fbpx

Skořice: Léčivé účinky voňavého koření0

Skořici známe jako voňavé koření, kterým dochucujeme jídlo. V tradiční medicíně ale byla využívána jako lék. Pomáhá skořice při cukrovce, nachlazení nebo zánětu močových cest? Jak skořici užívat a kdo by se jí měl raději vyhnout? + Recepty a tipy

Skořice je jako koření a zároveň léčivá bylina lidstvu známá již po staletí. Dnes jakoby se na její blahodárné účinky pozapomnělo – většinou ji používáme pouze jako aromatické koření do jídla. V posledních letech se však objevují studie, které zkoumají léčivé účinky skořice na lidské tělo. Jak je to se skořicí? Je zdraví prospěšná a skutečně pomáhá při cukrovce nebo zamezuje šíření rakoviny?

„O skořici se říká, že pomáhá při cukrovce – vědci se na pravdivosti tohoto tvrzení zatím neshodli.“

Reklama

Účinky skořice se zabývalo již mnoho studií, ale otázka jejích léčivých účinků při cukrovce není stále vyřešena. Proč? Vědci se nemohou dohodnout! Jedni zastávají názor, že příznivý účinek skořice prokázán byl a že díky požívání skořice je možné snižovat cholesterol a hladinu krevního cukru. Při konzumaci 1 – 6 gramů skořice za den se podle nich redukují choroby s cukrovkou spojené (např. kardiovaskulární).

Zdravé potraviny na Nazeleno.cz

   – Olivy: zdravé a plné vitamínů

   – K čemu je listová zelenina?

   – 5 porcí ovoce a zeleniny denně!

   – Celozrnné a vícezrnné pečivo

   – Cukr nebo přírodní sladidla?

Jiné studie však oponují, že skořice takovou moc nemá. Tvrdí, že skořice nemůže nahradit léky a zdravou dietu. Mnozí pesimisté však přiznávají, že by skořice neměla být zcela zavrhnuta, není totiž vyloučeno, že v jejím složení mohou být účinné látky vskutku nalezeny. Co z toho vyplývá? Pokud trpíte cukrovkou 2. typu, nic nedáte za to, pokud si každý den okořeníte několika gramy skořice. Neublíží vám a naopak třeba pomohou.

Skořice zastaví šíření rakoviny?

V americké studii o skořici, kterou realizovala USDA (U.S. Department of Agriculture), vědci uveřejnili zajímavé tvrzení – skořice konzumovaná pravidelně každý den může zastavit šíření leukémie a rakoviny. Výsledky byly jasné; po 24-hodinovém intervalu používání skořicového extraktu bylo dramaticky sníženo rozšiřování rakovinotvorných buněk.

document.write(„“);

Je také doporučováno jíst nejenom samotnou skořici, ale ještě lépe skořici s medem.  Pacienti, kteří trpí rakovinou žaludku a kostí by ji měli užívat třikrát denně (3 polévkové lžíce medu s 3 čajovými lžícemi skořice).

Skořice jako pomocník při zimních mrazech

Skořice má schopnost vnitřně zahřát lidské tělo a rozproudit krev v žilách. Ne nadarmo se toto koření stává součástí svařeného vína a zimních čajů (oblíbená je kombinace s jablkem nebo pomerančem). Skořice je součástí také asijských čajů Masala Chai či Jogi čaj – tyto sypané čaje se dají zakoupit v jakékoliv čajovně.

Příprava čaje Masala Chai se skořicí

Masala Chai (směs zakoupíte v každé čajovně) můžeme vařit samotný nebo do něj přimíchat pravý černý čaj (též sypaný). Směs vaříme zhruba 10 – 15 minut, poté přidáme mléko (takové množství, aby se z tmavě hnědé vody stala světle hnědá) a vaříme tak dlouho, dokud mléko tzv. nevypění. Čaj nakonec ochutíme cukrem nebo medem a za tepla podáváme.

Právě díky schopnosti prohřát lidský organismus a také díky dezifenkčním a antibiotickým účinkům je skořice vhodná pro prevenci nachlazení nebo při jeho průběhu. Nejideálnější je popíjet čaje obsahující skořici (viz recept v boxíku) nebo si skořici do čaje jednoduše přisypat. Asijská tradiční medicína řadí skořici mezi přírodní léky, které pomáhají při onemocnění močových cest. Skořici je dobré požívat i při výskytu artrózy. Krom toho americká studie také potvrdila, že při jejím užívání se zlepšují mozkové funkce.

Kuřecí bomba na sladko se skořicí

Ingredience: kuřecí maso, olej, kečup, med, skořice, česnek, sójová omáčka, mandarinky z konzervy (případně ananas), sůl

Postup: Do jedné misky dáme olej, kečup, sójovou omáčku, sůl, med a skořici (množství jednotlivých ingrediencí odhadneme podle množství masa, dejte si však pozor, abyste to příliš nepřehnali jak se skořicí, tak i medem – omáčka by tak byla příliš sladká). Do této marinády naložíme na kousky nakrájené kuřecí maso a odložíme do chladu alespoň na dvě hodiny. Poté maso i s marinádou vlijeme na rozpálenou pánev, orestujeme a podusíme, dokud maso nebude měkké. Na konci přidáme česnek a ovoce a 1-2 minuty vaříme. Podáváme s rýží.

Skořice v podobě masážních olejů, tělových krémů nebo dokonce i ústní vody není na českém trhu nic neobvyklého. Tyto přípravky jsou vyhledávány díky dezinfekčním účinkům, pomáhají při bolestech svalů a jsou vhodné k celkovému prohřátí lidského organismu.

Skořici nevyužijeme jen v kuchyni, ale třeba také jako přísadu do masážního oleje
Skořici nevyužijeme jen v kuchyni, ale třeba také jako přísadu do masážního oleje

Stejně jako u mnoha jiných koření nebo potravin se může i při požití skořice objevit alergická reakce. Pokud však na skořici alergičtí nejste a budete ji užívat v umírněném množství (1 – 4 g denně), neměly by se žádné negativní reakce objevit. V případě, že budete skořici užívat v nadměrném množství v naději, že tak budete zdraví jako řípa, mýlíte se. Nejenom že si na skořici můžete vytvořit alergii, ale také závislost. Pozor by si měly dávat také těhotné ženy – jim je doporučováno skořici neužívat (případně pouze v omezeném množství).

Autor: Redakce Nazeleno.cz