Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: V Německu chtějí vyrábět umělé uhlí ze spadaného listí. Technologie už existuje

21. 11. 2014 | redakce Nazeleno.cz


Několik německých firem začalo experimentovat s takzvanou hydrotermální karbonizací (HTC), která kopíruje přírodní proces tvorby fosilního uhlí. To, co v přírodě trvalo miliony let, lze touto metodou zvládnout během jednoho odpoledne. Při teplotě 220°C, tlaku 25 barů, bez přístupu vzduchu a s přidáním katalyzátoru se biomasa zbaví vody a karbonizuje.

Spadaného listí je dost

Vstupním materiálem jsou různé rostlinné zbytky nebo odpad z potravinářské výroby. Hlavním zdrojem biouhlí by se ale mělo stát spadané listí. Jenom v hlavním městě Berlíně se jej z ulic, zahrad a parků každý podzim shrabe na 70 tisíc tun. Je to hora, jež by naplnila zhruba dva tisíce nákladních vagónů. Většina listí se v Německu průmyslově kompostuje. Vzniká přitom cenné hnojivo, ale když kompost zraje, uvolňují se z něho metan a oxid uhličitý poškozující životní prostředí.

První městem v Německu, které z listí a dalších rostlinných zbytků vyrábí biouhlí, je Halle (Saale), největší město spolkové země Sasko-Anhaltsko. "Výsledky dosavadních pokusů jsou nadějné," říká v listu Handelslblattt Iris Rudolphová, mluvčí městské elektrárny. Připouští, že v první fázi pokusného spalování se vyskytly "určité technické potíže," ale radnice na širším využívání biouhlí trvá. Zájem o něj projevují i další města a obce. Průmyslové zařízení na výrobu biouhlí už funguje například v Karlsruhe, v energetickém parku Anklam ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko či v Ibbenbürenu (Severní Porýní-Vestfálsko).

"Listí se jistě může odvážet do spaloven odpadu produkujících energii, ale v podobě biouhlí má několikanásobně vyšší výhřevnost," poznamenává Dominik Siemon z braniborské firmy Suncoal vyrábějící biouhlí.

 

Je to drahé - zatím

Experti z berlínského Ústavu pro hospodářský výzkum (DIW) upozorňují, že náklady na výrobu biouhlí jsou vysoké. Nicméně oceňují, že biouhlí se hodí nejenom jako výhřevné palivo (22 - 24 megajoule z každého kilogramu), ale i jako cenné hnojivo, které v orné půdě váže oxid uhličitý. Spolkový úřad pro životní prostředí se zatím zdráhá dosavadní pokusy s biouhlím hodnotit s tím, že pro nějaké obecnější závěry jsou potřeba zkušenosti s technologií karbonizace ve větším rozsahu a nikoli pouze pokusně.

Zdroj: Handelsblatt.de

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Technologie, Vytápění

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií