Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Zastavením podpory OZE připraví ERÚ občany o šanci na levnější elektřinu

23. 02. 2012 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) reaguje na tiskovou zprávu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ze dne 22. února 2012, ve kterém úřad upozorňuje na to, že se chystá zastavit podporu obnovitelným zdrojům energie. Celý text zprávy najdete zde: http://www.eru.cz/user_data/files/tiskove%20zpravy/2012/TZ%20NAP%20final%2022022012.pdf

1. To, co ERÚ připravuje, nelze provést okamžitě

Energetický regulační úřad skutečně dle nového zákona o podporovaných zdrojích elektrické energie, který vstoupí v účinnost v průběhu následujících týdnů, může zastavit podporu obnovitelným zdrojům energie, nejdříve však za dva roky od doby, kdy dojde k naplnění cílů stanovených v Národním akčním plánu. Dosud došlo k naplnění těchto cílů pouze v případě fotovoltaiky. Národní akční plán by měl být letos aktualizován tak, aby umožnil další rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů energie, aby ČR mohla naplnit závazky v rámci EU.

2. ERÚ neřeší to, co dnes skutečně zatěžuje kapsy spotřebitelů

Nejrychleji rostoucí položkou s nejvyšším podílem v celkové ceně energie nejsou v současnosti OZE (celková podpora OZE představuje v současnosti pouhých 0,42 Kč/kWh), ale distribuční poplatky. Z porovnání nákladů na distribuci elektřiny v ČR a sousedních zemích vyplývá, že v roce 2010 zaplatily za distribuci české domácnosti nejvíce v celém regionu střední Evropy. V Německu, Rakousku, Slovensku i v Polsku byla platba za distribuci elektrické energie nižší. Nezaznamenali jsme žádnou iniciativu ERÚ, která by tuto záležitost jakkoliv řešila.

3. Solární energetika je investicí do budoucnosti

Sektor obnovitelných zdrojů energie se dnes bez podpory neobejde. Ceny technologie ovšem klesají každoročně o desítky procent, cena elektřiny z OZE by se měla dle světových odborníků vyrovnat tradičním zdrojům před rokem 2020. Investice do čisté energie se České republice rozhodně vyplatí. Přinese jí:

  • možnost bránit se nesmyslně vysokým a stále rostoucím cenám diktovaným monopolními dodavateli elektrické energie;
  • snížení znečištění ovzduší fosilními palivy;
  • více pracovních míst, zejména v regionech;
  • posílení konkurenceschopnost českých podniků.

OZE jsou investice, která se lidem vyplatí. Celková podpora OZE představuje zhruba 0,46Kč/kWh. V ČR jsou plánovány desítky miliard investic do posílení sítě z důvodu potenciálního rozšíření jaderné elektrárny Temelín, která by byla dokončena 2025, kdy vyrobená elektřina z jádra již nebude konkurenceschopná. Pokud Česká republika zůstane u tradiční energetiky, bude mít za deset let jednu z nejdražších energií ve světě. Kde bude pak konkurenceschopnost českého průmyslu je otázkou.

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika, Solární energie, Fotovoltaika, Jaderná energie, Ceny energií, Krize fotovoltaiky

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií