fbpx

Biopotraviny – vše, co potřebujete vědět před nákupem0

Zdravý životní styl není spojený jen s nenavštěvováním nejrůznějších fast-foodů a omezené konzumaci lihovin. Důležitou roli v něm hraje nejen CO jíme, ale také Z ČEHO jsou konzumované potraviny vyrobeny. Důraz na druhou otázku vás zákonitě dovede do světa biopotravin.

Biopotraviny - produkt ekologického zemědělství Co to vlastně jsou biopotraviny? Co si pod tímto pojmem máme představit a jak se liší od jiných forem toho, co nazýváme zdravou výživou, pod které je instinktivně většina lidí zařadí?

V první řadě biopotraviny nejsou spjaty s určitou stravovací vyhraněností, jako je tomu v případě vegetariánství nebo veganství. Cílem systému biopotravin je naopak obsáhnout co nejširší spektrum výrobků. Biopotravinou se může stát cokoli, co splní závazná pravidla, jejichž obecným cílem je eliminace chemikálií, hormonů a umělých náhražek na vstupu i při zpracování.

Reklama

Vytváříme seznam obchodů s biopotravinami v České republice. Znáte nějakou? Přidejte ji do katalogu!

Každého může vést k biostravě něco jiného – nejčastěji to bývá nespokojenost se svým zdravotním stavem, sortimentem v obchodech, v nichž čokoláda už ani není čokoládou, anebo těhotenství, jak uvádí nejnovější průzkum agentury Greenmarketing. Vzhledem k nákladnosti výroby a zpracování jsou pochopitelně biopotraviny dražší než jejich běžné sériové protějšky (někdy i několikanásobně). Konzumenti se proto rekrutují ze skupin, pro něž není cena rozhodujícím faktorem při koupi.

Bio, dia, vegetariánská strava… kde je rozdíl?

V obchodech lze často nalézt biopotraviny a bioprodukty blízko výrobkům „dia“, spojitost mezi nimi ale nehledejte. Dia výrobky nahrazují přírodní cukry umělými náhražkami a jsou primárně určeny pacientům s cukrovkou (jakkoli se současná lékařská praxe mění). S biopotravinami je spojuje pouze fakt, že se nějakým způsobem liší od běžné produkce, a tak často končí v podobných regálech.

Tématický seriál Biopotraviny

   – Biopotraviny – základní informace

   – Podívejte se, jak vypadá česká biofarma

   – Biopivo a biolimonády

   – Biovíno

Na začátku všeho jsou bioprodukty. Bioprodukt je surovina, která vzniká v prostředí ekologického zemědělství (viz naše reportáž Česká biofarma). Aby mohl být za takový považován, musí toto prostředí splňovat množství kritérií, mezi něž patří především přírodní proces pěstování ovoce nebo chovu zvířat. V prvním případě jde zejména o přírodní hnojení a vůbec zamezení styku s chemikáliemi, u zvířecí produkce hraje důležitou roli čistota, vyvarování se chemikálií a větší komfort pěstovaných zvířat (velikost stájí, možnost výběhu atp.).


Logo s květinou a nápisem BIO je nezbytným označením českých biopotravin

To vše by samozřejmě bylo k ničemu, kdyby pravidla nezohledňovala i další zpracování. Umělé konzervanty pro uskladnění nejsou přípustné, k zákazníkovi se musí dostat produkt, který v žádné chvíli nepřišel do styku s umělými látkami.

Bioproduktem může být ovoce, zelenina, obilovina, mléko nebo živé zvíře. Koupit si takový produkt je možné přímo na farmě, kde je pěstován – odtud také označení biofarma. V Česku jich existuje několik stovek, podle údajů Kontroly ekologického zemědělství je v zemi 854 ekologických zemědělců.

  Základní informace

  • Biopotraviny nemají s dia-potravinami vůbec nic společného, kromě toho, že občas sdílí stejný regál v obchodě.
  • Biopotraviny nepřichází při výrobě ani zpracování do styku s umělými chemickými látkami.
  • Jejich cena může být občas výrazně vyšší než u běžných potravin.
  • Poznáte je vždy podle příslušného loga (viz obrázek).

Boj proti „éčkům“? Ne, některá jsou povolena

Jezdit nakupovat na farmu pochopitelně není příliš pohodlné ani hospodárné. Většina zákazníků se proto setkává s biovýrobky v obchodech, případně ve specializovaných prodejnách ve formě konečných produktů – biopotravin.

Jejich výroba rovněž podléhá zákonu o ekologickém zemědělství. Ten zakazuje metody, jako jsou bělení, hormonová manipulace, užití chemikálií při nakládání s bioproduktem, ozařování a mikrovlnný ohřev či přidávání syntetických látek (proto také nemohou být dia výrobky biopotravinami, protože jejich esenciální složkou jsou umělá sladidla).

Mezi často kritizované přidávané látky patří takzvaná „éčka“. Na všechna ovšem nelze nahlížet automaticky jako špatná a umělá. V mnoha případech jde o přírodní materiály a právě ty jsou při výrobě biopotravin povoleny (a to v případě, že jsou v přírodě běžnými anebo byly samy připraveny z přírodních surovin).

Důležité je všímat si značení

Pokud si chcete zkontrolovat, zda opravdu kupujete biopotravinu, v prvé řadě hledejte symbol BIO a příslušné logo. Správně označená biopotravina nese i číslo kontrolní organizace: CZ-KEZ-01, CZ-ABCERT-02, CZ-BIOKONT-03 apod. Tato značka zapadá do kontextu evropských pravidel, výrobci proto mohou využívat i speciální označení Evropské unie, dokladující, že produkt je výsledkem ekologického zemědělství.

PŘÍŠTĚ: Cenový přehled biopotravin v obchodech.

Autor: Redakce Nazeleno.cz