Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Zemní plyn: Fosilní zdroj číslo jedna v EU

16. 07. 2010 | Tisková zpráva


Minulý týden JRC, výzkumné středisko Evropské komise, zveřejnilo zprávu, ve které se mimo jiné uvádí, že 24 % nově instalovaného výkonu v Evropě náleží zemnímu plynu, čímž se řadí na 1. místo v kategorii fosilních zdrojů. Se 62 % jednoznačně dominují obnovitelné zdroje, uhlí patří jen 8,7 % a 1,6 % nukleární energii.

Zemní plyn: 24 % nově instalovaného výkonu

Dne 5. července 2010 zveřejnilo Joint Research Centre zprávu "Renewable Energy Snapshots”, ve které uvádí, že 24 % nově instalovaného výkonu v roce 2009 patřilo zemnímu plynu.

Stavba plynových elektráren nebyla dříve příliš ekonomicky výhodná. Když ale dnes vezmeme v úvahu všechny náklady na výrobu 1 MWh elektřiny v hnědouhelné elektrárně, jsou tyto celkové náklady téměř stejné jako v elektrárně na zemní plyn. Blíží se zkrátka doba plynová,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.

Spotřeba zemního plynu v ČR naroste

Plynárenství je nejrychleji rostoucím odvětvím energetiky v celém světě. U nás bohužel z celkového instalovaného výkonu 18 326 MW (k 31. 12. 2009) připadalo na paroplynové elektrárny pouze 5,1 %. Ze zemního plynu se v ČR za loňský rok vyrobilo jen 1,2 % elektřiny. V Evropě je dnes tento podíl již 21 %, nicméně s nástupem plynových elektráren se bude postupně navyšovat. Podle ČPU lze očekávat, že spotřeba zemního plynu v ČR do roku 2017 naroste ze současných 9 mld. m3 na 12 mld. m3.

Zatím se u nás téměř 55 % elektřiny vyrábí z uhlí, a to hlavně z hnědého, což není dobrý signál pro dosažení nízkouhlíkové a nízkoemisní ekonomiky. Při výrobě tepelné energie ze zemního plynu se produkuje 1000krát méně popílku než z hnědého uhlí a 300krát méně než z koksu. Přitom má zemní plyn velkou podporu veřejnosti. Z průzkumu Ipsos Tambor z listopadu 2009 vyplynulo, že 67 % obyvatel souhlasí z ekologických důvodů s náhradou části uhlí používaného při výrobě elektřiny zemním plynem,“ dodává Petržilka.

Evropská Unie loni spotřebovala 3 042 terawatthodin (TWh) elektřiny. Podle zprávy „Renewable Energy Snapshots” by měla být spotřeba za 10 let v EU asi 3 730 TWh. Zprávu vydala Evropská komise, JRC a Energetický institut.

 

Tagy: Aktuálně

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií