Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: TZ: Prvním „energeticky chytrým“ regionem v ČR je Vrchlabí

11. 10. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Skupina ČEZ dne 7. října představila vrchlabským občanům pilotní projekt Smart Region Vrchlabí. V následujících pěti letech tu energetická společnost vybaví 4 900 domácností a podniků „chytrými“ elektroměry, vybuduje infrastrukturu pro elektromobily a efektivně zapojí do sítě lokální výrobní zdroje energie. ČEZ investuje do projektu, který je součástí iniciativy FUTUR/E/MOTION, půl miliardy korun.

Projekt Smart Region: Elektřina efektivně a ekologicky

Na setkání vrchlabského starosty Jana Sobotky a místních občanů prezentovala energetická společnost ČEZ projekt Smart Region, který zastřešuje iniciativa FUTUR/E/MOTION neboli Energie zítřka. Cílem projektu je dosáhnout moderní, maximálně efektivní a ekologické výroby a distribuce elektrické energie.

Základem iniciativy FUTUR/E/MOTION je postupný přechod na systém chytrých sítí (z anglického Smart Grids), jejichž princip umožní lepší komunikaci se zákazníkem a snížení spotřeby elektřiny, podpora elektromobility a efektivní zapojení lokálních zdrojů energie.

ČEZ vybaví Vrchlabí „chytrými“ měřidly energie

Vrchlabí se stává prvním „inteligentním“ regionem v České republice, kde Skupina ČEZ vyzkouší, jak jednotlivé prvky programu FUTUR/E/MOTION v rámci miniregionu fungují.

Na jaře příštího roku začnou domácnosti, firmy, školy a úřady dostávat nové „inteligentní“ měřiče spotřeby elektřiny. „Díky novým elektroměrům uživatelé získají lepší přehled o své spotřebě energie a poznají kolik peněz a v jakém časovém úseku dne za elektřinu utratí,“ vysvětluje ředitel pro rozvoj společnosti ČEZ, a. s., Jiří Feist, a dodává: „V důsledku toho se zákazník může rozhodnout, zda přesune některé energeticky náročné činnosti, jako je třeba praní, do období mimo energetickou špičku.“

Součásti projektu: Ostrovní provoz a elektromobily

V průběhu projektu zapojí ČEZ do „inteligentní“ sítě decentralizované jednotky výroby elektřiny, včetně obnovitelných zdrojů (OZE) a kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Záměrem je otestovat možnosti propojení všech zdrojů tak, aby bylo možné efektivně zharmonizovat dodávky i odběr energie. Součástí zkušebního projektu bude i provoz několika elektromobilů. ČEZ ve Vrchlabí pro tato vozidla postaví síť dobíjecích stanic.

Kromě zavádění chytrých sítí, zapojení lokálních zdrojů energie a budování infrastruktury pro elektromobily projekt zahrnuje i tzv. „ostrovní provoz“ ve vrchlabské lokalitě Liščí Kopec. Výhodou ostrovního provozu je jeho schopnost vykrýt rozsáhlý výpadek v síti dodávkami z lokálních zdrojů a udržet tak stabilní provoz.

O projektu Smart Region Vrchlabí

Projekt Smart Region Vrchlabí je součástí perspektivního celosvětového konceptu budování inteligentních či chytrých sítí (Smart Grids) s dlouhodobým cílem lepšího propojení stabilně vyrábějících velkých elektráren s nestálými zdroji energie, jako jsou sluneční a větrné elektrárny. Ve světě se inteligentní sítě úspěšně rozvíjejí například ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Itálii, Španělsku, Francii.

Plánované fáze v pilotním projektu Smart Region Vrchlabí:

Akce
Období
Studie výzkumu a vývoje
2010–2012
Implementace Smart Meters (chytrých elektroměrů)
2010–2011
Transformace distribuční sítě v regionu
2010–2015
Vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily
2012–2013
Implementace nových automatizačních a monitorovacích prvků
2011–2014
Řídicí systém distribuční soustavy
2012–2015
Zapojení KVET a OZE zdrojů
2012–2015
Ostrovní provoz v lokalitě Liščí Kopec
2014

Vzdálená budoucnost počítá i s tím, že se některé domácí elektrospotřebiče, např. pračky a myčky nádobí, propojí s elektronickými elektroměry do té míry, že se automaticky zapnou v časech, kdy nastává přebytek elektřiny, a kdy je jejich provoz nejlevnější.

Více informací na www.futuremotion.cz/smartgrids.

Související články

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika, Solární energie, Větrná energie

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií