fbpx

Ekologické prací prostředky: Opravdu vyperou?0

Prací prášek používá každý z nás ve snaze udržet své oblečení co nejdéle nové, čisté a zářivé. Vedle klasických pracích prostředků se na trhu objevují i ekologické prášky. Dokážou ale vyprat prádlo stejně kvalitně? Jsou skutečně ekologické? Jak je poznat od běžných pracích prostředků?

Prát prádlo musíme jednou za čas všichni. Už dávno k tomu ale nepoužíváme obyčejné mýdlo. Naopak kupujeme prací prostředky slibující čistoskvoucí a měkké prádlo. Co ale stojí za takovým výsledkem? Kolik chemikálií, se kterými si v některých případech nedovede poradit ani čistírna vod, se v těchto pracích prostředcích vyskytuje?

„Fosfáty, používané v pracích prostředích jsou biologicky neodbouratelné a u lidí způsobují alergie.“

Reklama

Běžné prací prášky obsahují různé druhy chemikálií, kterých může být v jednom pracím prostředku až 14. Ve většině případů jsou tyto látky v přírodě nerozložitelné a dokonce mohou škodit lidskému zdraví.

Největší zátěž pro životní prostředí představují fosfáty (fosforečnany), s nimiž si ani čistírny vod nedokážou účinně poradit a které způsobují vznik tzv. vodního květu (zeleného povlaku) na hladinách stojatých vod. V takové vodě je pak nedostatek kyslíku pro organismy a člověku, který se v ní koupe, hrozí alergické reakce.

Šetrná domácnost a zdraví

   – Ekonomické praní – jak ušetřit?

   – Biooblečení bez chemikálií

   – Trpíte ekzémem? Zkuste šetrný textil

   – Alergie nejen na jídlo a pyl

Nebezpečný prací prášek a aviváž

Jelikož na vypraném oblečení zůstávají zbytky pracího prášku, může jeho nošení podráždit pokožku. Aby prací prášky obstály v dnešní konkurenci, jsou stále agresivnější. Čím dál častěji obsahují více optických rozjasňovačů, intenzivních parfémů a mnoho plnidel (především soli), které zajišťují výhodnou cenu a co nejlepší prací výsledek. Alergická reakce v případě použití těchto prášků na sebe často nenechá čekat.

Určité problémy vyvstávají i v případě používání avivážních prostředků. Při použití běžně dostupných aviváží je sice výsledkem příjemně měkké prádlo, ale samotné aviváže jsou pak v přírodě obtížně odbouratelné. Přitom málokdo ví, že stejného účinku bychom dosáhli sušením prádla na sluníčku.

Běžné prací prostředky mohou obsahovat až 14 různých druhů chemikálií
Běžné prací prostředky mohou obsahovat až 14 různých druhů chemikálií

Ekologické prací prášky: Jsou účinné?

Na trhu existuje i celá řada ekologických pracích prášků, které neobsahují chlór, fosfáty nebo jiné chemikálie, jako jsou syntetická barviva a parfémy. Nenajdeme v nich ani soli, které zbytečně zasolují povrchové vody. Pro životní prostředí hraje velkou roli jejich biologická rozložitelnost a fakt, že ve většině těchto prostředků jsou použity rostlinné oleje namísto ropných.

Kvalitní prací prostředky mívají prací účinnost nad 75 %. Pro porovnání, prací účinnost ve studené vodě je jen kolem 50 %. Ekologické prací prostředky dosahují v mnohých případech prací účinnost také nad 75 %. Samozřejmě i mezi těmito prostředky, stejně jako u těch běžných, existují v jejich účinnosti velké rozdíly a ne všechny vyperou prádlo k naší spokojenosti.

Jak prát ekologicky a ekonomicky?

  • Správné dávkování – čím měkčí voda, tím menší dávka, nedávkujeme „podle oka“
  • Prádlo nepředepírat – ušetříme energii i vodu· Velmi znečištěné prádlo dopředu namáčíme
  • Plně využíváme kapacitu pračky
  • Na vysoké teploty pereme jen výjimečně
  • Zbytečně nepoužíváme avivážní prostředky
  • Používáme jen bezfosfátové výrobky

Jak rozpoznat ekologický prací prostředek?

Nejlepším vodítkem je značka „ekologicky šetrný výrobek“, která je výrobcům propůjčovaná Ministerstvem životního prostředí ČR již od roku 1994 a je uznávaná i ve světě. Pokud jsou na výrobku uvedená jiná, ač podobná loga, s největší pravděpodobností se jedná jen o klamavou reklamu.

V obchodech se navíc běžně vyskytuje matoucí značení na obalech výrobků: EKOlogický či EKOnomický. V mnoha případech tento nápis značí jen použití recyklovatelného nebo recyklovaného obalu.

document.write(„“);

Často je také obtížné dopátrat se složení výrobku na obalu. I když štítek nalezneme, bývá často napsán cizojazyčně. Navíc výrobci některé složení skrývají, například „fosfor“ často bývá schován pod označením „účinné látky“. Prodej takových pracích prostředků je v mnoha zemích zakázán, například v sousedním Rakousku je nutné uvádět veškeré složení.

Ekologické prací prášky vyperou prádlo stejně efektivně jako ty běžné a stejnou službu jako aviváž prokážou sluneční paprsky
Ekologické prací prášky vyperou prádlo stejně efektivně jako ty běžné a stejnou službu jako aviváž prokážou sluneční paprsky

Prací prášky jedině bez fosfátů

Jedině výrobky označené značkou „ekologicky šetrný výrobek“ jsou k životnímu prostředí šetrnější; od výběru surovin přes výrobu, distribuci, používání až po likvidaci. Při koupi bychom se také měli ujistit, že prací prostředek neobsahuje fosfáty, dalším znakem šetrného prášku je poznámka, že všechny složky jsou biologicky odbouratelné dle norem OECD.

Pokud zakoupíme tzv. kompaktní prací prášek, máme jistotu, že neobsahuje fosfáty ani plnidla. Kompaktní prací prášky totiž neobsahují pomocné látky. To samé platí i u gelových pracích prášků. U obou druhů se používá i nižší dávkování, tedy i déle vydrží.

Mezi u nás již známé značky, které můžeme zařadit mezi ekologické, patří například Ecover (Belgie) nebo české prací prostředky Qalt a Feel Eco. Pokud si přesto nejste jisti, zda prací prostředek, který chcete zakoupit, je opravdu ekologický, může vám pomoci „seznam výrobků a služeb s propůjčenými ekoznačkami“ vydávaný Ministerstvem životního prostředí ČR, který se neustále aktualizuje.

Místo prášku můžete vyzkoušet i speciální prací ořechy
Místo prášku můžete vyzkoušet i speciální prací ořechy

Cena ekologicky šetrných pracích prášků

Ne všechny výrobky, které jsou ekologické, musí být zákonitě dražší. Například české ekologické prací prášky jsou levnější než běžné prací prostředky zahraničních značek. Cena 1,5 kg ekologického pracího prášku začíná již na 85 Kč, zatímco cena zahraničních značek se pohybuje i okolo 200 Kč. Nižší cena bývá také u kompaktních, tedy bezfosfátových pracích prostředků.

Neexistují tedy žádné nepřekonatelné překážky, proč ekologické prací prostředky běžně nepoužívat. Problematickou se jeví jen jejich nízká nabídka v obchodech, ale tuto potíž lze překonat nákupem přes internetové obchody, které nabízí celou škálu ekologicky šetrných výrobků.

Autor: Redakce Nazeleno.cz