fbpx

6 nejlepších biopotravin z České republiky0

Biopotravinou roku 2010 se stal Kančí biolovečák. Jaké další biopotraviny si odnesly prestižní ocenění? Proč jsou nejlepší? Kde biopotraviny nakupovat?

Koncem března byly na pražském Retail-in-detail summitu předány ceny Česká biopotravina roku 2010. Ceremoniál se nesl v optimistickém duchu: Zájem o biopotraviny v české společnosti roste a nabídka výrobků ekologického zemědělství je stále pestřejší.

„V České republice dnes působí více jak 3 500 registrovaných ekologických farem.“

Reklama

Hlavním vítězem již 9. ročníku soutěže Česká biopotravina roku, kterou vyhlašuje Potravinářská komora České republiky společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců, se stal Kančí biolovečák. Oceněny byly i další biopotraviny.

Biopotraviny na Nazeleno

 

    – Nakupování biopotravin

    – Levné biopotraviny

    – Biopivo: Jak chutná?

    – Biopotraviny a dieta

    – Mýty o biopotravinách

Kančí biolovečák biopotravinou roku 2010

Vyrábí: Josef Sklenář, Biofarma Sasov

V počátcích byly biopotraviny spojovány s chuťově nepříliš výraznými produkty zdravé výživy, dnes je tomu jinak. V biokvalitě seženete i masné výrobky, jak dokazuje letošní absolutní vítěz Biopotraviny roku 2010: Kančí biolovečák.

Většina lidí si pod pojmem ‚kanec‘ představuje divočáka. Ale kanec je ve skutečnosti nekastrovaný samec prasete domácího. Na rozdíl od vepře, což je prase kastrované,” vysvětluje Josef Sklenář, jeden z nejúspěšnějších českých biozemědělců. Proto také prodává svůj výrobek pod heslem „Prase se vším všudy.“

Kančí biolovečák se stal Biopotravinou roku 2010
Kančí biolovečák se stal Biopotravinou roku 2010. Zdroj: www.biofarma.cz

Když se rozhodl vyrábět salám z masa nekastrovaných prasat, vstupoval na neznámou půdu. Převládá názor, že takové maso je cítit tzv. „kančím pachem”. Josef Sklenář se proto obrátil na pražský Výzkumný ústav živočišné výroby a nechal provést senzorické testy. Výsledek? Maso mladých kanců žádný pach nevykazuje, naopak někteří ochutnávači jej hodnotili dokonce lépe než maso stejně starých kastrátů. Nutno dodat, že pan Sklenář používá pro salámy pouze mladé kance, použité maso je tedy té nejvyšší kvality. Podle manažera farmy, Jiřího Pykala, je biolovečák ideální potravinou pro „biozačátečníky,” kteří se tak mohou s biopotravinami seznámit velmi chutnou a příjemnou cestou.

Přirozený způsob chovu je prospěšnější jak pro zvířata, která jsou ušetřena bolestivého zákroku, tak pro farmáře, jelikož nekastrovaná zvířata lépe rostou. A konečně i pro zákazníka, který získává kvalitnější výrobek. To ostatně vystihuje názor Josefa Sklenáře, že odklon od současného (někdy až absurdně pokřiveného) zemědělství k přirozeným metodám neznamená krok zpět, ale může být naopak zdrojem pokroku.

Prozatím mu zkušenost dává za pravdu – již v roce 2004 vyhrála Sklenářova farma ocenění Biopotravina roku se svým Biouherákem.

Bioláda hrušková

Vyrábí: Hana Němcová, rodinná farma Koldokol

Hrušková bioláda, neboli bio marmeláda, dokazuje, že i v jednoduchosti může být krása a k výrobě kvalitní potraviny nepotřebujete desítky exotických přísad: Složení výrobku je jednoduché – 49 % ovoce, 49 % zahuštěné jablečné šťávy, malé množství želírovacího výtažku z řas. Výsledkem je až překvapivě chutná marmeláda s velkými kusy ovoce.

Ovoce neprochází varem, čímž si zachovává chuť a kvalitu. Cukr byl nahrazen zahuštěnou jablečnou šťávou, přírodním ovocným sladidlem. V současnosti můžete ochutnat bioládu hruškovou, švestkovou a borůvkovou.

Hrušková bioláda
Hrušková bioláda. Zdroj: www.nalok.cz

Rodinná firma Koldokol se specializuje na místní produkci, ovoce použité k přípravě biolád pochází z Česka a Slovenska. Kromě místní produkce však nabízí i světové speciality, především potraviny z japonské dýně Hokkaidó, právě tento sortiment chce v budoucnu rozšiřovat.

Bio lívanečky z cizrny

Vyrábí: Extrudo Bečice s.r.o.

Kategorie biovýrobků pro gastronomii nepatří k nejobsazenějším, ale je to škoda. Právě v restauracích, jídelnách a dalších stravovacích zařízeních čeká na biopotraviny velká příležitost. Letošním vítězem této kategorie jsou cizrnové lívanečky – potravina, která v sobě spojuje vysokou výživnou hodnotu, rychlou a snadnou přípravu a kupodivu i zajímavou chuť, která není u luštěninových výrobků vždy samozřejmostí.

Společnost Extrudo se specializuje na školní jídelny a svou činností boří mýty, které jsou s těmito zařízeními spojeny. Kromě vlastních výrobků nabízí školám, které se rozhodnu alespoň částečně přeorientovat na BIO, dodávky potřebného zboží a služeb. Zaškolí personál a pro kuchaře i studenty pořádá prezentace, tzv. Bio dny.

Často se však setkávají s nezájmem. V mnoha jídelnách je stále prioritou co nejnižší cena, na kvalitu se nekouká. V univerzitních menzách je tento názor ještě silnější.

Přitom ale umíme uvařit kvalitní jídlo za cenu srovnatelnou s běžnou,” vysvětluje zástupce Extrudo. A jaké mají úspěchy?  „Zažili jsme studentské petice za zavedení bio obědů, jednou dokonce hrozila defenestrace původního personálu.”

BIO jogurt bílý „naše bio”

Vyrábí: Mlékárna Valašské Meziříčí

V kategorii mléčných výrobků soutěžilo 9 produktů a 7 z nich vyrobila Mlékárna Valašské Meziříčí, která vyrábí bioprodukty od roku 2006. BIO mléko je zpracováno ve své původní tučnosti. Kromě vítězného bílého můžete ochutnat tento jogurt v šesti dalších příchutích.

Biojogurt
Biojogurt. Zdroj: www.mlekarna-valmez.cz

Chléb pšenično-žitný cereální s Nopalem BIO

Vyrábí: Country Life, s.r.o.

Že se porota nebojí ani méně tradičních potravin dokazuje letošní vítěz kategorie pečiva. Chléb se na první pohled i ochutnání příliš neliší od běžného BIO chleba. I když… Že by přece? Zvláštní chuťová složka, kterou v chlebu cítíte, je Nopal – druh mexického kaktusu, který vyniká velmi vysokým obsahem vlákniny a celé řady vitamínů a minerálů.

Kromě zcela tradičních produktů se pekárna Country Life nebojí experimentovat, kromě Nopalu nabízí třeba mrkvový nebo kamutový chléb. „Když jsme se dozvěděli o výživových vlastnostech Nopalu, nemohli jsme ho nevyzkoušet,” říká manažer výroby Martin Voleský. Chléb lze sehnat v prodejnách Country Life a prodejnách zdravé výživy.

Víno Malverína s přívlastkem pozdní sběr 2007

Vyrábí: Vinselekt Michlovský a.s.

Za poslední tři roky se v ČR objevilo několik desítek ekologických vinařů, proto se soutěž rozrostla o tuto kategorii Vína z ekologických hroznů (EU zakazuje pro vína používat označení BIO, proto se nazývají „ekologická”.) Tato kategorie je velmi silně obsazená, letos se přihlásilo 8 vinařů.

Biovíno roku 2010
Biovíno roku 2010. Zdroj: www.michlovsky.com/

Vítězné víno Malverína se vyrábí z odrůd Latinské červené rané a Merlotu. Vyrábí ho vinařství Vinselekt Michlovský a.s., které se výrobě biovín věnuje dlouhodobě a nabízí jich několik (kromě Maleveríny také Hibernal a Laurot), kromě vína se nedávno pustilo i do výroby moštů.

Český trh s biopotravinami: Co kupujeme?

Podle odhadů Ústavu zemědělské ekonomiky se v roce 2009 prodaly v České republice biopotraviny za 1,7 miliardy korun. To je zhruba stejně jako v roce předchozím – i na trh s biovýrobky dopadla krize. Jak ale potvrzují prodejci, zatímco odbyt klasických potravin klesal, zájem o biopotraviny pouze stagnoval, krize tento trh zdaleka nezasáhla tak tvrdě.

O co mají Češi největší zájem? Přední příčky si drží dětská výživa, mléko a mléčné výrobky, za nimi následuje ovoce, zelenina a výrobky z nich. Značnou část biopotravin musíme stále dovážet, především z Německa a Rakouska. (46 % hotových výrobků) Stále je tedy prostor pro rozvoj domácí produkce biopotravin.

Kde kupujeme biopotraviny?

Více jak dvě třetiny biovýrobků nakoupí čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích. Podle výzkumu „Biomonitor“ agentury Green Marketing dnes české maloobchodní řetězce nabízejí 2 383 biovýrobků. Z toho největší díl (přes 400 položek) tvoří dětská a zdravá výživa. Následuje mléko a mléčné výrobky. Více než čtvrtina nabízených biopotravin je prodávána pod privátní značkou (nejsilnější je značka Billa – celkem 113 biopotravin).

Se značným odstupem za maloobchodními řetězci následují specializované prodejny zdravé výživy. Překvapit může téměř dvojnásobný nárůst počtu lékáren, kde je možné také zakoupit biopotraviny.

V lékárnách se prodávají přesnídávky a dětská výživa,” vysvětlil na tiskové konferenci Bioodpoledne Tom Václavík z agentury Green marketing. Dodal, že tento nárůst (stejně jako výrazný podíl dětské výživy na celkovém prodeji biovýrobků) přesně odpovídá současnému evropskému trendu: Biopotraviny nejčastěji kupují mladé rodiny a maminky s dětmi.

Biopotraviny můžete nakupovat také na farmářských trzích
Biopotraviny můžete nakupovat také na farmářských trzích

V příštích letech se očekává rozvoj farmářských trhů, které zaznamenaly boom v minulém roce a dnes se konají v mnoha českých městech.

V České republice dnes působí více jak 3 500 registrovaných ekologických farem. Jen během minulého roku se objevilo 942 nových biofarem (a 114 svou činnost ukončilo), což je zatím největší čistý nárůst od roku 1990. Odhadem až 10 % zemědělské půdy v ČR je obhospodařováno ekologicky, což nás řadí na přední světová místa v oblasti ekologického zemědělství.

Autor: Redakce Nazeleno.cz