Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: TZ: Větrné elektrárny v ČR blackout způsobit nemohou

21. 11. 2008 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

S přicházejícím podzimem roste počet silně větrných dnů a s ním i využitelnost větrných elektráren. Kapacitu svých výkonů využily v minulém týdnu větrné elektrárny naplno. V Německu byla výroba dokonce tak vysoká, že elektřina nečekaně tekla i přes Českou republiku, a zvýšila riziko problémů v síti. „Téma blackoutu je bohužel často zmiňováno v Česku při povolování nových staveb větrných elektráren. Mluvit o větrných elektrárnách jako o viníkovi možného blackoutu je ale nesprávné,“ říká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii: „Je to stejné, jako obviňovat jaderné elektrárny. Výpadek jaderného bloku taky způsobuje v síti problémy, jen místo přebytku elektřiny je najednou v síti její obrovský nedostatek. A nikdo atomové elektrárny kvůli tomu nezavrhuje.“

Větrné elektrárny, ani jiný zdroj nezpůsobují problémy v síti. Hlavním nedostatkem je struktura sítě, která mnohdy není na nové zdroje včas připravena. Je na provozovatelích přenosových
soustav, aby řešili situaci v sítích. „Příčinu hledejme v konfiguraci sítí, a v možnostech provozovatelů, jak ji regulovat,“ nabádá Janeček. Existují také počítačové modely, které s velkou přesností dokážou předpovědět vítr i na několik dnů dopředu. Pokud se budou zodpovědně používat, regulace sítě se zjednoduší. „Blackout vinou českých větrných elektráren, na rozdíl od Německa, u nás vzniknout nemůže.

Důvodů je několik. Větrné elektrárny mají v ČR celkový výkonu 135 MW, a v nejbližších pěti letech se plánuje nárůst na tisíc megawatt výkonu. Ke stavu v Německu, které má dnes
okolo 24 000 MW, a které bude kapacitu dále zvyšovat, se nikdy nepřiblížíme. Druhým důvodem je rovnoměrné rozmístění elektráren. Ty se staví prakticky ve všech krajích republiky, a ne na jednom místě. A třetím důvodem je to, že máme sítě, které zajistí přenos elektřiny jak ve směru východ – západ, tak i ve směru ze severu na jih. A to právě síť v Německu zajistit nemůže,“ dodává Janeček.

V České republice se otázkou vlivu větrných elektráren na síť zabývá expertní skupina, založená ČEPS, ve které se aktivně účastní i Společnost pro větrnou energii. Cílem skupiny je příprava řešení, jak bezproblémově zvládnout rostoucí podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů v soustavě.

Michal Janeček
předseda České společnosti pro větrnou energii
kontakt:
predseda@csve.cz, 602 796 687

Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) je profesní organizace fyzických a právnických osob, které pracují v oboru využívání větrné energie nebo mají k tomuto oboru zájmový vztah. Cílem společnosti je podpora využívání energie větru, zejména na území ČR, na základě nejnovějších vědeckých, technických a ekonomických poznatků v souladu se zájmy občanské společnosti. ČSVE byla založena v roce 1994 v Jihlavě a byla registrována u MV ČR 10. 5. 1994. Od září 1999 je členem Asociace pro obnovitelné zdroje energie a od března 2001 je  členem Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA).

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií