Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Zelená energie v Rusku - země má velké možnosti, ale ve využívání obnovitelných zdrojů zaostává

12. 05. 2016 | Michal Doležel


"Rusko je ideální země pro výrobu čisté energie. Má druhé největší hydroenergetické zdroje na světě, které se využívají jen ze dvaceti procent, i rozlehlé pláně zalité sluncem," tvrdí Vjačeslav Solomin, ředitel společnosti EuroSibEnergo. Ta nedávno uvedla v Abakanu, kde slunce v průměru svítí 310 dnů v roce, do provozu největší solární park na Sibiři o výkonu 5,2 megawattu.

Podíl zelené energie je stále malý

Přes velice dobré podmínky pro využívání obnovitelných zdrojů energie se v Rusku vyrábějí z OZE (bez vodních) necelá tři procenta elektřiny. Do roku 2035 by se mohl tento podíl zvýšit na přibližně deset procent, hlavně zásluhou větrných elektráren v severních oblastech evropské i asijské části Ruské federace.

Ve využívání obnovitelných zdrojů nejvíce pokročily Moskevská oblast, Karélie a regiony přiléhající k Petrohradu. V blízkosti některých sibiřských měst, například Orenburgu, pracují malé vodní elektrárny. Rusko využívá také energii Barentsova moře nebo geotermálních zdrojů na Kurilských ostrovech či na Sachalinském ostrově.

Obnovitelné zdroje se v Rusku využívají hlavně v odlehlých oblastech Sibiře. Foto 123rf.com

Ruská vláda ani soukromé firmy dříve neprojevovaly o obnovitelné zdroje velký zájem. Změna nastala zhruba před třemi lety, kdy byly schváleny finanční pobídky pro výrobce solární či větrné energie, případně v malých vodních elektrárnách.

Rusům žijícím v evropské části země je "čistá" energie podle Solomina lhostejná. Na své domy střešní panely neinstalují. Zato lidé žijící v odlehlých oblastech ruského Dálného východu si stále více kupují střešní panely čínské výroby.

Země stále hodně spoléhá na fosilní zdroje

Rozvoj obnovitelných zdrojů v Rusku brzdí jistá setrvačnost. Země se stále hodně spoléhá na fosilní paliva a jádro. "Je pravda, že máme dostatek jiných, levných paliv," konstatuje náměstek ministra energetiky Alexej Texler. Současně připouští, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie by si zasluhoval mnohem větší pozornost jak federální vlády, tak místních úřadů.

Rusko je největším výrobcem energie na světě a čtvrtým největším znečišťovatelem ovzduší po Indii, USA a Číně.

Zdroj: Politrussia.com, Renewableenergymagazine.com, Huffingtonpost.com

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií