek (uklidňuje a je protizánětlivý). Desinfekční účinky mají bylinky, které oceníte i při vaření: majoránka, dobromysl a tymián.

Ostrá jídla jsou dobrá

Pohled makrobiotiky se nezastavuje pouze u stravitelnosti nebo dostatečném množství vitamínů, ale pracuje i s tzn. energií potravin. Zahřát váš organismus mohou totiž nejen šaty, ale také to, co konzumujete. Prodlužujte dobu vaření, zařazujte více luštěnin (sója, čočka, hrách, cizrna) a obilnin se zahřívacím účinkem – jáhly, pohanku, oves a ječmen. Více pečte. A pokud jste zdraví, můžete přidat tuk. Zeleninu mírně povařte a zapékejte.

Rychlá pomoc při prvních příznacích

Rýma

Čaj z černého bezu a lípy, inhalace heřmánku (zvlhčuje hlen a tím uvolňuje dutiny), střídavě horké a studené lázně nohou a předloktí (uvolňují rýmu), koupele nohou v horké vodě se sušeným zázvorem, sůl nahřátou na pánvi a zabalenou do látky přikládat na oblast ledvin.

Kašel

Obklady ze zázvoru na hruď a záda, slézový čaj, jitrocelový a cibulový sirup.
Suchý kašel: inhalace heřmánku, vonné oleje na zvlhčení vzduchu (aloe vera), zábaly z tvarohu a česneku na hruď.
Vlhký kašel: bramborové obklady (uvařené brambory se špetkou zázvoru přikládat na hruď zabalené do látky).

Bolest v krku

Po lžičkách česnek utřený s medem, cumlání čerstvých stroužků česneku, kloktání slané vody a nálevu z šalvěje (střídat každou půlhodinu), priessnitzův obklad (vlhký kapesník, teplý šátek), obklady z cibule podušené s anýzem.

Močové cesty

Pobyt v suchém teplém prostředí, vynechejte kávu, alkohol, silný čaj a kořeněná jídla, pravidelný přísun tekutin (teplá voda, slabý heřmánkový čaj), brusinky, zázvorové obklady podbřišku a křížové oblasti zad, do ponožek sypat sušený mletý zázvor.

Dejte vašim jídlům ostrou chuť – zahřívá, posiluje energii plic a aktivizuje střeva. Zařaďte pikantní potraviny, mají antiseptický účinek: česnek a cibule jsou přírodní antibiotika a spolu s křenem uvolňují hlen a pomáhají tak při rýmě i kašli. Bílá ředkev daikon detoxikuje, rozpouští hlen a zvlhčuje plíce. Zázvor má výrazné zahřívací účinky. (Recept 4) Pijte čaj z převařeného čerstvého zázvoru. Sušený zázvor využijete na koupele nohou při rýmě a na zahřívací zábaly hrudi a zad při kašli. Při zánětech močových cest přikládejte zázvorové obklady na podbřišek a křížovou oblast zad.

Nebojte se změnit vaše stravovací návyky a poslouchejte občas i svoje tělo! Ví moc dobře, kdy je mu zima, kdy má žízeň a kdy se cítí zle. Je jen potřeba ho více vnímat.

Autor: Redakce Nazeleno.cz