Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: TZ: Výroba elektřiny z větru v roce 2008 vzrostla o 95%

02. 03. 2009 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v České republice roste. Daří se zejména větrné energetice, která vykazuje významné přírůstky. Z větru se v minulém roce vyrobilo 245 000 MWh elektřiny, což je meziroční nárůst o 95%.

Elektřina z větru v roce 2008, vyrobená bez jakýchkoliv emisí, by již pokryla spotřebu 170 000 lidí.“

Zveřejněná statistická data Energetickým regulačním úřadem za rok 2008 jsou mimořádně příznivá nejen pro sympatizanty větrných elektráren, ale i pro celou českou společnost. Elektřina z větru v roce 2008, vyrobená bez jakýchkoliv emisí, by již pokryla spotřebu 170 000 lidí. Takový počet obyvatel má pro ilustraci město Plzeň.

Větrné elektrárny mají být schopné zásobovat "celou Prahu"

„Během několika let bychom mohli obrazně řečeno zásobovat i Prahu,“ vidí budoucnost předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček. „Je nachystáno mnoho projektů, které mají minimální vliv na životní prostředí, a také s nimi souhlasí místní obyvatelé. Pokud nebudou kladeny oboru administrativní překážky nad rámec zákona, mohou být brzy naplněny odhady Pačesovy komise,“ popisuje dále Janeček.

Pačesova komise potvrdila odhady odborníků, že vítr nelze v naší zemi opomíjet. Potenciál výroby elektřiny z větru je v ČR okolo 6 TWh, což je spotřeba asi 4 milionů lidí, a je to výroba jednoho velkého jaderného bloku. Vítr spolu s ostatními obnovitelnými zdroji energie v České republice by měl být rozvíjen jako důležitá součást energetického mixu. V roce 2020 mají obnovitelné zdroje u  nás vyrábět 13% energie z primárních zdrojů.

Vyrobená elektřina z větru za minulý rok pomůže přírodě. V uhelných elektrárnách by se při stejné výrobě elektřiny spálilo uhlí, dovezené nákladním vlakem o délce 78 kilometrů. Popílek z uhlí by pokryl celé Václavské náměstí až do výše jednoho metru. Díky elektřině z větru se do ovzduší nedostalo 245 000 tun oxidu uhličitého. Větrné elektrárny snižují také závislost na dovozu energií. V minulých týdnech to pocítila i Čeká republika při zastavení dodávek plynu.

Větrné elektrárny u nás nejsou podporovány žádnými dotačními programy. Jde o nejlevnější obnovitelný zdroj. Výkupní cena elektřiny z větru pro zařízení postavená v roce 2009 je 2,34 Kč/kWh.Je to nejnižší výkupní cena ze všech obnovitelných zdrojů. V minulém roce byla takřka na úrovni tržní ceny elektřiny, což potvrzuje fakt, že časy, kdy byla elektřina z větru několikanásobně dražší než cena z konvenčních zdrojů, jsou nenávratně pryč. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren v Česku je 150 MW, což je výkon, pro který ještě není potřeba vytvářet zálohy jinými zdroji elektřiny. A i když při nárustu výroby z VtE na několik stovek, či nad ticíc MW už určité investice do sítí a vytváření záloh zapotřebí budou, nebudou tyto náklady v porovnání s pozitivním přínosem větrné energie nijak dramatické. Vždyť podpora elektřiny z větru se v prodejní ceně pro spotřebitele za 1 kWh promítá dnes necelým jedním haléřem.

Související články

Tagy: Energie, Ze světa, Události, Tiskové zprávy, Aktuálně, Energetika, NazelenoPlus

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií