fbpx

BIO, eko a přírodní kosmetika: V čem se liší a proč ji používat?0

BIO, eko, ecofriendly, přírodní. Podobné označení nese čím dál více kosmetických produktů jak v e-shopech, tak v drogériích, a to včetně známých, „masových“ značek. Není divu. Zvlášť v poslední době lidem začíná záležet na tom, jaké výrobky používají, z jakých surovin a jakým způsobem jsou vyrobeny. Otázkou zůstává, co bývá jen líbivou nálepkou a které výrobky skutečně mohou nosit označení přírodní kosmetika. A co vy? Víte, co by šetrná kosmetika určitě neměla obsahovat a jak se vyznat v jejím složení? Pojďme se na to podívat.

Zdroj: Pixabay

Složení a ochranná známka

Žádná pravidla pro používání slov jako eko, BIO, přírodní nejsou, a proto bývají poměrně často zneužívána. Ve výrobku tak může být spousta syntetických látek a pouze malé množství rostlinných složek. Pravdu vám vždy odhalí složení produktu a ochranná známka, která bývá udělována nezávislou certifikační organizací, která posuzuje, zda výrobce splňuje stanovená pravidla. Dá se tedy říct, že přírodní kosmetika se skládá pouze z přírodních surovin rostlinného nebo minerálního původu. Suroviny u BIO kosmetiky pak navíc pocházejí z kontrolovaného biologického pěstování a sběru a tato kosmetika není testována na zvířatech. Velmi často BIO kosmetika řeší i obaly svých výrobků, které bývají z recyklovaných či dobře recyklovatelných materiálů.

Nezávislé certifikační organizace

Pokud na výrobku najdete označení od níže uvedených organizací, můžete si být jistí, že daný produkt prošel důkladnou kontrolou nestranných odborníků. Nejčastěji se na výrobcích setkáte s logem a certifikací:

Reklama

  • COSMOS – celoevropská norma pro certifikaci přírodní a bio kosmetiky. Alespoň 95 % složek musí být přírodního původu.
  • CPK bio – česká certifikace. Alespoň 85 % surovin musí být přírodního původu.
  • Ecocert, Cosmébio – alespoň 95 % surovin musí být přírodního původu.

BIO, přírodní, ecofriendly: Jaký je v nich rozdíl?

BIO kosmetika

Musí obsahovat suroviny pěstované pouze podle schválených biologických metod a z biologického zemědělství. Minimální obsah složek z ekologického zemědělství musí být 95 %, přičemž dodržování daných podmínek je kontrolováno několikrát ročně. Základem je také zpracování surovin způsobem šetrným k přírodě, obnovitelným zdrojům a za dodržení mechanických postupů, které podporují biologickou rovnováhu. V BIO kosmetice se nacházejí suroviny, jež mají původ v ovoci, zelenině či bylinách, a neorganické složky, jako například oxid titaničitý, který slouží jako přírodní SPF.

Přírodní kosmetika

Obsahuje přírodní složky, mohou být ovšem pěstovány s použitím syntetických hnojiv nebo GMO, které v rostlině zůstávají i po zpracování a tím pádem je jejich přítomnost možná i v samotném výrobku. Přírodní kosmetika může obsahovat i vysoce kvalitní organické suroviny, které ale mohou být „doplněny“ o syntetické složky (parabeny, minerální oleje, syntetické parfemace a další).

Ecofriendly kosmetika

Taková kosmetika by měla být šetrná k životnímu prostředí z hlediska svého obalu a výrobního procesu. Složky výrobku jsou pak k přírodě šetrné jen některé. Tato kosmetika obsahuje méně agresivní chemii než klasická kosmetika.

Zdroj: PIxabay

Proč je dobré používat šetrnou kosmetiku

Naše tělo absorbuje až 60 % všeho, čím se sprchujeme, mažeme nebo voníme. Právě proto bychom se měli zajímat o to, co přesně obsahují produkty, které přímo ovlivňují naše tělo.

Nejčastější škodlivé látky v kosmetice

V běžné kosmetice se například můžete setkat s těmito „hříšníky“:

Parabeny

Patří mezi nejčastější alergeny, stojí za způsobováním hormonální nerovnováhy, zasahují do přirozené aktivity pokožky. Najdeme je například v deodorantech a přípravcích pro péči o pleť.

Triclosan

Sloučenina chloru narušující přirozené funkce kůže. Při testování na zvířatech se dokonce zjistilo, že poškozuje játra a ledviny. Najít ho můžete v zubních pastách, antiperspirantech a odličovacích přípravcích.

Formaldehyd

Má toxické, alergenní a karcinogenní účinky, poškozuje buňky. Kromě samotného formaldehydu se zaměřte také na sloučeniny, které ho uvolňují (například diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, methenamine a quaternium-15).

BHA, BHT

Používají se pro zamezení žluknutí, proto se nacházejí ve výrobcích, které obsahují olej nebo tuk. Dívejte se po nich v hydratačních přípravcích a v dekorativní kosmetice. Mohou se podílet na snižování plodnosti.

Zdroj: Pixabay

Sulfáty SLS / SLES

Bývají běžnou složkou sprchových gelů, šamponů, pěn do koupele i čisticích produktů v domácnostech. Proč? Pění a odmašťují. Jsou ovšem velmi silně dráždivé a způsobují vysušování pokožky.

Silikony

Najdeme je především v levné a méně kvalitní kosmetice. V přírodě nejsou biologicky odbouratelné a neporadí si s nimi ani čističky vod. Kvůli tomu tak skončí v řekách, oceánech, rybách.

Soli hliníku

V tomto případě platí, že některé škodí, jiné jsou bezpečné. Pozor si dávejte na aluminum chlorohydrate, aluminum chlorid, aluminum sesquichlorohydrate či aluminum starch octenylsuccinate, které jsou karcinogenní, dráždí pokožku, uzavírají póry a brání přirozené detoxikaci těla. A protože se „díky“ nim člověk méně potí, přidávají se především do deodorantů.

Chemické filtry

Nejčastěji se používají v opalovacích přípravcích, kdy nás mají chránit před spálením. Zjistilo se ovšem, že podporují vznik volných radikálů, které můžou poškodit DNA, narušovat hormonální rovnováhu a dále se například při dovolené u moře uvolňují do vody, kde způsobí další neplechu.

Minerální oleje

Jedná se o zbytky destilace ropy… Minerální oleje na kůži vytvoří neprodyšný film, jsou špatně biologicky odbouratelné, karcinogenní a velmi často je najdete krémech i tělových mlécích.

Zdroj: Pixabay

Naše doporučení

Vzhledem k tomu, že v dnešní době najdete na trhu celou řadu vysoce kvalitních produkty přírodní a bio kosmetiky, nemá smysl si zdraví poškozovat používáním produktů, které nám rozhodně neprospěji. Šetrnou kosmetiku zkuste nakoupit i u českých lokálních výrobců, nebo se inspirujte i tipy pro její vlastnoruční výrobu. Pro inspiraci se podívejte do našich článků:

Jak si vyrobit přírodní kosmetiku

Výroba mýdla šetrného k pokožce i životnímu prostředí

Vyrobte si vlastní parfém z esenciálního oleje

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.