fbpx

Biozelenina: Neplaťte za ni, vypěstujte si doma vlastní!0

Pokud jste zastánci biopotravin, máme pro vás tip. Vypěstujte si zdravotně nezávadnou biozeleninu a bioovoce sami! Pěstování bez chemie je sice trochu složitější, zato přináší chutnější a kvalitnější plody! Jak pro pěstování biozeleniny připravit zahrádku? Kde nakoupit biosemena?

Vypěstovat si v létě na zahrádce svou vlastní zeleninu je potěšení mnoha zahrádkářů a pěstitelů. Aby ale svou zeleninu mohli nazývat biozeleninou, je potřeba víc, než jen její pečlivé ošetřování. Znamená to zcela se při pěstování vzdát vymožeností, kterými jsou umělá hnojiva nebo chemikálie proti škůdcům a plevelům. Jak vlastně takové „zdravé“ pěstování vypadá? Které radosti a starosti pěstitelům přináší?

„Přínosem biozeleniny je zdravotní nezávadnost, tedy absence chemických látek a vyšší obsah některých živin.“

Reklama

Slova jako biopotraviny nebo biozelenina na nás v současnosti útočí na každém rohu. Každý chce žít „eko“ a jíst „bio“, protože je to trendy a přináší to řadu výhod. Nejsou tu však pouze plusy, mezi nejvýraznější mínusy patří cena bio výrobků. Při nákupu potravin s nálepkou bio musíme sáhnout hlouběji do peněženky – zaručenou bychom zas na oplátku měli mít jejich vysokou kvalitu. Proč si tedy nevyzkoušet něco z toho, co draze kupujeme v obchodech, vypěstovat doma? Že nevlastníte zahrádku? Pěstovat se dá s trochou snahy i bez ní!

Dům a zahrada  na Nazeleno.cz

   – Přírodní hnojiva: Kompost není vše

   – Bioodpad: nevyužitá příležitost?

   – Využívání dešťové vody

   – Drtiče kuchyňského odpadu

   – Jak vytvořit přírodní zahradu?

Biozelenina a bioovoce jsou zjednodušeně řečeno výpěstky, kterých se během růstu nedotkly žádné chemikálie. Ačkoliv se o obsahu přínosných látek v nich mnohdy diskutuje, některé studie dokazují, že tyto plody skutečně mají vyšší obsah vybraných minerálních látek a vitaminů. Jak tedy docílit toho, abychom si na své vlastní biozelenině za zahrádky mohli pochutnat i my?

Kde pěstovat biozeleninu?

Jednou z prvních otázek, kterou si před začátkem pěstování budeme muset zodpovědět, je, kde budeme pěstovat. Nejvíce možností samozřejmě přináší vlastní zahrádka ať už za domem nebo v zahrádkářské kolonii, zeleninu je ale možné sklízet i na balkoně. Stačí si jen opatřit větší květináč anebo jakoukoliv rozměrnější nádobu hlubokou alespoň 20 cm. Zde se bude dařit především teplomilným rostlinám, jako jsou papriky nebo rajčata.

Při pěstování na zahrádce vás hned před promýšlením, co vlastně zasejeme, čeká splnění první podmínky. Pokud chceme sklízet opravdu čisté bioplody, neměla by půda být min. 2 roky ošetřována žádnými chemickými prostředky. Že jde o příliš nadsazený požadavek? To možná ano, je ale běžný pro pěstitele dodávající své výpěstky pod nálepkou bio do prodejen. Nám bude možná stačit, když se používání chemie vyhneme během pěstování.

Pěstovat biozeleninu lze na vlastní zahrádce i na balkóně v paneláku
Pěstovat biozeleninu lze na vlastní zahrádce i na balkóně v paneláku

Stejně jako v běžném zahrádkaření následuje úvaha nad tím, jaké plodiny vybrat a kam je umístit, aby dobře prospívaly. Důležité je především zvolit místo bohaté na živiny, s dostatkem slunečního záření a dodávka pravidelné zálivky. Podstatným faktorem, který stojí za uvážení je i typ půdy – tedy výběr těch typů plodin, které se do dané oblasti hodí (např. v písčitých půdách dobře prospívá mrkev). To je první klíč k úspěchu.

Kde sehnat biosemena nebo biosazenice?

Neméně důležitý je pak i osevní postup. Protože každý druh zeleniny vyčerpává z půdy trochu jiný typ živin, měli bychom na to pamatovat i při plánování záhonků. Výhodné je tedy sít vedle sebe nepříbuzné druhy rostlin – např. listovou zeleninu vedle kořenové. Je pravděpodobné, že takto rozplánované záhonky přinesou větší úrodu než např. záhonek mrkve vedle petržele. S tím souvisí i fakt, že bychom měli každý rok měnit stanoviště jednotlivých plodin – právě kvůli vyčerpání živin.

document.write(„“);

Nyní přichází na řadu jedna z nejpalčivějších otázek bio pěstitele. Kde sehnat biosemena pro osev? Protože v současnosti trh s biosemeny ještě není příliš rozšířený, máte zřejmě jedinou volbu, kterou je firma SEMO. Tato semena lze získat poštou přímo od firmy, anebo v zahrádkářských prodejnách, případně ve specializovaných bioobchodech. Pokud raději zvolíte druhou alternativu – pěstování ze sazenic, informujte se na ekologických farmách – některé z nich biosazenice nabízí k prodeji (např. Biozelenina Velehrad vám dodá biosazenice jahod a některé další zeleniny, sazenice lze zakoupit i na Ekofarmě Sluníčko).

Potřebné živiny můžete půdě dodat v kompostu anebo organických hnojivech, jakým je např. slepičí trus
Potřebné živiny můžete půdě dodat v kompostu anebo organických hnojivech, jakým je např. slepičí trus

Jak hnojit ekologicky?

Jak pomoci rostlinkám vyrůst a zvýšit šanci na sklizeň velkých a šťavnatých plodů? Klasický zahrádkář by asi zvolil nějaké kvalitní hnojivo ze specializovaného obchodu. To si bio pěstitel jen tak dovolit nemůže, ideálem je používání pouze těch hnojiv, která povolují evropské normy pro ekologické zemědělství.

Živiny, které rostliny čerpají z půdy a které my v nich potom zkonzumujeme, můžeme do půdy dostat např. kvalitním kompostem. Je proto ideální mít na zahrádce kompostér, kde si kompost můžete sami vytvořit. Navíc je to snadný způsob, jak se zbavit organických zbytků z kuchyně, posekané trávy nebo listí – a zhruba po dvou letech vám zralý kompost poslouží právě jako kvalitní hnojivo.

Jak na škůdce na biozahrádce?

Ani bio zahrádce se však nevyhnou škůdci. V boji s těmito nepřáteli má bio zahrádkář sice opět méně možností, avšak i zde si lze poradit. Proto je na škůdce dobré myslet již při výběru odrůd, které zasejeme – lepší volbou je vybírat plodiny odolné než hojně plodící. Ty se totiž vysilují na tvorbu plodů a na boj se škůdci již nemají tolik energie.

Další možností je sázet vedle sebe plodiny, které navzájem odpuzují své škůdce (např. mrkev vedle cibule). Pomoci vám mohou i mechanické prostředky – např. netkaná textilie před náletem bělásků. Když už se na zelenině škůdci objeví, zbývá vám pak už pouze mechanický sběr a odstraňování napadených částí rostlin.

Jednou z mála možností obrany proti plevelům v záhonku biozeleniny je pletí
Jednou z mála možností obrany proti plevelům v záhonku biozeleniny je pletí

Vyzrajte na plevel bez chemie

Jiným věčným tématem všech pěstitelů je plevel. Roste sám, roste všude a je velkým uměním umět se ho obratně zbavit. Jak už bylo řečeno, chemie je i v tomto případě tabu. Coby účinnou prevenci proti výskytu plevelu ale můžete použít mulčovací netkanou textilii, která růstu plevelu zabraňuje. Alternativou je i posekaná tráva. Proti vyrostlému plevelu je pak už jedinou obranou pletí.  Ne vždy je ale potřeba  – v nevelkém množství může mít plevel i pozitivní význam – chrání půdu před vysycháním a brání erozi.

Vypěstovat si takovou zdravou biozeleninu bez chemie zkrátka není žádná legrace. A o nic jednodušší to nemají ani ti, kteří biozeleninu pěstují pro prodej. Dodržování všech pravidel a předpisů pro její pěstování je přísně kontrolováno, takže produkty ekologického zemědělství by skutečně měly být kvalitnější než ty obyčejné ze supermarketů. Pokud se tedy nakonec do vlastního pěstování skutečně pustíte a třeba si se všemi překážkami si neporadíte, nezoufejte. Sice se možná nebudete těšit z kdovíjaké sklizně, zato ale budete jíst zdravou a chutnější zeleninu bez chemie. A hlavně svoji!

Autor: Redakce Nazeleno.cz